ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

گیمیفیکیشن در بازاریابی دندانپزشکی

download

گسترش وب سایت ها، شبکه‌های اجتماعی و نرم افزارهای تلفن همراه به این معناست که بیماران همواره در معرض موج انبوهی از ابزارهای دیجیتال قرار دارند که هرکدام برای جلب مشتری به رقابت با یکدیگر می‌پردازند.راهکارهای سنتی حفظ بیمار، روز به روز تأثیر خود را از دست می‌دهند. دندان پزشکان نیز شاهد از دست رفتن مراجعان خود با سرعت بسیار زیادی هستند.و به همین دلیل گیمیفیکیشن در بازاریابی دندانپزشکی موضوعیت پیدا می کند.

 • گیمیفیکیشن در بازاریابی دندانپزشکی چیست؟
 • گیمیفیکیشن در بازاریابی دندانپزشکی چه امکاناتی فرآهم می کند؟
 •  

  حفظ حضور در وب

 •  

  استفاده از بازی‌پردازی به عنوان اهرمی برای حفظ بیمار

گیمیفیکیشن در بازاریابی دندانپزشکی چیست؟

گیمیفیکیشن در  بازاریابی دندانپزشکی، به دندان پزشکان کمک می کند تا  بر مشکل رو به رشد “اختلال کم توجهی دیجیتال” غلبه کنند. “اختلال کم توجهی دیجیتال” یکی از مهم‌ترین دلایلی است که موجب می‌شود بیماران ،مراجعه به پزشک خود را رها کنند. با این حال برخی از دندان پزشکان، به راهکار رو به رشدی پی برده اند که نه تنها موجب جذب بیماران جدید می‌شود، بلکه بیماران قبلی را نیز به طور مؤثرتری نسبت به گذشته حفظ می‌نماید. این راهکار گیمیفیکیشن نام دارد و اگرچه به تازگی وارد حرفه دندان پزشکی شده، اما در حال گسترش در دیگر صنایع مهم نیز می‌باشد.

گیمیفیکیشن در بازاریابی دندانپزشکی چیست؟
گیمیفیکیشن در بازاریابی دندانپزشکی چیست؟

گیمیفیکیشن در بازاریابی دندانپزشکی چه امکاناتی فرآهم می کند؟

گیمیفیکیشن در  بازاریابی دندانپزشکی به دندان پزشکان این امکان را می دهد تا بیماران جدید را به طرفدارانی جان سخت و وفادار تبدیل کند.اینترنت با تمام مزایایی که دارد، یک سامانه منعطف و در حال تکامل است که نیاز به ابتکار فراوان و پذیرش مشتاقانه تکنولوژی ها و گرایشات جدید دارد. دندان پزشکانی که روش های گیمیفیکیشن در  بازاریابی دندانپزشکی را مورد استفاده قرار می دهند به موفقیتی چشمگیر دست پیدا می کنند.
مدیریت حضور مؤثر در وب برای دندان پزشکان و متخصصان دندان تبدیل به امری بسیار پیچیده شده است. راه اندازی و اداره یک برنامه دندان پزشکی موفق هرگز آسان نبوده است. به این چالش ها این مسئله را هم اضافه کنید که امروزه دندان پزشکان باید وب سایت های پویا و جالب توجهی داشته باشند که از طریق آنها بتوانند بیماران جدیدی را جذب و با آنها ارتباط برقرار کنند. امروزه تقریبا هر مراجعه ‏ای به دندان پزشک، نیاز به نوعی حضور در وب دارد. هرچند این روش بدون شک در رسیدن به موفقیت مؤثر است، اما باعث ایجاد چالش های دیگری در بازاریابی دندانپزشکی نیز می شود.

گیمیفیکیشن در بازاریابی دندانپزشکی
گیمیفیکیشن در بازاریابی دندانپزشکی

حفظ حضور در وب

حفظ حضور مؤثر در وب به این سادگی نیست که به شرکتی پول پرداخت کنید تا چند صفحه با محتوایی ثابت و چند عکس را با بی دقتی تمام تولید کند؛ کاری که برای صدها دندان پزشک در سراسر کشور انجام داده می شود.
به لطف شرکت هایی همچون گوگل، مجموعه ابزارهایی که برای جذب بیماران جدید به وب سایت شما مورد استفاده قرار می گرفتند گسترش یافته و عمیق و تأثیرگذار شده اند. اما آن روی سکه این است که حفظ این بیماران احتمالی و کار کردن با آنها از همیشه سخت تر شده است. رشد سریع فعالیت های اینترنتی که برای جلب توجه و انحصاری کردن کاربران طراحی شده اند، حفظ بیماران را برای دندان پزشکان به شدت دشوار کرده است.
طی ۲ سال گذشته ۳۴۷ میلیون وب سایت جدید راه اندازی شده است و ۲۷ میلیون وب سایت دیگر نیز در این ماه راه اندازی خواهد شد. رقابت بر سر جلب توجه بیماران احتمالی با سرعتی سرسام‏آور در حال افزایش است اما هنوز راهکارهای مؤثر برای حفظ توجه و وفاداری بیماران از سوی دندانپزشکان، ارائه نشده است. دندان پزشکان برای نگهداری بیماران به راهکارهای آزمون و خطا شده اتکا کرده اند:

تا همین چند سال اخیر دندان پزشکان جمله معروف «محتوا شاه کلید است» را می شنیدند. دندان پزشکان، یا فردی را به کار می گرفتند یا خودشان به سختی تلاش می کردند تا محتوایی را برای جذب بیماران جدید تولید کنند. برای همه مشخص شده بود که محتوای باکیفیت یا همان اطلاعات صریح و دقیق مدنظر افراد، منجر به مراجعه بیماران جدید، پذیرش و حفظ آنها می شود.

به منظور حفظ ارتباط با بیماران، از روش های ارتباطی و اطلاعاتی مبتنی بر ایمیل استفاده می شود. بسیاری از دندان پزشکان خبرنامه ها، اطلاعیه ها و ارتباطاتی حاوی Opt-in را که به بیمار و درمان وی مرتبط است تهیه می کنند. بدین ترتیب بیماران بدون آنکه تلاشی کرده باشند، از طریق پیام هایی که مستقیما به ایمیل‏شان ارسال می شود از جدیدترین و به روزترین اخبار مربوطه مطلع می شوند. این کار ارتباط بین پزشک و بیمار را مستحکم تر کرده و باعث ایجاد وفاداری می شود.

به اشتراک گذاری اجتماعی به بیماران این توانایی را می دهد که اطلاعات را به آسانی با دوستان و آشنایان خود به اشتراک بگذارند. امروزه می توانید دوست خود را به دندان پزشکتان ارجاع دهید، مقاله‏ای را برای خانواده یا همکار خود ارسال کنید، به آسانی مطلبی را در دنیای مجازی لایک کرده و آگاهی دوستانتان در گروه فیس بوک خود را افزایش دهید. به اشتراک گذاری اجتماعی یکی از انواع اصلی بازاریابی است که موجب می شود بیماران با افراد گروه خود بیشتر در ارتباط باشند. دندان پزشکان نیز با تأمین این اطلاعات و به اشتراک گذاشتن آن، به طور مؤثری خود را وارد فرآیند ارتباط می کنند. مثلا: آیا مقاله‏ای را که در مورد سفید کردن دندان برایتان فرستادم مطالعه کردید؟

برای مرتبط کردن بیمار با روند درمان، از کمپین ها و چالش ها استفاده می شود. با اینکه ممکن است کاربران  همان بیماران باشند، اما این امر بدین معنا نیست که آنها ارتباط مستمری با روند درمان دارند. با استفاده از کمپین ها و چالش ها می توان با نظم بیشتری بیمار را به روند درمان آشنا کرد. این امر موجب افزایش وفاداری و آگاهی نسبت به خدمات خواهد شد.

تمام تکنیک هایی که گفته شد ضروری هستند. با این وجود، امروزه مدیران وب سایت ها اهمیت یک محتوای چشمگیر، خبرنامه ها و ارزش شبکه های اجتماعی را می دانند. این موارد دیگر مزایای رقابتی نیستند. موضوع انتشار محتوای قانع کننده و جالب دیگر مطرح نیست، بلکه موضوع اصلی جریان پیوسته اطلاعاتی است که بیماران جدید و احتمالی از صدها سایت مختلف دریافت می کنند. دندان پزشکان نه تنها باید با چنین جریانی رقابت کنند، بلکه باید با فناوری هایی نظیر فیس بوک که هدف اصلی‏شان وابسته کردن کاربران است نیز به رقابت بپردازند.

 

 استفاده از بازی‌پردازی به عنوان اهرمی برای حفظ بیمار

بازی‌پردازی، تلفیقی از نظریات و سازوکارهای بازی‏گونه در فرآیندهایی است که ماهیت بازی ندارند. به بیان ساده تر، این مفهوم رویکردی بازی محور را به کار می گیرد تا فعالیت هایی که هدفی فراتر از بازی دارند را سرگرم کننده تر کند. سازوکارهای بازی، شرکت کنندگان را برمی انگیزاند تا درگیر شده و مشغول بمانند. برای بسیاری از دندان پزشکان، بازی‌پردازی ابزار جدید و قدرتمندی است که باعث حفظ و وفاداری بیمار به روشی می شود که طراحان بازی، شبکه های اجتماعی و صنعت مسافرت سال ها از آن استفاده کرده اند.

برای انگیزه بخشی به بیماران، هیچ راهی بهتر و سریع تر از به کارگیری راهکار بازی‏پردازی در بازاریابی دندان پزشکی وجود ندارد. بدین طریق می توانید شرکای تجاری و کارمندان خود را در وب سایت مشارکت دهید، قرار ملاقات های بیماران و مراجعین جدید خود را بهبود بخشیده و میزان حفظ و پذیرش بیمار را افزایش دهید.

دندان پزشکان امروزه با چالش های بسیاری روبرو هستند. یکی از این چالش ها تلاش های بی پایانی است که برای حفظ بیماران در یک شبکه پرازدحام و گسترده جهانی صورت می گیرد. بازی‌پردازی فرصت فوق العاده و منحصر به فردی را فراهم می آورد که می توانید از طریق ایجاد حس ارتباط با بیماران در درون جامعه کوچک خود بر بسیاری از این چالش ها غلبه کنید. زمانی که این روش به درستی و با طراحی دقیق اجرا شود، بسیاری از دندان پزشکان وفاداری پایدار بیمار را به فاصله یک بازی از خود دور می‌بینند.

 

1

دیدگاه ها

 • سعید اتحادی تیر 2, 1397 :: 1:35 ب.ظ
  0 0

  سلام عرض می کنم خدمت شما و خسته نباشید میگم بهتون
  برداشتی که من از این متن داشتم بیشتر استفاده از کانتنت مارکتینگ و شاید تا حدودی ایمیل مارکتینگ در صنعت دندون پزشکی بود. اگر بتونید یه نمونه عملی استفاده از گیمیفیکیشن رو در این صنعت توضیح بدین، خیلی ممنون میشم
  تشکر می کنم از شما و تیمتون به خاطر مطالب مفیدی که داخل سایت قرار میدین

 • negarhtf تیر 10, 1397 :: 1:02 ق.ظ
  0 0

  سلام و عرض خداقوت
  گیمیفیکیشن نه تنها در دندانپزشکی بلکه در اغلب مشاغل می تونه راهکار خوب جذب و وفادار ساز مشتری باشه .. این مطلب هم مث باقی مطالب سایت عالی و مفید بود ..سپاس

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *