Actioable Gamification

معرفی کتاب Actioable Gamification نوشته یوکای چو

با سلام همانطور که حتما متوجه شده اید جدیدا به بررسی و نقد کتاب های حوزه گیمیفیکیشن می پردازم. امروز راجع به کتاب Actioable Gamification صحبت می کنم. البته می دانید که دوره پیشرفته سایت تقریبا ترجمه کامل این کتاب به علاوه مثال های اضافه تری است که خارج از کتاب بوده اند و در دوره گنجانده شده اند. از طرف دیگر من و علی اختری تنها دارندگان مدرک رسمی اکتالیسیس در ایران هستیم.

چرا کتاب Actioable Gamification انقلابی است؟

شاید بتوان گفت که شما بعد از خواندن این کتاب نه تنها راجع به گیمیفیکیشن بلکه راجع به هزاران پدیده اجتماعی و اقتصادی و… صاحب نظر می شوید. درک می کنید که چرا یک سری از پدیده ها اتفاق می افتند یا برای مثال متوجه می شوید که چرا مثلا مردم بعد از حادثه پلاسکو به سلفی گرفتن مشغول بودند. همه این ها مواردی هستند که این کتاب را خاص می کند. از طرف دیگر تقریبا تمامی مدل های گیمیفیکیشن دیگر با این مدل توجیه می شوند. یعنی برای مثال Self determination theory چگونه با مدل اکتالیسیس همگام می شود؟ نظریه مازلو چطور ؟ و مواردی از این دست.

ساختار کتاب به چه شکل است؟

کتاب در ابتدا راجع به نقدهایی که به دیگر کتاب ها از جمله کتاب طراحی گیمیفیکیشن شده است صحبت می کند. چیستی و چرایی گیمیفیکیشن را بررسی می کند و سپس به معرفی اکتالیسیس می پردازد. نکته ای که در کتاب توی ذوق می زند به نوعی ویراستاری نشدن کتاب است که برای کتابی با این سطح از محبوبیت به میزان قابل توجهی عجیب است.

خلاصه این کتاب چیست؟

در این کتاب یوکای چو به معرفی یک 8ضلعی موسوم به اکتالیسیس(ترکیب اکتاب ه معنای 8 و لیسیس که از انالیسیس آمده) می پردازد به هر ضلع این 8 ضلعی یک core drive می گوید که به فارسی “رانه” ترجمه شده است و در عمل یک دلیل اصلی برای انجام کار است برای مثال چه شما پشت سر من خوب بگویید چه بد بگویید هردو به دلیل رانه معاشرت است یعنی دلیل اصلی کار شما معاشرت است. پس هر کاری که ما می کنیم و انگیزه می گیریم به دلیل حداقل یکی از این 8 ضلع خواهد بود. و یوکای به معرفی مثال ها و تکنیک های گیمیفیکیشنی در این رانه ها می پردازد.

چه کسانی باید این کتاب را بخوانند؟

خواندن این کتاب بسیار آسان است و دلنشین فکر می کنم تمامی مدیران محصول به جای تلف کردن عمر خود با سایر کتاب ها یک بار باید این کتاب را بخوانند. هرچند Actioable Gamification تنها کتابی بود که بلافاصله بعد از تمام کردنش 4 بار دیگر کتاب را بلافاصله خواندم و کتاب، کتابی است که باید چندین بار خوانده شود. از طرف دیگر مدیران بازاریابی و منابع انسانی نیز به نظرم باید این کتاب را در اولیت قرار دهند.

ادامه راه کتاب Actioable Gamification چیست؟

در خیلی از اوقات شما بعد از خواندن کتاب یک فرد انتظار دارید که ادامه محتوای آموزشی وی بسیار جذاب تر و پربارتر باشد اما محتویات بعدی که یوکای چو در اختیار علاقه مندان به خود می گذارد چندان چنگی به دل نمی زند و قابل قیاس نیست. از طرف دیگر با توجه به شاخه به شاخه پریدن خود یوکای در زمینه کاری قدری تاثیرگذاری وی دی جامعه گیمیفیکشن از بین رفته است.

آیا خواندن این کتاب به تنهایی ما را از سایر کتاب های گیمیفیکیشن بی نیاز می کند؟

به نظرم اگر زمان کمی برای یادگیری گیمیفیکیشن دارید جواب بله است و اگر زمان قابل توجهی دارید باید کتاب های ماریو هرگر و جین مک گنیگال را هم بخوانید. در ضمن کتاب فوق العاده even ninja monkeys like to play را نیز فراموش نکنید!

از طرفی اگر می خواهید گیمیفیکیشن را در مسیری تخصصی مثل آموزش ادامه دهید خیلی Actioable Gamification برای شما راهگشا نخواهد بود. زیرا نظریات پدوگوژی محدود کننده اکتالیسیس هستند.

مهمترین نکات در خواندن کتاب چیست؟

به نظرم باید توجه کنیم که یوکای چو قبلا در زمینه Seo کار می کرده است و اکنون نیز مشاوره می دهد و بیشتر درگیر طراحی ux گیمیفای شده است بنابر این طبیعی است که کمتر راجع به مدیریت منابع انسانی یا آموزش حرفی بزند هرچند بالاتر تاکید کردم که اکتالیسیس برای یک مدیر منابع انسانی خوب است اما مشکل این است که وقتی شما می خواهید برای مثال در زمینه گیمیفیکیشن منابع انسانی کار کنید باید از منابع انسانی به گیمیفیکیشن برسید و نه برعکس یعنی باید نظرات منابع انسانی را بلد باشید سپس از گیمیفیکیشن استفاده کنید.

دیگر کتاب های نقد شده

لیست زیر لیست کتاب های دیگری است که در سایت به نقد آن پرداخته ام

, , , , , , , , , ,

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید