choice

چویس مهم‌ترین عامل جذابیت بازی ها!

در این مقاله سعی می‌کنیم به معرفی چویس بپردازیم و سپس نقش آن را در بازی ها و البته گیمیفیکیشن مشخص کنیم. برای درک بهتر این قضیه نیازمند این هستیم که اندکی به مقدماتی راجع به چویس بپردازیم که در آن مسائل اخلاقی هم مطرح است.

مساله گروگانگیر و یک چویس اخلاقی

مساله گروگانگیر یکی از مسائل مهمی است که بشر به آن پرداخته است و دیدگاه های مختلف اختلاقی به آن پاسخ های متفاوتی داده اند. سوال بسیار مشخص است اگر یک فرد دیوانه تعدادی انسان را گروگان بگیرد و به آن ها بگوید که یا یک نفر را انتخاب کنید تا من وی را بکشم و یا همه شما را می‌کشم از لحاظ اخلاقی باید چه عملی انجام شود؟

مکاتب اخلاقی پاسخ های متفاوتی به این سوال داده اند بعضی می‌گویند که ما حق نداریم جان انسانی را بگیریم. بعضی ها به قرعه کشی اعتقاد دارند و بعضی ها می‌گویند که ضعیف ترین انسان باید انتخاب شود. نکته مهم این است که هیچ راه حلی که کسی در این بین آسیب نبیند وجود ندارد و هر راه حل یک تعارض دارد!

اما چویس چیست؟

چویس به معنای یک انتخاب با تعارض است در این نوع انتخاب شما چند گزینه دارید که هرکدام با دیگری به نوعی تعارض دارد. و همین موضوع باعث می‌شود که انتخاب سخت باشد. برای درک بهتر باید به یک بازی قدیمی مراجعه کنیم و آن هم بازی سوپر ماریو است! در این بازی ما یک هدف بلند مدت داریم که نجات ملکه است و یک هدف کوتاه مدت که زنده ماندن است. پس باید به نوعی تعارض ایجاد کنیم.

قارچ های قدرت! نشان دهنده تعارض!

در بازی سوپرماریو شما می‌پرید و یک قارچ به وجود می‌آید قارچی که به سمت راست می‌رود یعنی کاری می‌کند که هدف کوتاه مدت شما یعنی زنده ماندن به خطر بیفتد اما با خوردن این قارچ شما برای مدتی شکست ناپذیر می‌شوید و جان اضافه می‌گیرید که همراستا با هدف بلندمدت شماست! و این یعنی یک تعارض!

تمامی جذابیت بازی سوپرماریو به داشتن این چویس است. چیزی که حتی خود بازیکنان متوجه آن نمی‌شوند. یک چویس دیگر که در بازی ها اتفاق می‌افتد تعارض گیم پلی با ترجیحات بازیکنان است! یعنی برای مثال در یک بازی به سبک تیراندازی اول شخص که شما یک تفنگ دارید که بقیه را با آن می‌کشید شما شاید علاقه داشته باشید که به سرعت همه دشمنان را بکشید! اما این کار باعث می‌شود که آسیب پذیری شما بالا رفته و به راحتی بمیرید!

وقتی به تمامی بازی ها نگاه می‌کنید متوجه این موضوع می‌شوید که شما به نوعی چویس دارید و بازی ها با چویس زنده هستند به همین دلیل هم خیلی ها بازی هایی مثل دبرنا یا مار و پله را بازی حساب نمی‌کنند زیرا شما عملا هیچ چویس یا انتخاب با تعارضی ندارید که انجام دهید!

بازی ویچر و یک چویس رومانتیک

یکی از بازی هایی که از مفهوم چویس به خوبی استفاده کرده است بازی ویچر است در این بازی که به نوعی داستان تعاملی دارد شما با دو دختر آشنا می‌شوید که با هردوی این افراد گذشته و خاطرات زیادی دارید یکی از این دخترها انسانی آزاد و بی مسئولیت است که یک عشق آتشین به شما هدیه می‌دهد و دیگری یک دختر مهربان که به طبیعت و انسان ها اهمیت می‌دهد.

شما به عنوان بازیکن باید این چویس را داشته باشید که با کدام دختر بمانید و این یک انتخاب بسیار سخت است! یک دختر نماینده چیزی که فعلا هستید می‌باشد و دیگری به نوعی نماینده چیزی که می‌خواهید بشوید! به همین دلیل این انتخاب بسیار سخت خواهد بود!

چویس در دنیای واقعی

به ویدیوی زیر دقت کنید در این ویدیو که مربوط به فیلم بت من است مردم در دو کشتی هستند و در هر کشتی یک بمب وجود دارد. و کلید انفجار بمب به مردم داده می‌شود اگر تا راس ساعت خاصی مردم دکمه را نزنند هر دو کشتی منفجر می‌شود! و اگر آن ها دکمه انفجار را بزنند کشتی دیگر منفجر می‌شود و بمب کشتی آن ها از کار می‌افتد!

در اینجا شاهد یک آزمایش اجتماعی هستیم که در نوع خود بی‌نظیر است و افراد زندانی که شاید از لحاظ اجتماعی فکر کنیم افراد اخلاق مداری نیستند نقش پررنگی ایفا می‌کنند!

چویس در گیمیفیکیشن!

یکی از مهمترین مفاهیمی که در بازی ها وجود دارد و البته در زندگی! مفهوم ایجنسی است که پیش از این راجع به آن صحبت کرده بودیم. داشتن چویس باعث افزایش حس ایجنسی افراد می‌شود اما باید به این نکته توجه کنیم که دادن چویس زیاد منجر به چیزی می‌شود که از آن به “آنالیسیس پرلیسیس” یا درماندگی انتخاب یاد می‌شود.

, , , , , , , , ,

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست