اهمیت به گیمیفیکیشن

اهمیت به گیمیفیکیشن؛ نگاهی که نیازش داریم

گیمیفیکیشن یا بازی وارسازی ، واژه ایست که اخیرا به طور مکرر شنیده می شود. اینکه گیمیفیکیشن چیست، به تفصیل در آقای گیمیفیکیشن مورد بررسی قرار گرفته است.اما اینکه چرا باید به گیمیفیکیشن اهمیت بدهیم، موضوعیست که در این نوشتار سعی در بررسی آن داریم. به عقیده من 3 دلیل عمده برای این موضوع می توان در نظر گرفت:

1-اهمیت به گیمیفیکیشن : گیمیفیکیشن واقعا کار می‌کند!

وقتی به آمار گیمیفیکیشن نگاه می کنیم و محصولاتی را می بینیم که از گیمیفیکیشن استفاده کرده اند و قبل و بعد از آنها را بررسی می کنیم، حقیقت لخت و غیر قابل انکار این است که بازی انگاری قطعا در افزایش درگیری ذهنی که نهایتا منجر به خرید بیشتر و یا وفاداری بیشتر است تاثیر دارد کافیست در همین سایت نگاهی به مثال‌های گیمیفیکیشن بیاندازید. تنها کافی است نگاهی به رشد بازار گیمیفیکیشن بیاندازیم تا اهمیت به گیمیفیکیشن برای ما مهم باشد.

sss

2- اهمیت به گیمیفیکیشن:نسل بازیکنان

به افرادی که از سال 1998 به بعد به دنیا آمده اند نسل بازی یا generation g می گویند این افراد از کودکی درگیری شدیدی با بازی های کامپیوتری داشته اند که معنای این کلمه این جمله این است که این افراد به ازای تک تک فعالیت هایی که داشته اند سکه و نشان گرفته اند این افراد معتاد انگیجمنت شده اند و وقتی به سن کار برسند(این افراد چند ساله اند؟) کارمند یا مشتری شما خواهند بود در صورتی که کارمند شما باشند در حین کار کردن برخلاف عادت گذشته که بخاطر کوچکترین مورد ممکن، امتیاز میگرفتند دیگر امتیازی نمیگیرند. دیگر کسی به آنها فیدبک نمیدهد، دیگر جدول برندگانی نیست دیگر تاثیر کار خود را روی فرآیند کلی نمی بینند و به همین دلیل دل‌سرد شده و به درستی کاری انجام نمیدهند.

در صورتی که این افراد مشتری شما شوند و محصول شما آنها را درگیر نکند به همان دلیل قبل بازهم محصول شما برایشان جذاب نخواهد بود و بنابر این آنها محصول شما را کنار خواهند گذاشت.شعار این نسل این است یا مرا سرگرم کن یا از تو متنفر خواهم بود.اهمیت به گیمیفیکیشن مهم ترین کاریست که شمادر مواجه شدن با این نسل باید در نظر بگیرید!

.Engage me or enrage me

3-اهمیت به گیمیفیکیشن:مطالعات وایت هال

بررسی دقیق مطالعات وایت هال را میتوانید از اینجا ببینید شاید این نکته جذاب ترین دلیلی باشد که اهمیت به گیمیفیکیشن را برای شما معنادار می کند!در مجموع  می توان گفت که گیمیفیکیشن باعث ایجاد درگیری ذهنی با مشتری می شود .درگیری ذهنی که در صنایع مختلف معانی مختلقی خواهد داشت این درگیری ذهنی در نهایت منجر به وفاداری میشود و وفاداری می تواند منجر به خرید بیشتر شود . اما اگر بخواهیم دقیق تر بحث کنیم باید تاثیر گیمیفیکیشن را در هر 4 حوزه آن بررسی کنیم.

اهمیت به گیمیفیکیشن:حوزه های گیمیفیکیشن

حوزه  اول طراحی محصول است اهمیت گیمیفیکیشن در این حوزه خیلی راحت قابل بیان است. در این حوزه همانطور که پیشتر اشاره شد نیاز به درگیری ذهنی کاربر برای بوجود آمدن وفاداری هستیم.حوزه  دوم محیط کار است طبق تحقیقات 24 درصد افراد یک شرکت نه تنها نسبت به کار خود درگیری ذهنی ندارند بلکه اجازه نمی دهند دیگران هم درگیری ذهنی داشته باشند این یعنی یک غده سرطانی! اگر بتوان این 24 درصد افراد را نسبت به کار درگیر کرد طبق آمار حدود 50 درصد درآمد شرکت افزایش پیدا می کند یعنی بدون ایجاد محصول جدید بدون ایجاد استراتژی جدید شما 50 درصد افزایش درآمد خواهید داشت به نظر ایده آل می‌رسد اما وقتی این پیشنهاد به اکثر شرکت‌ها داده می شود آنها مایل به استفاده از گیمیفیکیشن نیستند، می دانید چرا؟ آنها نمی‌خواهند کارکنانشان به جای کار، بازی کنند!

اهمیت به گیمیفیکیشن در حوزه سوم گیمیفیکیشن یعنی در بازاریابی نمود پیدا می کند. در این حوزه همانطور که در این وبسایت مثالهای زیادی وجود دارد باید این حقیقت را درک کرد که کاربران باهوش شده اند دیگر کاربران کاربران قدیمی نیستند که 1 را به شماره فلان بفرستند تا هرروز اخبار تکنولوژی را از طریق پیامک ببینند یا وقتی به آنها میگویی تبریک شما برنده یک ساعت مچی شده ای دیگر کسی باور نمیکند گیمیفیکیشن در تبلیغات ابزار مهمی است که قطعا توجه به آن برای شرکتها مفید خواهد ب,د.

حوزه آخر زندگی شخصی است همه  ما دچار اهمال کاری شده ایم همه ما اهداف بزرگی در سر داشته ایم که می خاستیم از فردا شروع به تغییر بزرگی کنیم از پیدا کردن شغل جدید تا عادت مسواک زدن همه  این مسایل وقتی درگیر با گیمیفیکیشن شوند احتمال رسیدن به اهداف چندین برابر خواهد شد.


آقای گیمیفیکیشن برای اولین بار در ایران، دوره آموزشی بلندمدت و تخصصی گیمیفیکیشن برگزار می کند. برای مشاهده نقشه راه دوره، اینجــــــا کلیک کنید.

, , , ,

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست