کامران حاتمی

گیمیفای کردن مطالعه به سبک کامران حاتمی

خب، تصمیم گرفتم در سایت مطالبی راجع به استفاده از گیمیفیکیشن در زندگی شخصی خودم و البته پرس­‌وجو از دیگران بنویسم. (اگر هنوز نمی‌­دانید گیمیفیکیشن چیست کلیک کنید). در این قسمت راجع به گیمیفای کردن مطالعه می‌­نویسم. قبل از هرچیز باید به این نکته اشاره­‌کرد که خود گیمیفیکیشن یا بازی­وارسازی، هنوز در ادبیات اولیه دچار مشکل است و ممکن است شما فکرکنید این روش گیمیفیکیشن نیست!

اما به هرحال، در روش گیمیفای کردن مطالعه، من از بازی‌­ها و قدرت آن­ها برای بهبود یک مشکل واقعی استفاده می­‌کنم و برای شخص من این روش جواب داده­‌است. البته ممکن است این روش برای شما نه تنها جواب ندهد بلکه برعکس نیز عمل کند! من تنها به معرفی روش گیمیفای کردن مطالعه می‌­پردازم. استفاده کردن یا نکردن شما از این روش تصمیم شخصی شما خواهدبود.

معرفی بازی خطوط هوایی

در ابتدا باید به شما یک بازی احمقانه! را معرفی کنم بنا بر شغلی که دارم، مجبور به بازی کردن انواع مختلف بازی­ها هستم. این بازی با اختلاف، احمقانه ترین بازی است که در زندگی انجام داده‌ام، البته نکته مهم­تر این است که در عین احمقانه بودن، بسیار اعتیادآور است.

گیمیفای کردن مطالعه

اسم این بازی merge planes است که در کافه‌­بازار با اسم خطوط هوایی می‌­توانید آن را پیدا کنید! خلاصه بازی به این شکل است که شما یک سری هواپیما دارید که لول‌های متفاوتی دارند. شما با ترکیب دو هواپیمای لول 1 می­توانید یک هواپیمای لول 2 داشته باشید.

بازی بر اساس مرحله شما به شما هواپیما می‌­دهد و شما باید هواپیماها را با هم، به اصطلاح مرج(ترکیب دو چیز برای رسیدن به چیز بالاتر) کنید، تا هواپیماهای قدرتمندتری داشته باشید. شما در بازی دوقسمت دارید، یک قسمت، فرودگاه شماست که در آن به مرج‌­کردن هواپیماهای خود می‌­پردازید و قسمت بعدی، پیست پرواز است. شما باید هواپیماهای خود را درون پیست بیندازید تا پرواز کنند و امتیاز بگیرید، ادامه توضیحات در ویدیو قابل مشاهده­‌است.

نکته اساسی بازی این است که شما اگر هیچ کاری هم نکنید و صرفا بازی در جریان باشد امتیاز می­‌گیرید، پس برای انجام این بازی خیلی کار سختی ندارید! به نوعی بازی از اثر زیگارنیک استفاده می‌کند.

قدم های لازم جهت گیمیفای کردن مطالعه

حال، کاری که من انجام می‌­دهم برای گیمیفای کردن مطالعه چند قدم دارد. در قدم اول، یک کانال تلگرامی درست می­‌کنم. نوع این کانال خصوصی است یعنی کسی نمی‌­تواند به‌­راحتی و بدون اجازه عضو آن شود. خلاصه مطالب کتاب را در این کانال‌­ها می‌­نویسم. تا کنون حدود 80 کتاب را خلاصه‌­برداری کرده‌­ام که تعدادی در تلگرام بوده و تعدادی خارج از آن. نکته مهم این است که هر کانال، یک شماره دارد. برای مثال، کتاب 20 کهن الگوی پیرنگ کتاب شماره 63 است.

گام بعدی این است که تنها در هنگام مطالعه، بازی در حال انجام است که خیلی نیازی به من ندارد. تنها در پایان هر فصل به مرج‌­کردن هواپیماها و گرفتن هدایای بازی می‌­پردازم. در حقیقت حس پیشرفتی که در کتاب خواندن باید داشته باشم توسط این بازی به من داده می‌شود. البته نکته این است که چون صرفا در زمان کتاب­‌خواندن بازی می­‌کنم، حس پیشرفت در کتاب خواندن من تنها محدود به یک کتاب نیست، به مجموعه کتاب‌­هایی­ است که تاکنون خوانده ام و این حس جذابیست!

آداب قبل از شروع کتاب جدید

قبل از این­که یک کتاب را شروع کنم به هواپیماهای درون باندم نگاه می­‌کنم مثلا هواپیماهای شماره 14و15و16و17… وجود دارند از طرفی من برای هر کتابی که خوانده­‌ام به ترتیب یک شماره گذاشته‌­ام. پس قبل از خواندن کتاب جدید باید خلاصه یک سری کتاب­‌ها را مطالعه مجدد کنم. برای مثال در مثالی که صحبت کردیم باید خلاصه کتاب­های 14 15 16 و 17 را یک دور مرور کنم.

این بود خلاصه گیمیفای کردن مطالعه توسط من. در صورتی که پیشنهاد‌های جذابی بدهید که این روش بهتر شود شما را در کانال­های خصوصی اضافه خواهم‌­کرد!

البته یک سوال دیگر هم می‌­پرسم. در صورت درست جواب دادن، به کانال خصوصی مورد علاقه خود اضافه خواهیدشد. اگر بعد از مطالعه­ مقداری از یک کتاب متوجه شدم که این کتاب خوب نیست و بدرد من نمی­خورد چه کار انجام می­‌دهم؟

, , ,

پست های مرتبط

 • farshad haqiqat
  30/05/1398 23:36

  در پاسخ به سوال آخرت :
  چون واسه خودت مفید نیست دلیل نمیشه که واسه بقیه هم مفید نباشه !!به خوندن ادامه میدی و خلاصه ش میکنی شاید بدرد یکی دیگه خورد !!!

  پاسخ
 • نسترن
  31/05/1398 20:27

  روش بسیار جالب و جدیدی بود، فقط اینکه تمرکزتون از دست نمیره؟

  پاسخ
  • میرزائی
   31/05/1398 22:40

   یکی از مهمترین کاتالیزورهای یادگیری (تعبیر مخصوص خودم)، نکته برداری و دیگری که خیلی هم پیشرفته هستش آموزش به دیگرانه
   که روش کامران هر دو رو یه جورایی داره
   ضمن اینکه نکات دیگه ای هم برای افزایش و نگهداشت انگیزه داخلش داره

   پاسخ
 • میرزائی
  31/05/1398 22:37

  اگه دیدی مفید نیست، خیلی راحت میزاریش کنار و به کاربران کانال تلگرام در صورت موجود بودن، میگی که کتاب اون چیزی که فکر میکردی نبوده و نمیخوای وقتت رو صرف خوندنش کنی، پس اگه خودشون مایل هستند اونو بخونن
  البته برای این که ناراحت نشن بهشون قول میدی که اگه کتابی جایگزین کتاب فعلی پیدا کردی، خبرشون کنی و لینک کانال جدید رو باهاشون به اشتراک بزاری

  پاسخ
 • نویان نجد
  02/06/1398 00:52

  چقدر ایده جالبی بود درواقع هوشمندانه ترین استفاده ای که می شه از احمقانه ترین بازی که می شناسی انجام داد.
  حدس می زنم وقتی کتابی را می فهمی کتاب مورد علاقه ات نیست و ترکش می کنی در بازی میری هواپیماهای موجودت را باهم مرج می کنی که به هواپیماهای جدیدی (شماره های جدید برای پیش مطالعه خلاصه های قبلی) دست پیدا کنی تا مقدمات شروع کتاب جدید بعدی بدست بیاد.

  پاسخ
 • مونا
  04/06/1398 23:30

  کانال اون کتاب نیمه رها شده رو به بخش هواپیماهای تصادفی و منهدم شده میبرید تا امتیاز منفی براتون لحاظ بشه ؟

  پاسخ
 • فاطمه شیخ علیان
  11/06/1398 22:36

  اگر من باشم یک کانال درست میکنم مخصوص کتاب های اینجوری که تا آخر ادامه ندادمشون ، این مطالبی که تا اینجا خلاصه برداشتم رو منتقل میکنم به اون کانال ، اشاره میکنم به این موضوع که چرا این کتاب بنظرم مناسب نبوده برای ادامه دادن ، و یک سرچ میزنم در همون مبحث ببینم چه کتاب های دیگه ای هست که نخوندم و میتونه این مبحث رو برام تامین کنه (چون حتما به یک دلیلی ابتدا به ساکن اومدم که این کتاب رو بخونم و موضوعش برام مهم بوده) . بعد یکیش رو انتخاب میکنم و دوباره پروسه رو با اون شروع میکنم .

  پاسخ
 • محمد صادق نیک کار
  20/06/1398 13:08

  ببین کامران تایپ مطالب به عنوان خلاصه زمانبر هست و میتونه فرصت مطالعهی کتاب دیگه ای باشه.این الگو و نگاه امتیازگونه به یادگیری خیلی جذابه ولی فکر میکنم باید یه تجدید نظر توی بخش خلاصه برداری تلگرامی بکنی.البته آرشیو فوق العاده ای ازین کار بدست میاری که مطمئنا خودش میتونه جذابترین امتیاز این الگو باشه.من مطمئن نیستم از این الگو استفاده کنم ولی مطمئنا این مطلب نگاهم رو به مطالعه تغییر داد.

  پاسخ
 • فاطمه حدادپور
  24/06/1398 22:40

  چ باحال:)
  وقتی ی کتاب میخونید ک دوسش ندارید یجایی ب جای واچ اد جم خرج کنید:) بعد هر چی عدد میبینید(مثلا ۳ تا جم برای ۵ برابر شدن) رو تو هر حالتی ک میتونی با هم جمع و تفریق و ضرب و تقسیم کنید برید خلاصه کتاباشونو بخونید(سخت شد)
  من برای درس خوندن معمولا بسته ب حالم تصمیم میگیرم ک چ کنم. یوقتا بازی میکنم ی مرحله ی مرحله بین بخشای دسته بندی شده، یوقتا ورزش میکنم، موسیقی گوش میدم،فیلم میبینم، یعنی کلا ی چک پوینتی در نظر میگیرم و تلاش میکنم بهش برسم ک استراحت کنم یجوری.
  اما الان ک اینو خوندم ی فکر جالب ب ذهنم رسید ک دفعه بعد برا خودم انجام میدم؛ خوراکی خوردن^^
  مثلا ی بسته چیپس، بادوم زمینی، تخمه، اسمارتیز کنارم میدارم(ی چیز شمردنی) و ب ازای هر صفحه ک میخونم یکی میذارم کنار. بعد ک ب ته فصل رسیدم ی ظرف از خوراکی های خونده شده دارم. حالا تصمیم میگیرم ک ی فصل دیگه بخونم و خوراکی جمع کنم یا ول کنم خوراکی هامو بخورم اما ب باقی مونده ها نمیتونم دست بزنم دیگه:)
  اگه کتابو دوس نداشتم هر چی خوراکی جمع کردم برمیگرده سر جای اولش

  پاسخ
  • خیلی ذهنت درگیر غذاها ممکنه بشه!

   پاسخ
   • فاطمه حدادپور
    25/06/1398 04:39

    نمیدونم حس میکنم نمیشه
    اخه شبیه این بعضیا انجام میدن مثلا کسایی ک برا نمازشون میخوان قاطی نشه
    اما الان ک فک میکنم احتمالا واسه کسایی ک مشکل تمرکز دارن جواب بده این راه حل

    پاسخ
 • فاطمه رمضانی
  15/11/1398 12:08

  سلام خسته نباشید روش جالبی بود ولی من خودم برای مطالعه از برنامه focus to do استفاده میکنم که بنظرم قسمت رشد درخت و رنکینگش باعث میشه که حس رقابت بکنم و حواسمم پرت نمیشه.

  پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست