ثبت نام

گیمیفیکیشن در آموزش مدارس قسمت اول

کلاس

با سلام زهرا کامران هستم از اعضای تیم آقای گیمیفیکیشن و امروز راجع به گیمیفیکیشن در آموزش مدارس صحبت می کنیم همان طور که می دانید یادگیری باید سرگرم کننده باشد اما اکثر بچه ها در سیستم سنتی آموزش این را تجربه نمی کنند. زمانی که کودک مفاهیم پایه را به درستی یاد نگرفته باشد خواندن و ریاضیات می تواند برای وی خسته کننده باشد.

در بسیاری از موارد، دانش آموزان از لحاظ ساختاری تشویق می شوند تا اطلاعات را فقط حفظ کند. و به دنبال برنامه های درسی مدرسه حرکت کنند.

از آن جایی که زمانی که دانش آموز از یک پایه ای به پایه ی بالاتر میرود درس ها سخت تر میشوند. بدون داشتن یک سیستم آموزشی درست و پایه ای برای درک و تفکر انتقادی،مفهوم  مدرسه می تواند حتی دلهره آور باشد

با این وجود گیمیفیکیشن در آموزش مدارس می خواهد با ادغام تخیل، خلاقیت و مکانیک های بازی  دانش با شیوه های معنا داری می تواند وارد زندگی تحصیلی ما شود.

محیط بازی های جذاب می تواند حالت های بصری، شنوایی و لمسی را برای تبادل اطلاعات با بازیکنان به کار گیرند و با هم ترکیب کنند که این  محیط یادگیری تعاملی را ایجاد می کند که در آن تعامل کلید موفقیت است.

پاداش هایی که از درک احساس درونی موفقیت واقعی و داشتن توانایی خلاقانه حل مسئله حاصل میشوند، در اینگونه محیط های یادگیری معنادار تر است.

در اینجا پنج نمونه از بازی های آموزشی آورده شده که روش یادگیری بچه ها را در مدرسه تغییر داده است.

۱- Timez Attack

روش معمول برای آموزش جداول ضرب استفاده از کارت های فلش است این شاید نمونه ی اولیه ی یادگیری فکری در مدارس معمولی می باشد. هیچکس واقعا از حفظ کردن چیزهای بی معنی لذت نمیبرد اما به نظر میرسد برای ساختن اطلاعات پایه ای موثر باشند.

اما یادگیری مفاهیم جدول ضرب نباید خیلی دردناک باشد.Timez Attack یک بازی کامپیوتری است که جدول ضرب را آموزش می دهد. این بازی توسط طراحان “real” طراحی شده است. Real  در وب سایت خود می گوید که سالهاست آنها بازی هایی را برای پلی استیشنطراحی می کنند.

بازیکن  با یک هیولای سبز کوچک که کمی شبیه پسرعموی شرک به نظر میرسد در یک سیاه چاله است.در هر سطحی، درهایی وجود دارد با سوال های جدول ضربی . پشت هر در بازیکن باید سوالات جدول ضربی بیشتر را پاسخ دهد. در پایان هر پیچ و خم یک هیولای بزرگ است که بازیکن را مجبور خواهد کرد که تمام مقادیر جدول ضرب گفته شده را به درستی، سریع و یا بدون برگشت به عقب ارسال کند.

۲ –  Raz Kids

Raz Kids یک انبار کتاب الکترونیک متحرک است که در آن انواع مختلفی از مکانیک بازی یافت می شود. خواندن کتاب چیزی است که بسیاری از بچه ها در طول سال های مدرسه ی خود با آن مبارزه می کنند. بدون ایجاد پایه درست، مطالعه کردن می تواند تبدیل به یک عمل  آزار دهنده شود.و به همین دلیل گیمیفیکیشن در آموزش مدارس در این اپلیکیشن مورد توجه قرار گرفته است بدون داشتن یک پلتفرم مناسب، خواندن می تواند مانند بعضی از کارهای عادی و روزمره ، ناخوشایند باشد.Raz Kids صدها کتاب در ۲۹ سطح مختلف دشواری خواندن ارائه داده است. محتوای مناسب در دست هر دانش آموز قرار می گیرد.Raz Kids برنامه ای را برای قدرت تلفظ و دید بچه ها طراحی کرده است. بازی شامل ویژگی میکروفن است که بچه ها  می توانند خواندنشان را تقویت کنند. بچه ها می توانند صدای خودشان را ضبط کنند. ضبط کردن صدا به معلم کمک می کند که اولا آن ها را با بچه ها گوش کند و همزمان با شنیدن آن ، بچه ها می توانند تاثیر صدای خودشان بر روی خودشان را ببینند دوما تلفظ کلمات خودشان را می شنوند و در نهایت می توانند  بر روی آن چیزی که تلفظش کردند تمرکز کنند  و این موضوع تاثیر خوبی بر روی حافظه ی بچه ها خواهد داشت.کوئیز ها و تست هایی برای درک بیشتر مطلب ارائه شده است. دانش آموزان زمانی که تست ها رو به درستی انجام بدهند ستاره می گیرند. دانش آموزان همچنین می توانند با پول مجازی خود اقلام بیشتری تهیه کنند و کتابخانه ی خود را شخصی کنند.

1

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *