هکساد

هکساد ؛ فریمورک پیشرفته انواع بازیکن

با سلام کامران حاتمی هستم مدیر سایت آقای گیمیفیکیشن و امروز راجع به فریمورک  پیشرفته انواع بازیکن در سیستم گیمیفیکیشن صحبت می کنیم قبلا صحبت کرده بودیم که ریچارد بارتل یک مدل مشهور برای روان شناختی انواع بازیکن ارائه کرده است از طرفی آندره مارچوسکی بعدها یک فریمورک جداگانه به اسم هکساد معرفی می کند.قبل از اینکه این مدل را بررسی کنیم باید با مدل RAMP آشنا باشید برای همین هم حتما قبل از خواندن ادامه این مطلب پست مربوط به این فریمورک را مطالعه کنید.

خب هکساد 6 نوع کاربر را معرفی می کند(برخلاف مدل بارتل که تنها 4 نوع معرفی می کرد) 4 تا از این 6 نوع بازی کن به صورت انگیزه درونی انگیزه پیدا می کنند.روح آزاد(که با خودمختاری انگیزه پیدا می کند)،بشر دوست(ک با هدف انگیزه پیدا می کند)،دستاوردگرا(با تسلط انگیزه پیدا می کند) و اجتماعی گرا(که با وابستکی انگیزه پیدا می کند)در این سیستم دونوع کاربر دیگر هم داریم به یکی عنوان مخرب داده این و به دیگری بازیکن خب مخرب به نوعی همان قاتل یا کیلر در مدل بارتل هست.پس خلاصه بحث چنین می شود:

اجتماعی گرا:این افراد به وسیله وابستگی و معاشرت انگیزه پیدا می کنند و به دنبال پیدا کردن ارتباط اجتماعی هستند.و عاشق قسمت هایی از سیستم شما می شوند که این امکان را برای آن ها فراهم می کند این ها کسانی هستد که سفیر برند شما خواهند بود.و خوبی این افراد این است که اگر در یک مثلا لیدربورد به آن ها بگویی که تو قشنگ ترین دندان دنیا رو داری بیشتر انگیزه پیدا می کنند نسبت به وقتی که به آن ها بگویی با خرید 2 خمیردندان 2 خمیردندان دیگر به تو هدیه می دهیم.

روح آزاد اولین نقش در هکساد

این افراد به وسیله خودمختاری و صحبت از عقاید و افکارشان انگیزه پیدا می کنند آن ها به دنبال خلق کردن و جست و جو هستند.این افراد دو زیر شاخه دارند زیر شاخه اول خالق ها و دومی جست و جوگر ها می باشد.خالق ها به دنبال این هستند که چیزهای جدیدی بسازند آن ها دوست دارند حتی محتوای مربوط به خود را بسازند و دنبال بیان خود و خودمختاری هستند به همین دلیل پدیده انتخاب برای آن ها بسیار مهم است.از طرف دیگر جست و جو گرها دنبال بررسی سیستم هستند آن ها دوست ندارند به وسیله سیستم محدود شوند.

دستاوردگرا دومین نقش در هکساد

این افراد به وسیله تسلط انگیزه پیدا می کنند آن ها تلاش می کنند چیزهای جدیدی بیاموزند و خود را بهتر کنند آن ها به دنبال حل چالش هستند. آن ها دوست دارند در مطالبی که می خوانند 100 درصد تسلط داشته باشند نکته این است که آن ها این کار را در درجه اول برای خودشان انجام می دهند و نه برای فخرفروختن به دیگران به طور مثال دکتر پولادی بمن گفتند که در بازی angry birds جوری بازی می کردند که 3 ستاره را بگیرند و اگر نمی گرفتند باز دوباره بازی را تکرار می کردند.

بشر دوست سومین نقش در هکساد

این افراد به وسیله هدف و معنا انگیزه پیدا می کنند جوانمردی،کارهای خیریه و… در این دسته قرار می گیرد این افراد دنبال این هستند که به دیگران نفع برسانند و در ازای آن به فکر پاداش نیستند.این افراد می خواهند جزیی از چیزی بزرگ تر از خود باشند این ها افرادی هستند که در فرئم ها به سوالات بی شماری جواب می دهند بدون اینکه پاداش مادی خاصی بگیرند.این افراد دنبال سیستمی هستند که به آن ها کمک کند تا به دیگران نفع برسانند .

مخرب چهارمین نقش در هکساد

این افراد به وسیله تغییر انگیزه پیدا می کنند به صورت کلی این افراد دنبال خراب کردن سیستم شما هستند.و خیلی مشتاق هستند تا صدای آن ها شنیده شود.

بازیکن پنجمین نقش در هکساد

بازیکن ها به صورت خارجی انگیزه پیدا می کنند این افراد به دنبال گرفتن سکه و نشان هستند مخرب ها اصلا اهمیتی به سکه و نشان نمی دهند اما بقیه 4 مورد نیاز به چیزهای بیشتری برای درگیر شدن دارند این خلاصه مدل هکساد می باشد.

هدف اصلی این فریمورک این است که به طراحان گیمیفیکیشن این دید را بدهد که به نیازهای متفاوت افرادی که در سیستم هستند فکر کند البته باید قبول کنیم که ما انسان هستیم و انسان ها به این راحتی در کتگوری های متفاوت قرار نمی گیرند و معمولا افراد با درحات  متفاوت تمامی این 6 حالت را خواهند داشت اما هدف این فریمورک ساده سازی تصمیم گیری می باشد.

فریمورک هکساد hexad

فریمورک هکساد hexad

hexad

hexad

بررسی انواع بازیکن در هکساد

خود جست و جو گر:

این نوع از افراد مانند دسته بشر دوست فکر می کنند آن ها سوالات را جواب می دهند دانش خود را به اشتراک بگذارند اما همه این ها هزینه دارد! اگر جایزه ای در کار نیست انتظار همکاری این افراد را نداشته باشید.نکته خوب راجع به این افراد این است که وقتی به جایزه نگاه می کنند بیشتر از کیفیت به کمیت نگاه می کنند!

مصرف کننده

این افراد دقیقا کاری که برای گرفتن جایزه لازم است را انجام می دهند اگر از این افراد بخواهید که برای به دست آوردن جایزه تلاش بیشتری انجام بدهند آن ها این کار را انجام می دهند اما اگر دقیقا کار قبلی خود را برای رسیدن به جایزه باید انجام دهند بسیار خوش به حالشان خواهد شد. به این افراد به این صورت نگاه کنید که وارد یک مسابقه می شوند تا فقط جایزه را ببرند یا کسانی که در یک فروشگاه خاص صرفا به این دلیل خرید می کنند که در یک برنامه وفادارسازی مشتری امتیاز بگیرند.

شبکه ساز

همانطور که یک انسان اجتماعی با انگیزه درونی سعی در معاشرت دارت شبکه ساز ها هم دوست دارند که معاشرت کنند اما به روابط یه شکل مادی نگاه می کنند یعنی با افرادی که فکر می کنند در نهایت به کار می آیند صرفا دوست می شوند.آنها اینفلوئنسرهای اینستاگرام را فالو می کنند اما نه به این خاطر که از آن ها خوششان می آید بلکه به این خاطر که به فکر سود از رابطه هستند.

کارگر

این دسته شبیه افراد روح آزاد هستند با این تفاوت که این افراد به جای این که سیستم را برسی کنند به دنبال این هستند که راه های جدید رسیدن به جوایز را متوجه شوند این افراد در بازی های مثلا صرفا به ساخت خانه ها می پردازند تا بعدا آن ها را بفروشند نکته بسیار قابل توجه این است که این افراد اگر یک باگ سیستم را متوجه شوند که از این باگ می شود جایزه برد این باگ را به سیستم گزارش نمی کنند البته مگر یک اتفاق خاص بیفتد آن هم اینکه متوجه شوند بقیه بیشتر از آن ها از این باگ سو استفاده می کنند

نکته بسیار قابل توجه این است که اکثر افرادی که وارد یک سیستم گیمیفای شده می شوند از این نوع هستند حال شما باید سعی کنید که جنس انگیزه این افراد را در طول بازی عوض کنید و به آن ها  انگیزه درونی بدهید طبق تجربه در سیستم های گیمیفای شده خوب حالت ها عوض می شوند مثلا یک شبکه ساز تبدیل به اجتماع گرا می شود.

هکساد انواع بازیکن

هکساد انواع بازیکن

انواع بازیکن مخرب در هکساد

حال به بررسی انواع مخرب در سیستم می پردازیم خب مخرب ها به نوعی سعی در تخریب دارند این نوع تخریب به دو نوع متفاوت می تواند انجام بگیرد یا این نوک پیکان این تخریب به سمت دیگر بازیکنان است و یا به سوی سیستم مارچوسکی برای انواع تخریب گرها 4 نوع را ذکر می کند:

قاتل

خب این افراد همواره در حال ضدحال زدن به دیگر بازیکنان سیستم هستند و تنها دلیل این کارشان این است که می توانند این کار را انجام دهند!شاید این کار این افراد به این دلیل باشد که از سیستم خوششان نمی آید شاید هم به این دلیل است که صرفا این کار برای آن ها به نوعی فان تلقی می شود.این افراد معمولا در سیستم های غربی جایگاهی ندارند به همین دلیل تلاش کلی این است که یا ظرز فکر آن ها عوض شود و یا به نوعی از سیستم حذف شوند!

ویرانگر

این نوع از کاربر می خواهد کلیت سیستم را بهم بریزد این کار می تواند یا به واسطه هک کردن سیستم اتفاقی بیفتد و یا پیدا کردن یک باگ مهم این است که این افراد طرز فکرشان یک پله بالاتر از عبارت یا من بازی یا بازی خراب است آن ها فقط می خواهند بازی را خراب کنند!توصیه ای که همواره شده است حذف این افراد از سیستم است.

اینفلوئنسر

این افراد سعی می کنند سیستم را عوض کنند آن هم به شیوه ای که با تاثیر روی باقی مخاطبان این کار را انجام دهند این یک نوع شخصیت منفی است اما اگر می خواهید تهدیدها را به فرصت تبدیل کنید اجازه بدهید تا این افراد صدایشان شنیده شود و اگر فکر می کنید که راه حل های آن ها معقول است اجازه دهید و راه حل های آن ها را عملی کنید با این کار این افراد را به وکیل مدافع سیستم تبدیل می کنید!

بهبود دهنده

این افراد  ممکن است که سیستم شما را هک کنند و یا باگ ها را پیدا کنند اما تلاش آن ها این است که با این کار سیستم را بهبود دهند آن ها بعد از اینکه فهمیدند سیستم امنیتی سایت شما ضعیف است به شما اطلاع می دهند حتی وقتی یک باگ پیدا می شود آن ها این قضیه را به شما اطلاع می دهند این افراد شبیه افراد روح آزاد هستند نکته خارق العاده راجع به این افراد این است که اگر با این افراد خوب برخورد نداشته باشید خیلی سریع تبدیل به ویرانگر می شوند!

هکساد مخرب

هکساد مخرب

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست