همانطور که متوجه شده اید جدیدا شروع به بررسی و نقد کتاب های خوب در حوزه گیمیفیکیشن کرده ام. کتاب The multiplayer classroom یک یا از کتاب های خوب در حوزه گیمیفیکیشن در آموزش و مخصوصا گیمیفیکیشن در تدریس می‌باشد. انتظار می‌رود بعد از خواندن این متن راجع به خواندن یا نخواندن این کتاب تصمیم بگیرید.

نویسنده کتاب The multiplayer classroom کیست؟

به نظرم مهم ترین دلیل برای اینکه یک کتاب را بخوانید یا نخوانید آشنایی با نویسنده کتاب می‌باشد. در اینجا نویسنده کتاب یک انسان به معنای کلمه فرهیخته است. ببینید در حوزه گیمیفیکیشن در هرچیزی معمولا وقتی کسی می‌خواهد گیمیفیکیشن طراحی کند یا خیلی گیمیفیکیشن بلد است یا خیلی آن چیز را برای همین هم مثلا کسانی در حوزه گیمیفیکیشن در آموزش کار می‌کنند که یا خیلی آموزش بلدند یا خیلی گیمیفیکیشن! Lee Sheldon نویسنده این کتاب مانند کارل کپ نقطه ای متعادل در این طیف است.

Lee Sheldon نویسنده کتاب های طراحی بازی هم هست و یک ARG کار بسیار مطرح محسوب می‌شود سه ARG معروف(سری Skeleton Chase) طراحی کرده است، نزدیک به 40 بازی پرفروش طراحی کرده است و در دانشگاه ایندیانا طراحی بازی تدریس می‌کند. مشهورترین کتاب وی Character Development and Storytelling for Games است که یک مرجع برای طراحان بازی است.

شاید اولین نقدی باشد که برای کتاب ها می‌نویسم و اولین موضوعی که در آن اشاره می‌کنم، نویسنده کتاب باشد. صادقانه بگویم نویسنده کتاب The multiplayer classroom آنقدر بزرگ است که 90 درصد افراد کتاب را فقط بخاطر نویسنده اش و نه محتوایش می‌خرند!

Lee Sheldon نویسنده کتاب The multiplayer classroom
Lee Sheldon نویسنده کتاب The multiplayer classroom

کتاب راجع به چیست؟

کتاب The multiplayer classroom راجع به استفاده از بازی ها در کلاس درس است. شلدون به عنوان یک طراح و مدرس بازی تلاش می‌کند مفاهیمی که در بازی ها جذاب است و باعث می‌شود کاربر درگیر این مباحث شود را در کلاس درس پیاده سازی کند. این نگاهی است که خیلی از نویسندگان این حوزه دارند که به نظرم بیشترین مورد را john meehan در این بین دارد.

نکته جالب توجه راجع به این کتاب این است که یک کتاب شلدون در سال 2012 منتشر می‌کند و از معلم ها می‌خواهد که بر اساس کتاب، کلاس درس خود را گیمیفای کنند و به همین دلیل در کتاب جدید، شما شاهد کیس استادی های زیادی هستید. یعنی معلم های زیادی از سرتاسر دنیا تجربه خود را از گیمیفای کردن کلاس گفته اند که این تجارب در کتاب جدید چاپ شده است.

نکته خسته کننده کتاب هم دقیقا همینجاست که واقعا خیلی از این مطالب تکراری است و شما به عنوان یک خواننده آنقدرها هم بین این کیس استادی ها تفاوت نمی‌بینید!

اندکی راجع به سرفصل های کتاب

در اینجا برخی از سرفصل های جذاب کتاب را ذکر می‌کنم. در صورتی که تاکنون کتابی در این زمینه نخوانده اید به نظرم این بخش ها می‌تواند برای شما جذاب تر باشد:

  • کوئست 3: امتیاز های تجربه و مراحل
  • کوئست 3:چالش ها
  • کوئست 3: جنگ با رییس(boss fight)
  • کوئست 3: side quest
  • کوئست 8:چویس
  • کوئست 8:آموختن از طریق بازی ها
  • کوئست 9: شروع متواضعانه

نتیجه گیری

اگر معلم هستید و یا به هر طریقی بک گراند پدوگوژی شما قویتر از سمت بازی شماست این کتاب برای شروع کتاب بسیار مناسبی است. کتاب پر از تکرار است و از کیس استادی های زیادی استفاده می‌کند. اگر چند کتاب در این زمینه خوانده اید پیشنهاد من کتاب کاوش به سبک دزدان دریایی است که توسط من و نویان نجد ترجمه شده است و به زودی راهی بازار می‌شود. برای دانلود پی دی اف کتاب زیر همین پست کامنت بگذارید تا کتاب را برای شما ایمیل کنم.

دیگر کتاب های نقد شده

لیست زیر لیست کتاب های دیگری است که در سایت به نقد آن پرداخته ام برای دریافت این کتاب زیر همین پست کامنت بگذارید تا کتاب برای شما ایمیل شود همچنین کتاب فرستاده شده را حتما با نرم افزار foxit reader باز کنید تا هایلایت ها و نقدهای من به کتاب را نیز مشاهده کنید.

, , , , , , ,

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست