مثال جلوگیری از ضرر

مثال جلوگیری از ضرر ؛ بررسی چند نمونه گیمیفیکیشن در رانه هشتم

با سلام کامران حاتمی هستم از تیم آقای گیمیفیکیشن همانطور که در پست های قبلی متوجه شدید رانه هشتم به نوعی تجمیع 7 رانه قبل در فریمورک قدرتمند اکتالیسیس می باشد.حال به بررسی چند مثال جلوگیری از ضرر می پردازیم.

1-مثال جلوگیری از ضرر :مثال نقاش

یکی از مثال های جالبی که آقای یوکای چو در رابطه با رانه 8 بیان می کند یک تجربه شخصی است که برای ما ایرانی ها امثال آن زیاد اتفاق می افتد! ایشان در یک سفر هستند و قصد دارند که یک یادگاری برای همسر خود ببرند.وی متوجه می شود که در یک مکان شخصی در حال کشیدن پرتره مردم است و کار نسبتا خوب و حرفه ای هم تحویل مردم می دهد.خلاصه یو کای کنجکاو  می شود و متوجه می شود که این آقای نقاش از روی عکسی که وی از همسرش در گوشی خود دارد می تواند یک نقاشی از صورت همسر یوکای بکشد.

قیمتی که نقاش پیشنهاد میدهد 50 دلار است اما یوکای با استفاده از تکنیم ABL که قبلا راجع به آن صحبت کردیم می گوید که نه زیاد است و تصمیم به رفتن می کند سپس نقاش می گوید که چون آخرین کار امروز است حاضر است که با 35 دلار نیز این کار را انجام دهد یوکای قبول می کند و نقاش نقاشی را می کشد.وی 35 دلار پول را می دهد و نقاشی را می گیرد سپس نقاش می گوید آیا یک لایه محافظ نمیخواهی که روی نقاشیت بزارم قیمت این کار 15 دلار است بعد با دست به یوکای نشان می دهد که اگر از لایه محافظ استفاده نکند با برخورد به هرچیزی نقاشی پاک می شود.

در این لحظه عملا  یوکای باید تصمیم بگیرد که آیا کلا بی خیال این نقاشی شود یا 15 دلار دیگر بدهد در صورتی که بی خیال بشود 35 دلار از دست داده است و اگر بخواهد نقاشی را داشته باشد باید 15 دلار دیگر بدهد خب مشخص است که وی 15 دلار دیگر نیز می دهد.این تکنیکی است که خیلی از فروشنده ها از آن استفاده می کنند!

گیمیفیکیشن مثال نقاش
گیمیفیکیشن مثال جلوگیری از ضرر در نقاش

مثال دیگری که یوکای می زند مربوط به شرکت های تحقیقاتی است که مثلا 1 میلیارد دلار پول گرفته اند این شرکت ها شاید در راه کشف چیزی که می خواهند موفق نباشند اما از شرکت سرمایه گذار تقاضای 100 میلیون دلار دیگر می کنند تا بتوانند کار را ادامه دهند شرکت سرمایه گذار هم فکر می کند یا 1 میلیارد از دست رفته است و یا هم باید 100 میلیون بدهد پس 100 میلیون می دهد در خیلی از روابط هم افراد می گویند من که چند سال با این نفر بوده ام پس حیف است که به خاطر این مشکل با وی قطع ارتباط کنم.

2-مثال جلوگیری از ضرر :مثال پوکر

مثال جلوگیری از ضرر بعدی مربوط به پوکر است. اگر پوکر بازی کرده باشید متوجه یک موضوع می شوید آن هم اینکه خیلی وقت ها شما به اصطلاح مقدار زیادی پول را تا قبل از دست نهایی در بازی گذاشته اید مثلا فرض کنید شما 90 هزار تومان را تا یک لحظه خاص  وسط گذاشته اید حال بعد از اینکه برگه ای رو می شود یکی از بازیکنان دیگر تمام پول خود را که 120 هزار تومان در مجموع می باشد وسط می گذارد شما یا باید 30 هزار تومان دیگر بیایید و یا بی خیال 90 هزار تومان قبل خود شوید

گیمیفیکیشن مثال پوکر
گیمیفیکیشن مثال جلوگیری از ضرر  پوکر

یکی از جذابیت های بازی پوکر دقیقا همینجاست این بازی از چندین رانه استفاده می کند و این عاملیست که این بازی قرن ها ماندگار خواهد شد به طور مثال در بعضی مواقع شما نمی خواهید بازنده باشید و وقتی کسی یک مقدار به اصطلاح Raise می کند شما هم پا به پای وی call می کنید یک نکته جالب و آموزشی خاص در پوکر هست که با توجه به عینکی که فریمورک اکتالیسیس به ما می دهد به آن می رسیم.

یکی از رانه های مهم در این بازی رانه 7 است که عدم قطعیت نام دارد.حال موقعیت زیر را در نظر بگیرید هر یک از دوستان شما 40 هزار تومان پول در پات گذاشته اند حال شما 300 هزار تومان پول را ریز می دهید و همه دوستان شما فولد می کنند و این دست تمام می شود و شما تمام پول ها را خواهید داشت شما در این لحظه مختار هستید که دست خود را به دوستان خود نشان دهید و یا نشان ندهید .توصیه من به شما این است هیچ وقت دست خود را نشان ندهید علت این امر این است که وقتی دست خود را نشان ندهید خیلی از افراد در دورهای بعدی ریز شما را کال می کنند فقط به این دلیل که طبق رانه 7 دست شما را ببینند!

3-مثال جلوگیری از ضرر :zombies run

مثال جلوگیری از ضرر بعدی که راجع به آن صحبت می کنیم مربوط به بازی زامبیز ران  می باشد.این بازی به این نحو  است که زامبی ها کل دنیا را گرفته اند و شما ساکن شهر آبل هستید حال وظیفه شما این است که برای مردم شهرتان آذوقه جمع کنید و برای آن ها آذوقه بیاورید شما یک اپ دارید و یک هدفون که به گوشی شما وصل هست حال باید بدوید تا زامبی ها شما را نخورند!شما خیلی طبیعی صدای زامبی های درنده را می شنوید و باید فرار کنید تا آن ها نتوانند شما را بخورند بعضی وقت ها از برج مراقبت آبل به شما پیام می رسد که در فاصله 200 متری شما دو زامبی با سرعت زیاد می آیند اگر سریع تر ندوید خورده می شوید!و شما مجبور به سرعت بیشتر خواهید شد!

گیمیفیکیشن zombies run
گیمیفیکیشن zombies run

4-مثال جلوگیری از ضرر :fomo punch

مثال جلوگیری از ضرر  نهایی امروز ، مربوط به یک مسئله روانشناسی است.خب یک نوع ترس خاص در وجود انسان ها هست به اسم fomo یا Fear of missing out این یعنی ترس از دست دادن چیزی که نداشتید ولی می توانستید داشته باشید مثال خودمانی ما این است که ابی ممکن است بازنشست شود ولی من هنوز به کنسرت وی نرفته ام و 3 ماه بعد آخرین کنسرت وی می باشد ترس اینکه من نتوانم کنسرت ابی را هیچ وقت ببینم یک ترس زیاد است یعنی شاید من واقعا هیچ وقت هم نتوانم وی را ببینم اما اگر امروز یک نفر مرا تهدید کند که اگر فلان کار را کنی تا 6 ماه ممنوع الخروج می شوی و هرگز نمی توانی به کنسرت ابی بروی یک تهدید جدی برای من محسوب می شود!

حال یک مثال خارجی داریم در این زمینه جان اسکالی مدیر بازاریابی پپسی بود یعنی به زبان خودمانی ته مخ زنی!!! استیو جابز می خواست کاری کند تا وی به اپل بپیوند جابز تنها یک حرف زد گفت اگر می خواهی تا آخر دنیا آب شکر بفروشی در پپسی بمان وگرنه به اپل بیا تا دنیا رو تغییر دهی.بنگ! به این کار فومو پانچ می گوییم ضربه ای ناگهانی که طرف را ناک اوت می کند!نتیجه این صحبت البته این بود که اسکالی به اپب رفت و بعدها باعث اخراج جابز شد!

, , , , , , , ,

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست