ثبت نام

چطور مثل یک طراح گیمیفیکیشن بازی کنیم

۱۸ (۱)

سال ها پیش سهراب سپهری در شعری ماند گار گفت:

کار ما نیست شناسایی راز گل سرخ، کار ما شاید این است که در افسون گل سرخ شناور باشیم

مفهوم این شعر زیبا شاید در ادبیات و زندگی درست  باشد اما اگر می خواهید طراح گیمیفیکیشن باشید به هیچ وجه اینگونه نیست! اگر می خواهید طراح گیمیفیکیشن باشید نباید بین لذت بردن از بازی و تجزیه و تحلیل آن تنها یکی را انتخاب کنید بلکه باید  هر دو کار را همزمان انجام دهید. شما باید بازی کنید، از آن لذت ببرید و همزمان آنها را بررسی کنید.

شاید در ابتدا این کار سخت بنظر برسد اما این کار غیر ممکن نیست. در ادامه برخی از روش های انجام این کار را شرح می دهیم:

۱)بازی های رومیزی را فراموش نکنید.

اگر می خواهید طراح گیمیفیکیشن باشید بازی های کامپیوتری را در ابتدا فراموش کنید و تا می توانید بازی رومیزی را امتحان کنید از آن ها لذت ببرید و پی ببرید که چگونه  این بازی ها باعث بروز احساسات می شوند. معمولا این بازی ها ،بازی های آسانی هستند و وقتی بازی می کنید می توانید به سرعت به ذهن طراح بازی پی ببرید.

بازی های رومیزی در مقایسه با بازی های کامپیوتری آنقدر پیچیده نیستند که به راحتی جزئیات طراحی آن ها را فراموش کنید و آنقدر هم ساده نیستند که به راحتی بتوانید یک بازی خوب طراحی کنید. یک جنبه اساسی در بازی های رومیزی این است که: شما با افراد معمولی بازی می کنید و تمامی احساسات آن ها را می بینید آن ها ممکن است بعد از پیروزی بپرند ،گریه کنند و شما احساسات غیر سانسور شده بازیکنان را برخلاف بازی های کامپیوتری می بینید شما می توانید به راحتی ۴ فاز یک بازی را در بازی های رومیزی ببینید و درس بگیرید.

بازی رومیزی
بازی رومیزی

۲) تجربه خود را تکرار کنید.

اگر می خواهید طراح گیمیفیکیشن باشید مهم ترین تمرین این است که هر یک از جزئیات کوچک بازی را درک کنید.برای مثال مکانیک های بازی ای که انجام می دهید چیست؟عکس العمل بازیکنان نسبت به  مکانیک های بازی چگونه است؟  چند بار دیگر بازیکنان تمایل دارند که بعد از اولین تجربه بازی خود، مجددا بازی کنند؟ برای اینکه اطلاعات بیشتری کسب کنید لازم است که با افراد مختلف و در زمان های مختلف بازی کنید. تنوع کلید اساسی است.

۳) بازی های بد را با هم‌بازی های خوب بازی کنید.

بسیار طبیعی است که حتی شما به عنوان طراح گیمیفیکیشن برخی از ژانرهای بازی را نسبت به دیگران ترجیح دهید. برای مثال من بازی های شمشیری را نسبت به اسلحه ترجیح می دهم.اما اگر شما بازی هایی را که دوست ندارید بازی کنید قادر خواهید بود که درک بیشتری از طراحی این بازی ها داشته باشید و علت علاقه‌مندی دیگران به این گونه بازی ها را درک کنید.

یک ضرب المثل قدیمی می گوید: “ما بازی خوب و بد نداریم هم‌بازی خوب و بد داریم.” به یاد داشته باشید که گاهی هم‌بازی شما مهم تر از مکانیک و ساختار بازی هستند و باعث می شوند که شما از یک بازی بد هم لذت ببرید. بازی های بد را با هم بازی های خوب بازی کنید و سعی کنید که به قوانین بازی،قواعد جدیدی اضافه کنید. سپس بازی های جذاب و مهیج را با همبازی های بد تجربه کنید! شما متوجه خواهید شد که همبازی نقش مهمی در تجربه بازیکنان از بازی دارند

نقش هم‌بازی
نقش هم‌بازی

این مقاله ترجمه مطلب انگلیسی سایت به این آدرس می باشد.

3

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *