ribbon hero مثال گیمیفیکیشن مایکروسافت

گیمیفیکیشن مایکروسافت ؛Ribbon Hero- آموزش آفیس همراه با گیمیفیکیشن

Ribbon Hero یک مثال خوب از گیمیفیکیشن مایکروسافت است و البته یکی از بهترین نمونه های گیمیفیکیشن در آموزش است (اگر هنوز نمی دانید گیمیفیکیشن چیست کلیک کنید).متاسفانه خیلی اوقات ما تصور می کنیم که هنگام استفاده از گیمیفیکشین آموزش باید یک مسئله خیلی پیچیده و تخصص را آموزش دهیم! این تفکر به کلی غلط است و البته باید توجه داشت که مشکل واقعی در دنیا آموزش مسائل بسیار ساده هستند برای مثال پیتزا پمینای کاله یک پیتزای فوق العاده است اگر به درستی پخته شود پختن این پیتزا تنها 5 مرحله دارد که اگر در آن اشتباه کنید تجربه خوبی از این پیتزا ندارید حال به این موضوع فکر کنید که چگونه با گیمیفیکیشن می توان کاری کرد که افراد این 5 مرحله را حتما یاد بگیرند تا تجربه خوبی داشته باشند.

Ribbon Hero یک بازی برای کمک به آموزش کاربران آفیس 2007 و 2010 در مورد چگونگی استفاده از ابزارهای موجود است که به صورت رایگان در مایکروسافت قابل دانلود است. پس از نصب، این بازی می تواند با هریک از برنامه های کلیدی Office  مانند Excel،  Word و PowerPoint شروع شود. بازیکن با چالش هایی روبه رو می شود که می تواند در صورت پاسخ و تکمیل آن امتیاز کسب کند.کمی بیشتر به این قضیه فکر کنید بسیاری از محصولات پولی نرم افزاری به اینگونه عمل می کنند که به شما یه دوره زمانی محدودی برای استفاده می دهند و پس از پایان این دوره زمانی از شما می خواهند که پول پرداخت کنید حال اگر شما طرز استفاده از محصول را فرانگیری چه اتفاقی می افتد؟

چالش های ریبون هیرو

چالش ها در این محصول  به چهاربخش تقسیم می شوند:

  • دستکاری متن
  • طراحی صفحه و قالب بندی
  • نمایش هنری
  • نقاط قوت

در سه بخش اول چالش های مختلفی طراحی شده است تا کاربران را به یک ویژگی کلیدی معرفی کند و آنها برای طی کردن این مرحله باید تلاش کنند و یک متن را ویرایش کنند. بخش آخر، چالش خاصی ارائه نمی دهد، بلکه ویژگی هایی را لیست می کند که در خارج از بازی برای جمع آوری امتیازات می تواند استفاده شود. نیمی از کلیه امتیازات قابل دسترس را می توان از طریق چالش های ارائه شده در بازی از طریق سه بخش به دست آورد.

این نمونه گیمیفیکیشن مایکروسافت با ایجاد وظائف کوتاه و مرتبط ، فراهم کردن فیدبک های سریع و تلاش برای درگیر کردن و علاقه مند کردن کاربر، توجه زیادی به طراحی چالش ها کرده است. همچنین تلاش کرده است تا سطح دشواری برنامه قابل کنترل و در عین حال چالش برانگیز باشد.  به طور کلی این باعث پیشرفت بیشتر و توسعه مهارت های اداری می شود.

هر بازیکن می تواند امتیازات خود را در فیس بوک به اشتراک گذارد و پیشرفت خود را با دوستانش در فیس بوک مقایسه کند. در اصل این بازی، یک آموزش نرم افزاری در بازی است که می تواند به صورت اجتماعی مرتبط شود. این یکی از بهترین نمونه های آموزشی در زمینه آموزش و پرورش است.

شاید این بازی شما را به یاد مرلین بیندازد اگر جوان هستید احتمالا مرلین را به یاد نمی آورید مرلین شخصیتی مثل این شخصیت بود و وظیفه ارتباط با کاربر را داشت اما یک سوال بسیار مهم در اینجا شکل می گیرد! اگر این نمونه گیمیفیکیشن مایکروسافت را ما به عنوان یک نمونه گیمیفیکیشن موفق مطرح می کنیم چرا این تجربه در بقیه ورژن ها اتفاق نیفتاد؟چرا مرلین دوست داشتنی در نسخه های نهایی آفیس وجود ندارد؟در صورتی که تعداد کامنت ها به عدد 20 برسد جواب این سوال را در همین پست اعلام می کنم.

مرلین جادوگر

مثال گیمیفیکیشن مایکروسافت


برخی نمونه های دیگر از گیمیفیکیشن در آموزش:

  • DuoLingo: یادگیری یک زبان جدید
  • ممرایز: آموزش زبان انگلیسی
  • ClassDojo : تبدیل کلاس به یک بازی
  • GoalBook: گردهم آمدن تیم های دانش آموزی کنار یکدیگر
  • The World Peace Game: شبیه سازی سیاسی مبتنی بر بازی
, , , , ,

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست