هویت

هویت در گیمیفیکیشن پیشرفته

در مقاله قبل راجع به Endowment Effect صحبت کردیم و گفتیم که چهارمین رانه در فریمورک گیمیفیکیشن ملقب به اکتالیسیس مالکیت می باشد همچنین متوجه شدیم علتی که رانه مالکیت این قدر قوی کار می کند در واقع این اثر است .حال به بررسی مولفه های این اثر می پردازیم و مثال هایی را در هر کدام بیان می کنیم.

یکی از 3 مولفه اصلی در  The Endowment Effect هویت یا identity  است. این به این معنا می باشد که ما نسبت به ارزش و شخصیت خود حس مالکیت داریم و این در زندگیمان خیلی تاثیرگذار است.تحقیقات نشان می دهند که هرچه ما بیشتر زنده باشیم و سنمان زیاد شود نسبت به خیلی چیز ها احساس وابستگی بیشتری می کنیم انگار هویت ما دارایی ما می شود به طور مثال ما وقتی سنمان افزایش می یابد  نسبت به عقاید خودمان (حتما دیده اید که افراد مسن تر دیرتر عقاید مذهبیشان عوض می شود) دگم می شویم.

اسم جزو هویت ماست؟

برای مثال در یک تحقیق به نظر من بسیار عجیب!!! نشان داده شده است  که افراد عموما شغل هایی را انتخاب می کنند که این شغل ها  شبیه به اسم خودشان باشد.مثلا افرادی که نام دنیس دارند احتمال اینکه در آینده دنتیست (به معنای دندانپزشک) شوند  زیاد است!! و یا افرادی که نامشان فلور است احتمال اینکه تعطیلات را در فلوریدا سپری کنند به میزان قابل توجهی بیشتر از افراد عادی است! یعنی حتی اسم یک نفر به وی هویت می دهد!

گیمیفیکیشن در انتخاب نام
گیمیفیکیشن در انتخاب نام

مثلا در تحقیقات مربوط به نام طبق تحقیقات کلی در بین مردم امریکا دنیس 40 امین نام متداول است اما در بین کسانی که دنتیست یا دندان پزشک می شوند این نام 8 امین نام متداول است.قطعا برای شما هم این قضیه عجیب است شاید از خود بپرسید که آیا این قضیه یه این معناست که ما انسان ها از خود اراده ای در مورد انتخاب شغل نداریم؟یا شاید این نتایج را اتفاقی بخوانید.در هر صورت نظرات خود را در مورد این تحقیقات زیر همین پست به صورت کامنت با آقای گیمیفیکیشن به اشتراک بگزارید.بنظرتان اگر این تحقیقات در ایران خودمان اتفاق می افتاد نتیجه مشابه ای می توانستیم بگیریم؟ ایا هویت یک دختر با اسم هاجر با همان دختر به اسم آناهیتا متفاوت می شود؟

البته بعدها بعضی از افراد راجع به این تحقیقات تردید کرده‌اند. خود من در جاهای متفاوتی به تایید این صحبت و بعدها رد این صحبت برخورد کرده‌ام بنابر این لازم است که احتیاط را رعایت کنید!

, , , , ,

پست های مرتبط

 • negarhtf
  18/02/1397 13:35

  با سلام
  اینکه تحقیقات نتیجه ای تعجب آور دارد قبول.. چند وقت پیش با شخصی آشنا شدم که علم اعداد رو یاد میداد و در مورد این موضوع هم مطالبی داشت که مثلا اسامی افراد در زندگی شان نقش مهمی ایفا میکند مثلا او با توجه به علم اعداد و شماره ابجد هر حرف اسم نتایجی رو ارائه می داد خودش خیلی معتقد بود حالا با توجه به مطلبی که شما فرمودید ، شاید این اسامی در ناخودآگاه فرد تاثیر میزاره کی میدونه ؟ و اون تاثیر از مالکیت میآید

  پاسخ
 • negarhtf
  18/02/1397 14:00

  یه مورد دیگه که فرمودین اگر در ایران این تحقیق انجام بشه چه نتیجه ای میتونه داشته باشه .. من خودم از روی یه حس کنجکاوی و یا حتی به قولی حس مالکیت جدا عرض میکنم‌ همه اونایی که اسم شون الهام هست مهربون ،خوش رو دوست داشتنی و جذاب هستن

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست