هرم مازلو گیمیفیکیشن

هرم مازلو و گیمیفیکیشن آموزش!

همه‌ی انسان‌ها در زندگی خود یک سری نیازهای اساسی دارند که باعث ایجاد رفتارهای مختلفی می‌شود و رفتار افراد در لحظات خاص تحت تاثیر شدیدترین نیاز قرار می‌گیرد. هنگامی‌که هریک از نیازهایی که فرد با آن‌ها مواجه است برطرف می‌شود، تغییری در انگیزش او رخ خواهد داد. بدین‌گونه که به جای نیازهای قبل، سطح دیگری از نیاز اهمیت یافته و محرک رفتار جدید در فرد می‌شود. هرم مازلو اما در این زمینه چه می‌گوید؟

آبراهام مازلو، نظریه پرداز کلاسیک مدیریت، این نیازها را به صورت یک هرم و تحت عنوان هرم مازلو تعریف کرده که نام دقیق تر آن هرم سلسله مراتب نیازهای مازلو است. این نیازها در پنج دسته تقسیم‌بندی شده‌اند که به ترتیب عبارتند از نیازهای زیستی، نیازهای امنیتی، نیازهای اجتماعی، احترام، خودشکوفایی و خودانگیزشی.

البته به هرم مازلو دو نیاز دانش‌اندوزی و شناخت و درک پدیده‌ها و نیاز به زیبایی و نظم نیز اضافه شده است. در کنار تقسیم‌بندی مازلو روانشناسان دیگری چون مک دوگال و فروید نیز تقسیم‌بندی‌های مشابهی ارائه داده‌اند که همگی تلاشی برای شناخت بهتر نیازهای بشری بوده است.

مک دوگال نیازهای انسان را به غریزه‌های اکتساب، سازندگی، کنجکاوی، گریز، جمع‌گرایی، ستیزه‌جویی، تولیدمثل، نفرت، خواری‌طلبی، ابراز وجود و … تقسیم‌بندی می‌کند.

فروید نیز این نیاز و غریزه‌ها را به دو بخش غریزه‌های زندگی و غریزه‌های مرگ تقسیم کرده‌است.از آن‌جا که زندگی انسان‌ها به بازی‌ها شباهت بسیاری دارد و اخیرا بازی‌های تعاملی کاملا نمایان‌گر دنیای واقعی و ترکیبی از عناصر بازی و محیط شبیه‌سازی شده و کاملا هدف‌مند هستند، افراد در دنیای بازی هم یک سری نیازها دارند.

Slang  و Rao در سال 2003 مدلی طراحی کرده‌اند که این مدل شامل یک سری نیازهایی است و از ابتدایی‌ترین تا بالاترین نیاز تشکیل و تقسیم‌بندی شده‌است و به هرم مازلو شباهت دارد. و به نوعی ترکیب هرم مازلو با گیمیفیکیشن آموزش است!

نیاز اول، آگاه بودن به قوانین بازی: فرد به عنوان بازیکن نیاز دارد که به تمام قوانین بازی آگاه باشد.

نیاز دوم، امنیت و ایمن بودن: دانستن اطلاعاتی که به بازیکن اجازه می‌دهد مدت کافی در محیط بازی باقی مانده و برای برنده شدن تلاش کند.

نیاز سوم، تعلق داشتن: player احساس خوبی نسبت به بازی و محیط آن داشته باشد و برنده شدن و پیروزی را امکان‌پذیر بدانند و آن را اتفاق دور از ذهنی تلقی نکنند !

نیاز چهارم، اعتبار داشتن: بازیکن کنترل کامل روی بازی و محیط آن داشته باشد.

نیاز پنجم، داشتن دانش و اطلاعات: بازیکن چالش‌های بیشتر، استراتژی‌های مختلف، موارد و آیتم‌های مخفی موجود در بازی را کشف کرده و آن‌ها را یاد بگیرد.

نیاز ششم، ظرافت و زیبایی: گرافیک خوب، جلوه‌های بصری و سایر زیبایی‌های بازی و محیط آن.

نیاز هفتم،نیاز به خودشکوفایی : بازیکن مطابق با قوانین بازی، قادر به انجام هر کاری باشد و در دنیای مجازی به یک play god تبدیل شود.

, , , , , , , , ,

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست