مشارکت شهری گیمیفیکیشن

گیمیفیکیشن در مشارکت شهروندان

قبل از اینکه شروع به طراحی  یک برنامه مشارکتی برای شهروندان کنیم و از نقش گیمیفیکیشن در مشارکت شهروندان صحبت کنیم، به این فکر کنید که چرا شهروندان مایل هستند در موضوعات مختلف مشارکت کنند. شناخت درست از انگیزه های شهروندان، به ایجاد یک برنامه مشارکت مؤثرتر منتهی می شود. یکی از ابزارهای افزایش مشارکت مدنی گیمیفیکیشن نامیده می شود. با افزودن چاشنی رقابت و سرگرمی در پروژه­ های جمع­ سپاری، نرخ مشارکت می تواند به میزان قابل توجهی بالاتر رود.(اگر هنوز نمیدانید گیمیفیکیشن چیست کلیک کنید)

مشارکت شهروندان

همانطور که  Jeff Howe  در کتاب خود با عنوان “جمع‌­سپاری” بیان می کند:

 افراد به دلیل وجود نیازهای روانی، اجتماعی یا عاطفی که درون خود دارند، به سمت مشارکت کردن کشیده می ­شوند. هنگامی که به این نیازها پاسخ داده نشود و یا دیده نشوند، آنها دیگر در آن مشارکت نمی کنند.

جمع‌­سپاری  نشان داد که برخلاف آنچه که مردم می ­پندارند، انسانها همیشه طبق الگوهای قابل پیش بینی که به آنها تمایل دارند رفتار نمی کنند. مردم برای مشارکت کردن، بر طبق یک شبکه پیچیده ­ای از انگیزه ها ، جذب می ­شوند.پس بهتر است در ابتدا انگیزه ها را بهتر بشناسیم .اصولاً انگیزه از دو نوع مؤلفه تشکیل می شود: انگیزه درونی و بیرونی.

انگیزه درونی(ذاتی)

نمونه هایی از انگیزه های درونی عبارتند از: کار خلاق، باور به اینکه در پروژه ­ای هستید یا حتی احساس تعهد به جامعه. در نتیجه پاداشهای ذاتی به ترتیب خودمختاری یا میزان آزادی و خلاقیت ایجاد شده توسط کار، عضویت در یک جامعه، یادگیری در طی فرایند و هر نوع بشر دوستی، می ­باشند.

برای مثال، ویکی پدیا بیشترین انگیزه خود را از این واقعیت دریافت می کند که یکی از کمک­هایی که به آموزش بشریت می ­شود، توسط کار آنها انجام می­شود.شهروندان  ،در زمینه یک شهر یا محل، از این واقعیت که می توانند با ارائه ایده های خود، سهم مشترکی در فعالیت­های محلی خود داشته باشند و با این کار بتوانند در توسعه مکان محلی خود مشارکت داشته باشند، انگیزه می­ گیرند. نکته­ ی مهمی که وجود دارد این است که تلاش شرکت کنندگان به یک هدف مشترک شفاف منجر می شود، که اغلب در اثر دلبستگی که فرد با شهر یا محله ­ی خود دارد اتفاق می­افتد.

انگیزه درونی در مشارکت شهروندان

انگیزه درونی در مشارکت شهروندان

انگیزه بیرونی

پاداش های پولی ، دستاوردهای شهرت و شناخت اجتماعی نمونه های خوبی از انگیزه های بیرونی هستند. به عبارت دیگر ، گیمیفیکیشن (یعنی استفاده از عناصر طراحی بازی و اصول بازی در زمینه های غیر بازی مانند پلتفرم­های مشارکتی شهروندان) مکانیزمی است که محرک­ها یا انگیزه­ های بیرونی را در شهروندان ایجاد می کند. ارائه پاداش بیرونی و ایجاد احساس سرگرمی برای ایده های جمع‌­سپاری مخصوص شهروندان، می تواند یک رویکرد عالی برای افزایش تعامل و دلبستگی باشد.

گیمیفیکیشن در مشارکت شهروندان

در کنار تمایل شهروندان به همکاری و مشارکت در جامعه خود ، گیمیفیکیشن می تواند از میان منافع شخصی­شان به آنها انگیزه های لازم را ارائه دهد. بسته به اینکه چه کسانی با جمع سپاری هدف قرار گرفته شده اند، از مکانیزم های مختلف گیمیفیکیشن می ­توان استفاده کرد.

شهرت اجتماعی

همه می دانند که انسانها ماهیت رقابتی دارند. پیگیری تعداد مشارکت کننده ها، ایده ها و نظرات آنها می تواند راهی قدرتمند برای شناخت اجتماع باشد. شهروندان برای جمع آوری امتیاز بیشتر و افزایش امتیاز خود تمام تلاش خود را برای رسیدن به ایده های عالی انجام می دهند.

یکی دیگر از عناصر جالب توجه که باید از گیمیفیکیشن استفاده شود، نمایش نقاط درگیری و دلبستگی شهروندان در یک تابلوی عمومی است. احتمالا افزایش اعتبار و شهرتی که در پی مشارکت کردن در خدمات عمومی جامعه، برای افراد بدست می ­آید، انگیزه ای برای مشارکتشان است.

تشخیص تخصص

شهروندان، گروهی ناهمگن از افراد هستند که هر کدام از آنها  مهارت، تخصص و علاقه های خاص خود را دارند. به منظور تشخیص انواع تخصص­ های مختلف (به عنوان مثال با توجه به مباحث یا چالش هایی که در آنها، افراد داده ­ی ارزشمندی ارائه می دهند)، پاداش دادن به آنها، با نشان می تواند کلید اصلی در انگیزش مشارکت‌کنندگان باشد. با صدور نشان باز بودن برای نشانه هایی که شهروند بدست می آورد، در خارج از پلتفرم تعامل و دلبستگی این نشانه­ ها،  به رسمیت شناخته می شوند.

تخصص شهروندی از طریق نشان های مختلف شناخته می شود.از طرف دیگر مکانیسم نشان­ها به دولت محلی اجازه می دهد تا شهروندان متخصص را در موضوعات مختلف ردیابی و شناسایی کند. زمانی که می­ خواهید بیشترین بهره را از جمع سپاری بگیرید، این رویکرد مناسب است: با هدف قرار دادن شهروندان بر اساس تخصص و یا علایق شان و براساس این پارامترها، چالش های شهری مناسبی برای هر گروه طراحی کنید.

جوایز در زندگی واقعی

دولتهای محلی می توانند با پیوند دادن طرح گیمیفیکیشن مجازی با مزایای زندگی واقعی برای شهروندان دلبسته ، تعامل و مشارکت را سرگرم کننده تر و مبتنی بر پاداش کنند. بسیاری از شهرها  و منطقه ­ها برای حمایت از اقتصاد محلی خودشان، نشان جایگزین خود را دارند.

مشارکت شهروندان هنگامی که نمره تعامل آنلاین به تجربیات محلیشان قابل تغییر باشد، بسیار محسوس می شود. همچنین  با پیوند دادن آن با موضوع شهری که هر شهروند در آن نقش دارد، می توان پاداش را کم و بیش شخصی سازی کرد. جالب نیست اگر بتوانم به لطف ایده های خوبم درباره سیاست فرهنگی، بلیت تئاتر محلی جایزه بگیرم و به آنجا بروم؟ یا اینکه من می ­توانم بعد از اینکه خیلی از ایده هایم برای ورزش در شهر حمایت شدند، به استخرهای عمومی بروم؟

مشارکت شهروندان با تبدیل امتیاز

مشارکت شهروندان با تبدیل امتیاز

افزایش مشارکت

واضح است که گیمیفیکیشن می تواند شهروندان را به طور مؤثر برای مشارکت در تصمیم گیری های عمومی بسیج کند. اما خوب توجه داشته باشید که اگر شهروند ارزش آن را نبیند، گیمیفیکیشن نیز می تواند اثرات مخربی داشته باشد. به عبارت دیگر، از حس تعلق داشتن به جامعه محلی شروع کنید و با یک طرح گیمیفیکیشن هوشمند آن حس را تقویت کنید. مشارکت شهروندان آسان­تر و سرگرم کننده می شود، در حالی که شهرداری می تواند جمعیت را به شیوه ای هدفمند تر جمع کند. این یک معامله ­ی هر دو طرف برد است.

, , ,

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست