امروزه بازی‌ها بیشتر از همیشه گسترده و متنوع شده اند. انواع بسیار زیادی گیم داریم: انفرادی، چند نفره و بازی های MMOG که بازی‌های چند نفره غول آسای آنلاین هستند.همچنین بازی‌هایی وجود دارند که می‌توانید بر روی لپتاپ تان آن‌ها را تجربه کنید، بازی‌هایی هم برای کنسول ها یا دستگاه های دستی طراحی شده اند. شما حتی می توانید بر روی تلفن همراه تان هم بازی‌ نصب کنید. البته هنوز هم ورزش ها و بازی‌های رومیزی، رونق فراوانی دارند.

با وجود این همه تنوع، تمام این بازی‌ها ویژگی های مشترکی دارند که آن ها را تحت عنوان «بازی» تعریف می کند. این چهار ویژگی تعریف کننده، عبارتند از: اهداف، قوانین، سیستم بازخورد و حضور داوطلبانه.برای درک بهتر گیمیفیکیشن باید این چهار ویژگی را بهتر بشناسیم.

هدف

بازخورد مشخصی از یک بازی است که بازیکنان می توانند به آن دست یابند. آن ها توجه شان را بر روی این اهداف متمرکز می کنند، این هدف باعث می شود تا افراد، احساس کنند مقصودی دارند. 

داشتن هدف در بازی ها

داشتن هدف در بازی ها

قوانین

همان مکان هایی هستند که بازیکنان را محدود می کنیم. قوانین با محدود کردن بازیکنان، تلاش دارد تا آن ها با روش هایی نوآورانه با اهداف برسند. قوانین برای ممنوع کردن راه های همیشگی هستند.

قوانین در بازی ها

قوانین در بازی ها

سیستم بازخورد

به بازی‌کنان می گوید که چقدر به هدف شان نزدیک شده اند. سیستم بازخورد می تواند شامل امتیازها، مراحل یا یک نوار پیشرفت باشد. حتی اگر به بازیکنان بگوییم: «رقابت وقتی به پایان می رسد که …»، سیستم بازخورد طراحی کرده ایم.

سیستم بازخورد فعال به بازیکنان اطمینان می دهد که هدف شان، قابل دسترسی است و انگیزه آن ها را افزایش می دهد.

سیستم بازخورد در بازی ها

سیستم بازخورد در بازی ها

حضور داوطلبانه

مهم است که تمام بازیکنان، آگاهانه و از روی خواسته خودشان، قوانین، اهداف و سیستم بازخورد را پذیرفته باشند. شاید تعجب کنید که بسیاری از عناوین مثل تعامل، گرافیک، داستان، پاداش ها یا رقابت در این لیست قرار ندارند. بله، درست است؛ این ویژگی ها در بسیاری از بازی های امروزی دیده می شوند، اما تنها چهار ویژگی، گیم ها را تعریف می کنند. تمام ویژگی های دیگر، تلاشی برای جذاب تر کردن بازی ها هستند.

حضور داوطلبانه در بازی

حضور داوطلبانه در بازی

, , , , ,

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست