شکست‌محور

یادگیری شکست‌محور چیست و چرا برای گیمیفیکیشن مهم است

ویل رایت طراحی بازی افسانه‌ای کسی که بازی جاودان سیمز را ساخته است لغت یادگیری شکست‌محور را ایجاد کرده است. در این مقاله می‌خواهیم ببینیم ابن لغت چه معنایی دارد و چرا ما به عنوان کسی که در گیمیفیکیشن فعالیت می‌کنیم باید راجع به آن بدانیم. یادگیری شکست‌محور به صورت خلاصه به روشی اشاره دارد که در بازی‌ها ما دائما می‌بازیم تا بالاخره برنده شویم.

یادگیری شکست‌محور  چیست؟

وقتی که شما بدانید که برای برنده شدن باید بارها ببازید، باختن جزئ اساسی یادگیری شما خواهد بود. این دیدگاه که در بحث‌های یادگیری بسیار ترند شده است در مقابل دیدگاه سنتی قرار گرفته است. در دیدگاه سنتی شکست‌ تقبیح می‌شود و شما برای شکست خوردن تنبیه می‌شوید و حالا در این دیدگاه شما به نوعی حتی تشویق می‌شوید!

بازی‌ها و یادگیری شکست‌محور

در بازی‌ها اما دو ویژگی خاص وجود دارد ویژگی‌‌هایی که باعث می‌شود به ارتباط بازی و یادگیری شکست‌محور  بیشتر فکر کنیم:

  1. یک قانون نانوشته در تمامی بازی‌ها وجود دارد که بیان می‌کند که بردن همواره ممکن است حتی اگر بازی به شدت سخت باشد!
  2. شکست همیشگی نیست! و شکست تنها به معنی این است که باید خود را اصلاح کنیم!

یادگیری شکست‌محور به مردم این امکان را می‌دهد که شکست خود را بهتر بشناسند و یک حلقه حل مساله و تفکر انتقادی را شکل دهند تا با تفکر انتقادی متوجه شوند کجای مسیر را اشتباه آمده‌اند و با توانایی حل مساله بتوانند مساله را حل کنند. همان‌طور که مشخص است شکست عضو همیشگی این استراتژی خواهد بود.

یادگیری شکست‌محور و زندگی

یادگیری شکست‌محور  همچنین به ما آموزش می‌دهد که شکست بخشی از زندگی است و اینکه با دیدن شکست نباید حس ناتوانی داشته باشیم باید برخیزیم از شکست‌های خود یاد بگیریم و خود را اصلاح کنیم و دوباره تلاش کنیم. وقتی مردم تحمل شکست کمی داشته باشند مشخصا احتمال موفقیت کمتری نیز خواهند داشت.

یادگیری شکست‌محور
شکست‌محور

بازی‌های ویدیویی

بازی‌های ویدیویی در این مورد بی‌نظیر هستند آن‌ها باعث می‌شوند که ما در چالش‌های بی‌شماری بارها و بارها شرکت کنیم شکست بخوریم و دوباره تلاش کنیم. برای مثال بازی ماندگار انگری بردز را تصور کنید. هدف نهایی تمامی مراحل انگری بردز یکیست شما باید تمامی موانع موجود و رقبا را حذف کنید و بر اساس این کار از یک تا 3 ستاره کسب کنید.

انگری بردز و یادگیری شکست‌محور

روال بازی انگری بردز

شما تعداد محدودی پرنده دارید که با آن‌ها باید کار پرتاب را انجام دهید. انگری بردز یک نمونه عالی از یادگیری شکست‌محور محسوب می‌شود، زیرا شما برای حل کردن هرمرحله نیاز است که چندین بار استراتژی‌های متفاوت را تست کنید تا بتوانید مرحله را ببرید. شما در حقیقت از شکست‌های خود می‌آموزید تا بتوانید مرحله را ببرید. اگر به این بازی بیشتر دقت کنیم متوجه می‌شویم که مردم بیشتر از اینکه در این بازی ببرند، شکست می‌خورند.

گیمیفیکیشن و یادگیری شکست‌محور

چیزی که در گیمیفیکیشن و یادگیری شکست‌محور بسیار مهم است که به آن توجه کنیم میزان صبر کاربر است در بازی‌ها این موضوع که من شکست‌های زیادی می‌خورم و بعد برنده می‌شوم بسیار امر طبیعی محسوب می‌شود اما در گیمیفیکیشن این مورد کمتر است پس باید با یک گیمیفیکیشن هوشمند کاری کنیم که این موضوع بهینه شود.

برای مثال در بسیاری از طراحی‌ها با تغییر یک سری پارامتر به شما اجازه نمی‌دهند که بیشتر از 3 مرحله پشت سر هم ببرید یعنی آن مرحله را سخت می‌کنند و شما بیشتر از چند مرحله نمی‌توانید ببازید، در ادبیات بازی‌ها به مواردی مثل تعادل مثبت و منفی می‌خوریم که به این بحث بسیار مربوط می‌شود. پیاده‌سازی این مورد در گیمیفیکیشن در آموزش البته پیچیدگی‌های خاصی دارد.

یادگیری با انجام دادن

یکی دیگر از نکات جالبی که بازی‌های ویدیویی در اختیار ما قرار می‌دهند این است که در این بازی‌ها شما به راحتی هرچیزی را می‌توانید امتحان کنید برای مثال شما در یک آزمایشگاه شیمی نمی‌توانید به بچه‌ها اجازه دهید که هر چیزی را باهم قاطی کنند اما در یک بازی راجع به شیمی شما می‌توانید این امکان را برایشان فرآهم کنید. زیرا در اینجا شکست بی‌خطر است!

آموختن با انجام دادن
آموختن با انجام دادن

 

, , , ,

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست