ممرایز

ممرایز و گیمیفیکیشن ؛ کاربرد گیمیفیکیشن در یادگیری زبان خارجه !

اگر قصد یادگیری زبان انگلیسی داشته باشید حتما نام هایی مثل ممرایز و دولینگو را شنیده‌اید! قبلا راجع به گیمیفیکیشن دولینگو صحبت کرده بودیم و اکنون راجع به گیمیفیکیشن ممرایز صحبت می کنیم.پس قبل از هرچیز باید بدانیم که ممرایز یک سایت برای آموزش زبان انگلیسی است که از گیمیفیکیشن استفاده می کند.(اگر هنوز نمی دانید گیمیفیکیشن چیست کلیک کنید.)برای استفاده از ممرایز کلیک کنید.

گیمیفیکیشن ممرایز

گیمیفیکیشن ممرایز

گیمیفیکیشن ممرایز در چه قسمتی از آموزش زبان به ما کمک می کند؟

به اسم ممرایز دقت کنید! به یاد چه کلمه ای می افتید؟ درست است memorize! دقیقاً نکتۀ جالب توجه این سایت کمک به حفظ کردن کلمات است؛ یعنی قسمت تکرار آنچه که یاد گرفته اید!! ممرایز به عنوان یکی از سایت­های خوب یادگیری آنلاین زبان شناخته شده است و یکی از نقاط قوتش این است که هرکسی با هر مدل قدرت حافظه ای که دارد (یعنی از حافظه ماهی گرفته تا حافظه شلدون کوپردر سریال بیگ بنگ تئوری!) می‌تواند به راحتی از این سایت استفاده کند و به خصوص بخش یادگیری کلماتش خیلی پر طرفدار شده است، چرا؟ چون از تکنیک­های گیمیفیکیشن استفاده می کند تا کاربر را درگیر کند تا کاربر دوباره به یادآوری کلمات برگردد.

گیمیفیکیشن ممرایز یا گل هایی که آب می دهیم !

اولین قسمت گیمیفیکیشن ممرایز این است که زمانیکه شما مثلا می خواهید یک کلمه را یاد بگیرید، ممرایز آن کلمه را مثل یک بذر در نظر می گیرد که در واقع شما آن بذر را می کارید.برای مثال  فکر کنید قرار است که hello را یاد بگیرید اولین بار یک آدم می آید دست تکان می دهد و می گوید hello! و شما یاد می گیرید که این یعنی سلام و یک سرنخ تصویری به وجود می آید. بعد از این ماجرا دوتا اصطلاح دیگر به کاربر آموزش داده می شود سپس ممرایز دوباره برمی گردد و  hello را یادآوری می کند، این بار به این شکل که برای مثال باید املای این کلمه را بنویسید. در این مرحله، اگر درست جواب بدهید، آن بذری که کاشته بودید ساقه اش رشد می کند، در مرحله بعد برگ رشد می کند و سپس گلبرگ گل رشد می کند.

به همین ترتیب چند کلمه یا عبارت دیگر را به شکل های مختلف تکرار می کند و آموزش می دهد و از شما هم سوال می پرسد و با هر جواب درست، قسمت های مختلف گل رو کامل می کند و نهایتا شما به ازای هر کلمه ممکن است یک گل کامل داشته باشید یا یک گل ناقص! حالا این گل ها چگونه به تکرار کردن این کلمه هایی که یادگرفتید کمک می کنند؟ به این شکل که برای شما یک یادآور قرار می دهد که دوست عزیز باید این گل را آب بدهی (کلمه را مرور کنی ) وگرنه این گل خشک می شود ( فراموش می کنی؟؟). سپس شما گل های باغچه  را یکی یکی آب می دهی! جهت یادآوری هم از این وبسایت برای شما ایمیل می آید، و هم اینکه می توانید در  toolbar مرورگرتان یک نشانگر ممرایز باشد که همواره وضعیت باغچه شما را نشان می دهد!

ممرایز

ممرایز

امتیازدهی در ممرایز

قسمت دوم گیمیفیکیشن ممرایز وجود دو حالت امتیاز دهی برای کاربر است نوع اول امتیازهای کلی سطوح مختلف است و نوع دوم هم امتیاز هر درس خاص می باشد. سپس این دوامتیاز را به کاربرهای دیگر  نشان می دهد که حس رقابت بین افراد ایجاد بشود و هرکسی برای امتیاز گرفتن بیشتر تلاش کند ! و به همین زیبایی شما درگیر یادگیری زبان می شوید آن هم بدون درد و خونریزی!

تحلیل گیمیفیکیشن ممرایز

دو نکته مهم در مورد گیمیفیکیشن ممرایز گفته شد نکته اول بحث گل ها بودند اگر کتاب طراحی گیمیفیکیشن را خوانده باشید می دانید که به این کار کاراکتر میرا گفته می شود.نکته ای که برای کاربر ایرانی بسیار جذاب است!کاراکتر میرا به صورت خلاصه به این معناست که یک کاراکتر است که اگر کارهای خوب انجام دهی رشد می کند و اگر به آن ها سر نزنی می میرند!

نکته دوم وجود دو سیستم امتیازی است علت این قضیه این است که اگر شما وارد سیستم شوید و امتیازات من را که 2 سال زودتر به سیستم پیوسته ام نگاه کنید نا امید نشوید شما می توانید در یک درس خاص از من بهتر باشید!به این قضیه در گیمیفیکیشن ،قضیه ناهمزمانی می گوییم که در طراحی های ایرانی بسیار نادیده گرفته می شود.

سخن نهایی

ممرایز یک سایت فوق العاده برای یادگیری زبان انگلیسی است که از گیمیفیکیشن به خوبی استفاده کرده است. راجع به این موضوع بسیار زیاد در سایت توضیح داده ایم توصیه می کنیم که مطالب زیر را در نظر بگیرید:

 • دولینگو : آموزش زبان انگلیسی با گیمیفیکیشن
 • Ribbon Hero: آموزش آفیس با گیمیفیکیشن
 • ClassDojo : تبدیل کلاس به یک بازی
 • GoalBook: گردهم آمدن تیم‌های دانش آموزی کنار یکدیگر
 • The World Peace Game: شبیه‌سازی سیاسی مبتنی بر بازی
, , , , , ,

پست های مرتبط

 • فائزه
  14/07/1399 14:41

  سلام
  ممنون از مطالب جالبتون. فقط اگر امکانش هست لطفا بفرمایید که چه طوری میشه از سایت ممورایز استفاده کرد، چون من که از طریق لینک موجود در متن وارد سایت شدم. متوجه نشدم باید به کدوم قسمت برم.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست