ثبت نام

گیمیفیکیشن در بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا – گیمیفیکیشن

با سلام محمدرضا طاهری هستم و امروز راجع به گیمیفیکیشن در بازاریابی محتوا یا کانتنت مارکتینگ صحبت می کنیم.اگر نمی دانید گیمیفیکیشن چیست یا چرا باید به گیمیفیکیشن اهمیت بدهیم ابتدا مطالب دیگر سایت را مطالعه کنید!

همان طور که می دانید بازاریابی محتوا یا کانتنت مارکتینگ یکی از ابزارهای مهم در دیجیتال مارکتینگ به حساب می آید و بازاریابان محتوا به زودی مجبور به استفاده از ابزارهای جدید برای ایجاد “فان” و درگیری ذهنی کاربر خواهند بود در این نوشتار سعی در توضیح چیستی و چرایی گیمیفیکیشن در بازاریابی محتوا نداریم و به ذکر ۲ مثال در این زمینه بسنده می کنیم.

۱-مسابقه اینستاگرام Heineken US Open

در اولین us open در سال ۲۰۱۳(مسابقات تنیس) این شرکت یک مسابقه اینستاگرامی به عنوان Crack the US Open معرفی کرد در این مسابقه بازاریابان بیش از ۲۰۰ عکس از تماشاگران را به اشتراک گذاشتند و کاربران اینستاگرام سرنخ ها را در کپشن عکس ها جست و جو می کردند و به عکس نهایی می رسیدند در این صورت با گذاشتن کامنت برنده بلیط مسابقه می شدند.

گیمیفیکیشن در بازاریابی محتوا
گیمیفیکیشن در بازاریابی محتوا

۲-رویداد M&M’s Eye-Spy Pretzel

M&Mبا استفاده از این رویداد، گیمیفیکیشن در بازاریابی محتوا را در سال ۲۰۱۳  به مرحله ای جدید رساند این رویداد از بخش های متفاوتی تشکیل شده است که در میان آن ها یک بازی ساده eye-spy بود.

شرکت یک عکس را منتشر کرد و گفت چوب شور را در میان عکس پیدا کنید!نکته جالب این است که به سرعت این کار وایرال شد پست اصلی را می توانید در اینجا ببینید.

شاید عجیب به نظر برسد که افراد در این عکس به دنبال آیتم کوچک این چنینی بگردند اما افراد زیادی به یاد بازی های دوران کودکی خود این کار را کردند!

بازیPleasure Hunt  برای تبلیغ بستنی مگنوم

شاید فکر کنید که کاربرد بازی وار سازی در بازاریابی محتوایی امری است که در همین اواخر به آن پرداخته‌اند. حال این مورد را در نظر بگیرید: سال‌ها پیش یعنی در سال ۲۰۱۱ شرکت مگنوم از این راهبرد در بازی آنلاین و هوشمندی به نام the Pleasure Hunt استفاده کرد. در بیست‌وپنجمین سالگرد تاسیس شرکت مگنوم، از نسخه چهارم این بازی رونمایی شد. هنوز هم می‌توانید نسخه اول این بازی را انجام دهید.

گیمیفیکیشن در مگنوم
گیمیفیکیشن در مگنوم

بازیکنان باید در تمام نسخه‌های این بازی کنترل کاراکتری به نام زن مگنومی را به دست داشته باشند و در اصل به او کمک کنند تا هنگام پریدن از یک وبسایت به وبسایتی دیگر، شکلات‌ها را جمع‌آوری کند و از برندهایی نظیر سامسونگ، داو، ساب و حتی یوتیوب بازدید کند. این کاراکتر همچنان که در بین موکاپ‌های صفحات سایت می‌چرخد، بازیکنان را سرگرم خود می‌سازد و این گونه بود که این بازی خیلی سروصدا کرد.

بازی Pleasure Hunt هم در نوع خودش هیجان‌انگیز بود و هم در کانال‌های اجتماعی مگنوم رد و بدل می‌شد. پس از اتمام این بازی، بازیکنان می‌توانستند نتایج کار خود را از طریق حساب فیسبوک یا توییتری خود با دوستانشان به اشتراک بگذارند و دوستانشان را به چالش بکشند تا اگر می‌توانند این بازی را از آنها ببرند.

چه‌طور همین حالا از بازی وار سازی در راهبرد بازاریابی محتوایی خود استفاده کنیم؟

برای استفاده از راهبردهای بازی‌گونه در بازاریابی محتوایی، نیازی نیست که حتما بخشی از یک سازمان بزرگ باشید یا بودجه بازاریابی کلانی در دست داشته باشید. از بازی وار سازی تقریبا برای هر محصول و خدماتی می‌توان استفاده کرد و با هر بودجه‌ای قابل انطباق است. در این بخش توصیه‌هایی برای کمک به شما در استفاده از بازی وار سازی در بازاریابی محتوایی ارائه می‌شود:

 1. گام‌های کوچک بردارید

اگر تا به حال از بازی وار سازی در بازاریابی استفاده نکرده‌اید، بهتر است که ابتدا آن را با یک بازی ساده شروع کنید تا با تئوری آن در عمل آشنا شوید و ببنید که مخاطب شما تا چه اندازه از آن استقبال می‌کند. یک راه برای شروع این است که به کاربران جایزه بدهید تا از صفحه فیسبوک شما بازدید کنند، شما را در توییتر دنبال کنند یا ویدئوهای شما را در یوتیوب تماشا کنند.

 1. بازی را برای مخاطب، ملموس سازید

اگر سیستم جایزه دادن به کاربران آنقدر پیچیده باشد که مستلزم آشنایی آنها با دستورالعملی طولانی باشد، هرگز از بازی وار سازی نتیجه رضایت‌بخشی به دست نخواهید اورد. محیط بازی‌گونه نباید بزرگ و پیچیده‌ باشد. بهتر است بازی را به فعالیت‌های کوچکتری تقسیم کنید تا بازدیدکنندگان به تدریج با آن آشنا شوند. تنها اطلاعاتی به بازیکنان بدهید که برای رفتن به مرحله بعد لازم دارند.

 1. بین بازی وار سازی و اهداف بازاریابی خود ارتباط برقرار کنید

راهبرد بازی‌گونه خود را طوری طراحی کنید که اطمینان یابید بازدیدکنندگان فقط برای بازی به وبسایت شما سر نمی‌زنند. بازی وار سازی برای کمک به شما در آشناسازی بازدیدکنندگان با محصولتان و افزایش سود شما استفاده می‌شود. بازی طراحی شده بایستی بازدیدکنندگان را به دیگر بخش‌های وبسایت شما هدایت کند تا آنها را بیشتر با محصولات یا خدمات شما آشنا سازد.

 1. با افراد حرفه‌ای مشورت کنید

بازی وار سازی گاهی می‌تواند بسیار پیچیده شود و تعداد بازی‌هایی که برای بازاریابی، طراحی ضعیفی دارند، اغلب بیش از انتظار شما هستند. اگر شما بسیار پرمشغله هستید و زمانی برای انجام مسئولیت دیگری  را ندارید، باز هم می‌توانید از محیط‌های بازیگونه بهره ببرید. تنها کافی است از محصولات و خدمات شرکت‌هایی مانندGigya  و         Badgevilleاستفاده کنید که در خلق برنامه‌های بازیگونه متخصص هستند.

بازی وار سازی راهبردی عالی برای کمک شما به بازاریابی محتوایی است و همچنین مخاطب شما را با بکارگیری روش‌های جدیدی از تجربه کاربری درگیر می‌سازد، وفاداری مشتریان را افزایش داده و تصویری مثبت از برند شما در اذهان ایجاد می‌نماید.

3

دیدگاه ها

 • الهام تیر ۴, ۱۳۹۷ :: ۱۰:۲۸ ق.ظ
  0 0

  وووووووووواااااااایی عالی بود
  سپاااااااااااااااااااااااس

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *