با سلام، کامران حاتمی هستم، مدیر سایت آقای گیمیفیکیشن،  و امروز راجع به چک ­لیست گیمیفیکیشن صحبت می­‌کنیم. اگر هنوز نمی‌­دانید گیمیفیکیشن چیست و یا چرا باید به گیمیفیکیشن اهمیت دهیم پست­های مربوطه را بخوانید.

خب موقع پیاده سازی گیمیفیکیشن نیاز هست که یک سری مطالب را بررسی کنیم برای همین منظور در ابتدا این موارد را معرفی می‌کنیم و سپس چک لیست نهایی را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

چک لیست گیمیفیکیشن فاز اول

 1. پروسه یا تسکی که می‌­خواهید آن را گیمیفای کنید چه چیزی است؟ اکثر افراد می­‌گویند می‌­خواهیم تسک الف را گیمیفای کنیم. اما چه بخشی از آن را می‌­خواهی گیمیفای کنی!
 2. چرا می­‌خواهی آن را گیمیفای کنی؟ شاید خیلی­‌ها این سوال را سوال اول قراردهند، اما سوال اول، درک بهتری از سوال دوم می‌­دهد. آیا این گیمیفای­‌کردن باعث بهبود چیز خاصی می‌­شود؟ آیا مضراتی دارد؟
 3. چگونه می‌­خواهی این کار را انجام دهی؟ خب، تا اینجا شما متوجه شدید که چه چیزی را و برای چه می­خواهید گیمیفای کنید. آیا لیدربورد و بج به شما کمک می­‌کند؟
چک لیست گیمیفیکیشن

چک لیست گیمیفیکیشن

فاز دوم

 • فیدبک بگیرید، بسیار مهم است که بدانید کاربر شما چه فیدبکی دارد. اگر فکر می­‌کنید فیدبک گرفتن به کار شما نمی‌­آید، احتمالا طرح شما با مشکل روبه‌­رو می­‌شود. به طرح خود غره نشوید و طرح‌­های جایگزین را مد نظر قراردهید.
 • معیارها را بسنجید. شما باید برای راه­‌حل خود، یک سری معیار تعریف کنید. اگر نمی‌­توانید بگویید یک تغییر در سیستم اتفاق افتاده‌­است یا در عملکرد کارمندانتان بهبود دیده می‌­شود، پس چگونه می­‌خواهید به مدیریت بگویید که کار شما مثبت بوده‌ ­ا‌ست.

چک لیست کلی گیمیفیکیشن

 1. من می‌­دانم چه چیزیرا گیمیفای می­‌کنم.
 2. من می‌­دانم چرااین­ کار را انجام می­‌دهم.
 3. من می‌­دانم که چگونه این کار را انجام می‌دهم.
 4. من این کار را با کاربران احتمالی بررسی­ کرده‌­ام.
 5. من یک محصول بتا درست کرده‌­ام.
 6. من کاربران را در سیستم بتا تست کرده­‌ام.
 7. از کاربران فیدبک گرفته­‌ام.
 8. من بر اساس فیدبک، تغییراتی ایجاد کرده‌­ام.
 9. من راه­‌حل را لانچ  کرده­‌ام.
 10. من معیارهای موفقیت و شکست را تعیین کرده­ام.
, , , , ,

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست