ثبت نام

مثال هایی از بازاریابی گیمیفیکیشنی که هرگز فراموش نخواهید کرد!

نایکی پلاس – بازاریابی گیمیفیکیشنی

یکی از اصلی ترین کاربردهای گیمیفیکیشن در کسب و کار، بازاریابی گیمیفیکیشنی است.

یو کای چو می گوید:

«به عنوان یک مشاور گیمیفیکیشنی، من با انواع مختلفی از مشتریان و پروژه ها، و بازاریابی گیمیفیکیشنی کار می کنم. گذشت زمان، یک الگوی جالب بر اساس کمک هایی که از من خواسته شد، ایجاد شده است:

مشتریان استارتاپ های کوچکتر معمولا از گیمیفیکیشن برای تولید محصول کمک می خواهند. این فرایند یک محصول برنده را ایجاد می کند که شرایط اعتیاد آوری را فراهم می کند و در آن بازیکنان به طور طبیعی می خواهند بازی را ادامه دهند.

شرکت های متوسط کمک های من را برای بازاریابی گیمیفیکیشنی لیست می کنند. اهداف در اینجا عبارتند از : جذب مشتریان بالقوه جدید در بخش بازار هدف و انگیج کردن آن ها با نام تجاری و محصولات.

شرکت های بزرگ معمولا تمرکز بر گیمیفیکیشن در محل کار است. انگیزه آن ها اغلب برای آموزش کارکنان و رشد احساس یکپارچگی بیشتر در تیم است».

بازاریابی گیمیفیکیشنی

بسیاری از مردم بلافاصله بعد از شنیدن برنامه وفاداری، به بازاریابی فکر می کنند. اما به این سادگی نیست! که به طور خودکار تمام چالش ها و نگرانی های شمارا حل کند. حتی با داشتن برنامه های وفاداری، چندین راه برای انجام درست آن وجود دارد و هزاران راه برای انجام دادن غلط و نادرست آن نیز وجود دارد. درحقیقت، خلاقیت های زیادی می تواند در زمینه بازاریابی گیمیفیکیشنی وجود داشته باشد. برای مثال ده نمونه از آن ها را در زندگی واقعی ارائه می کنیم:

  1. Nike+ Fuelband و تجهیزات آن

شرکت نایکی این نرم افزار را در ژانویه ۲۰۱۲ راه اندازی کرد. از آن به بعد به یک ورزش پرطرفدار تبدیل شده است. این شرکت به عنوان یک نام تجاری شناخته شده محصولی را توسعه داده است که به طور فعال باعث تغییر در شیوه زندگی مشتریان با کمک خودشان شده است. محبوب ترین لوازم جانبی تا کنون Nike + Fuelband است که دستبندی با تکنولوژی خاصی است که می تواند حرکات کاربر را نظارت کند. شرکت کنندگان باید نایکی + برنامه را دانلود کنند. آنها می توانند تمرینات خود را دنبال کنند. آمارها و ارقام (مانند تعداد کالری سوزانده شده) برای ارائه فیدبک نمایش داده می شود.

قوی ترین درایو هسته ای که Nike Fuelband از آن استفاده می کند، Development & Accomplishment است (۲Core Drive #)، همچنین، فیدبک فوری با نیاز آنها به احساس توانمندسازی (# ۳)، یکی دیگر از هسته درون Octalysis است.

نتیجه : در سال ۲۰۱۱ تعداد بازیکنان با استفاده از Fuelband  ۵ میلیون نفر بود. این تخمین زده می شود که تا پایان سال ۲۰۱۳ به ۱۱ میلیون نفر رسیده باشد.

  1. My Starbucks Reward

فلسفه Starbuck همواره بر روی خدمات شخصی به نفع مصرف کنندگان متمرکز شده است. بسیاری از مدل های کسب و کار آن ها براساس محیطشان است. داخل هر فروشگاه یک محیط جذاب دارد که هوشیار و پرطرفدار است. مشتریان مشتاق می شوند تا طولانی تر بمانند تا بتوانند از قهوه یا اسپرسو لذت ببرند.

استارباکس - گیمیفیکیشن - بازاریابی گیمیفیکشنی

چگونه کار می کند؟

یک برند از تاکتیک های گیمیفیکیشنی برای افزایش تجربه Starbuck و همچنین افزایش فروش استفاده می کند. بازیکنان از طریق یک برنامه پاداش ثبت نام می کنند. هر بار، آنها یک محصول Starbuck را خریداری می کنند، آنها ستاره جمع می کنند. اما بازی اینجا متوقف نمی شود، بسته به میزان وفاداری کاربر، سه سطح وجود دارد. نمونه هایی از مزایا عبارتند از: یک فنجان قهوه اضافی، یک هدیه تولد یا حتی پیشنهادهای طراحی شده مخصوص هر مشتری.

در مدل اکتالسیس، درایو اصلی توسعه و پیشرفت(درایو شماره ۲) منبع اصلی انگیزه است. عنصر دیگر مالکیت است.

نتیجه: در سال ۲۰۱۰ کاربران حدود ۴٫۵ میلیون نفر بود. این کارت ها به تنهایی ۳ میلیارد دلار فروش در هر سال داشت.

  1. بازی انحصاری مک دونالد

مک دونالد موفق به افزایش فروش محصول خود با استفاده از مفاهیم گیمیفیکیشنی مشتق شده از بازی کلاسیک مونوپلی شده است.

این ارتقاء به سال ۱۹۸۷ بر می گردد و کاملا افلاین است. وقتی شما محصول خاصی از مک دونالد خریداری می کنید، شما بلیط هایی را دریافت خواهید کرد. هر بلیط نشان دهنده یک فضا در صفحه مونوپلی است.

  1. کوکاکولا را تکان بده!

کوکاکولا در پیشبرد توسعه تبلیغات خلاق و نوآورانه محصول شناخته شده است.

شما می توانید ببینید که در تمام تبلیغات آن ها سعی شده است با یک فعالیت ساد نوشیدن آب شکر حس Epic Meanin and Calling (درایو ۱) از طریق پادشاهی های جادویی، شادی و خرس های قطبی القاء کنند.

لرزش کوکاکولا چگونه کار می کند؟

در هنگ کنگ، به نوجوانان یک برنامه رایگان و برند برای گوشی های خود ارائه می شود. یک شبکه تلویزیونی در طول شب اجرا می شود. در طول این زمان از طرفداران خواسته می شود که برنامه را اجرا کنند و تلفن های خودرا تکان دهند تا از تخفیفات و جوایز شریک هایی مانند مک دونالد بهره ببرند.

چرا کوکاکولا فوق العاده سرگرم کننده و غیر قابل مقاومت است؟ عنصر ۷ اکتالسیس: غیرقابل پیش بینی و کنجکاوی) باعث شده مقاومت در برابر این بازی سخت باشد. این شرکت موفق به ایجاد خوش بینی و معروفیت در جهان شده است. با ایجاد چنین تبلیغاتی جوانان را قادر می سازد  تا با برند موردنظر با شور و شوق ارتباط برقرار کنند.

  1. شکار مگنوم Magnum

شرکت شکلات، Magnum یک کمپین بسیار هیجان انگیز و جدید برای راه اندازی خط بستنی خود ایجاد کرده است.

شکار لذت مگنوم، یک تجربه آنلاین حماسی

با پشتیبانی از شرکای مانند Citrine و YouTube، این برند یک بازی آنلاین دیجیتال ایجاد کرده است که یادآور سوپر ماریو (قارچ خور) است. با این حال، زمین بازی واقعی در سراسر صفحات اینترنت گسترده شده است.

ماجراجویی در سراسر سناریوهای منحصر به فرد انجام می شود (به عنوان مثال سفر با ماشین، هواپیمای بدون سرنشین). کاربران امتیاز جمع آوری می کنند و خود را بر اساس سکه های جمع آوری شده رتبه بندی می کنند. هنگامی که بازیکنان به سایت اصلی Magnum برگردند، بازی به پایان می رسد.

  1. اتصال بازی SeatPG

یک کمپین در ایتالیا وجود دارد. صندلی PG یک شرکت راهنماهای تلفنی و ناشر نقشه های خیابانی است. آنها از gamification استفاده می کنند به منظور ارتقاء برنامه جدید تلفن همراه که می تواند برای پیدا کردن اطلاعاتی مانند بهترین مکان ها برای غذا خوردن و فرصت های شغلی ارسال شده استفاده شود.

گیمیفیکیشن - بازاریابی گیمیفیکیشنی - Seat PG

بازی Seat PG

این نام تجاری یک جست و جوی گنج را در ایتالیا توسعه داد. بازیکنان به تیم هایی از سه تا پنج نفر تقسیم می شوند تا جایزه ی ۱۰۰۰ یورویی را به دست آورند. کاربران بر اساس نام تجاری در سراسر بازی مسابقات را حل می کنند.

هر بازیکن در ابتدا سوال می شود تا تصمیم بگیرد که آیا آنها علاقه مند به شرکت هستند و می خواهند بازی را ادامه دهند یا نه.

نتیجه: این نام تجاری، پس از مدت کوتاهی راه اندازی ۱۵۰۰۰ بازدید داشت. این بازی به تعداد ۴۰۰ تیم اعزام کرد که همه آن ها به طور فعال با این نام تجاری انگیج شده بودند.

  1. همه چشم ها بر روی S4

Prankvertising یک روش تبلیغاتی است که به عنوان یک روند بازاریابی برای شرکت های بزرگ رو به رشد است.

بازیکنان در این مثال به چالش کشیده می شوند تا یک تلفن همراه نسل جدید را به سادگی با نگاه کردن به آن برای مدت مشخصی به دست بیاورند. آنها با هر نوع حواس پرتی ظالمانه ای مانند وغ وغ کردن سگ ها، زوج سرو کله زدن با زوج ها و … در اطراف مسابقه به چالش کشیده می شودند.

جنبه های گوناگونی از اکتالسیس در اینجا نقش بازی می کنند: قدرت و تکامل (درایو ۳: از طریق بازخورد بصری)، تاثیر و وابستگی اجتماعی (درایو ۵: از طریق مخاطب رو به رشد)، غیر قابل پیش بینی بودن و کنجکاوی (درایو ۷: از طریق منحرف کردن بازیکنان).

در اینجا سامسونگ مقاومت و انعطاف پذیری بازیکنان را امتحان می کند و آنها را برای بر غلبه بر سطوح مختلف بازی به چالش می کشد.

 ۸٫ بازی ستاره Heineken

Heineken به مدت طولانی به عنوان یک شرکت شناخته شده است که می تواند تجربه های بسیار جذاب را برای مصرف کنندگان و کاربران آنلاین ایجاد کند.

این نام تجاری یکی از حامیان رسمی بازی لیگ قهرمانان است. آنها تصمیم به استفاده از گیمیفیکیشن برای انگیج کردن فعال طرفداران در سراسر رویداد برای افزایش آگاهی از Heineken دارند.

چگونه بازی می شود؟

در طول لیگ قهرمانان، کاربران می توانند برنامه Heineken را دانلود کنند. هنگام تماشای بازی، پرسش های پیش بینی شده ای مانند از آنها پرسیده می شود، مانند:

آیا پنالتی خواهند گرفت؟ آیا آنها در عرض ۲۰ ثانیه می توانند امتیاز بگیرند؟

امتیازات برای پاسخ های صحیح اعطا می شود. و در طول زمان، امتیازات بیشتری را می توان با پاسخ دادن به سؤالات دیگر (مانند چیزهای بی اهمیت) کسب کرد.

نمایش نوآورانه Heineken برای حامیان مالی

این یک نمونه عالی است که در آن یک حامی مالی می تواند به طور مستقیم با طرفداران در یک بازی ورزشی انگیج شود، به جای اینکه فقط آرم خود را در آگهی های تبلیغاتی در عرصه یا از طریق تلویزیون نمایش دهد.

۹٫ کارت های معاملاتی Steam

Steam به عنوان پلتفرم انتخابی برای توزیع نرم افزار PC شناخته می شود. در ژانویه ۲۰۱۲، تعداد مشترکان به بیش از ۴۰ میلیون نفر افزایش یافته و همچنان رشد می کند.

Valve یک شرکت نرم افزاری سرگرمی است که بازی های ویدئویی را توسعه می دهد. آنها یک ارتقاء برای افزایش تعداد ساعت های صرف شده در Steam و حجم فروش بازی ها طراحی کرده اند. فرضیه استراتژی آنها بر اساس مفهوم جمع آوری است که یک راه موثر برای به کار گرفتن شور و اشتیاق کاربران است.

و اما چگونه ؟ این کار بسیار ساده است. افراد نرم افزار مورد علاقه خود را بازی می کنند. اما آنها می توانند برنده شوند هنگامی که بخش هایی از ارتقاء را بازی می کنند. این نمونه ای از مالکیت (Core Drive # 4) در چارچوب اکتالسیس است.

به این ترتیب تمام کارت ها به این شکل تعیین نمی شوند. بازیکن همچنین باید کارت های خود را با دیگر کاربران تبادل کند تا کل سری ها را دریافت کنند. این به میزان قابل توجهی به تاثیر اجتماعی و ارتباطات (Core Drive # 5) اضافه می کند.

هنگامی که یک سری کامل می شود، بازیکن می تواند مدال و کالاهای مربوط به بازی (آواتار، پس زمینه و غیره) را برنده شود. آنها همچنین می توانند تخفیف های بازی Steam را دریافت کنند.

این سیستم در حال حاضر به چند بازی Steam محدود شده است، اما ما امیدواریم که به زودی سایر بازی ها اعمال شود تا معیارهای بهتر برای ردیابی سیستم باشد.

 ۱۰ : ۴ Food- Good 4 All

۴Food اولین زنجیره غذایی سریع است که در آن شما می توانید خلاقیت های ساندویچی خودتان را ایجاد و به اشتراک بگذارید. هیچ منوی واقعی وجود ندارد. مشتریان خودشان ساندویچ ها را براساس خواسته و میل خود آماده می کنند. کاربران برای ساخت ترکیبات خود در سایت دعوت می شوند و سپس آنها را با بقیه به اشتراک می گذارند.

در سایت ممکن است ترجیحاتی برای ساندویچ های خاص بیان شود. محبوب ترین انتخاب ها به صدر بالای جدول برندگان می رسند. که در زمان واقعی به روز می شود. این نه تنها شامل ترجیحات نسبت به هر وعده غذایی می شود، بلکه ارقام فروش نیز می باشد.

بنابراین ۴food  یک روش بسیار منحصر به فرد اجتماعی برای فروش محصولات خود ارائه می دهد. فاکتورهایی که از اکتالسیس اینجا نقش آفرینی می کنند شامل تاثیر و وابستگی اجتماعی (درایو ۵)، توسعه و پیشرفت (درایو ۲)، خلاقیت و فیدبک (درایو ۳) می باشند.

انتخاب محبوب ترین ساندویچ ها حس رقابت و اعتماد به نفس را به وجود می آورد. واقعیت این است که باعث می شود یکی از بهترین ساندویچ ها را ایجاد کنند در حدی که شرکت کنندگان واقعا افتخار می کنند.

 نتیجه گیری بازاریابی گیمیفای شده

استفاده از تکنیک های گیمیفای شده یک استراتژی قدرتمند برای شرکت ها برای حمایت از فروش محصولات شان است.

مثال های بالا نه تنها نشان دهنده نوآورانه طراحی بازی هستند، بلکه نتایج نهایی کاربران و به اشتراک گذاشتن تجارب خود با دوستان و خانواده خود باعث هیجان و انگیزه می شود.

مراقبت ها باید در اعمال گیمیفیکیشنی باید با نام تجاری خود انجام شود. تجربه ها باید با دقت برنامه ریزی شود. طراحی های کلی نیازمند تجربه های تخصصی می باشد که اغلب به مدل هایی مانند اکتالسیس متکی است که می تواند درجه بالایی از قابلیت اطمینان را ارائه دهد.

8

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *