هرم یادگیری ادگار دیل

هرم یادگیری ادگار دیل چیست و چرا برای گیمیفیکیشن مهم است

هرم یادگیری ادگار دیل یکی از مفاهیمی است که به شدت در ایران اشتباه فهمیده می‌شود. از طرفی با توجه به اینکه یکی از محصولات اصلی تیم آقای گیمیفیکیشن سامانه آموزش کارکنان است، بر آن شدیم تا راجع به هرم یادگیری بیشتر توضیح دهیم. اگر با نوشته‌ها من آشنا باشید می‌دانید که دوست دارم قبل از اینکه راجع به یک اثر صحبت کنم اندکی راجع به خالق اثر صحبت کنم پس اجازه دهید در ابتدا خود آقای ادگار دیل را بهتر بشناسیم.

ادگار دیل که بود؟

ادگار دیل متولد سال 1900 در آمریکاست و لیسانس و فوق لیسانس خود را در دانشگاه داکوتا گرفته‌است. وی سپس به معلمی رو می‌آورد. بعد از مدتی دکتری خود را در دانشگاه شیکاگو می‌گیرد و به کمپانی کوداک می‌پیوندد. چیزی که مشخص است این است که دیل در این زمان تحقیقات خود را شروع کرده‌است و آثار این کار در مخروط یادگیری وی مشخص است. بعد از این وی تا مدت زیادی استاد دانشگاه بود.

نکته‌ی جالب توجه در زندگی ادگار دیل این است که وی کارهای زیادی انجام داده است که خیلی از این کارها برای این بوده که وی بتواند تاثیر استفاده از تصاویر متحرک را در بحث‌های آموزشی بسنجد پس به صورت خلاصه با کسی سرو کار داریم که معلم بوده و بعد وارد شرکت کوداک شده و تحصیلات مرتبط دارد و تلاش کرده که این سه را باهم جمع کند. این مهم‌ترین توانایی است که یک نفر که می‌خواهد وارد حوزه‌ی گیمیفیکیشن بشود باید داشته باشد.(Associative thinking)

edgar dale
edgar dale

مخروط تجربه‌ی ادگار دیل

در اولین نسخه‌ی شاهکار ادگار دیل برای استفاده از روش‌های دیداری شنیداری در تدریس، دیل از مخروط تجربه یا cone of experience استفاده کرد در این مخروط که در 1946 معرفی شد، وی یک طیف را معرفی کرد طیفی که از خیلی مجرد به خیلی قابل لمس می‌رسید چیزی شبیه به شکل زیر. نکته‌ی جالب و حیرت برانگیز درصدهایی است که موقع دیدن هرم یادگیری دیل می‌بینید! یعنی مثلا شما 10 درصد چیزی را که می‌خوانید یاد می‌گیرید!

مخروط یادگیری
مخروط یادگیری

بعدها اما افراد دیگری تلاش کردند تا مخروط یادگیری را بهینه‌تر کنند و امروزه چیزی به اسم “هرم یادگیری” داریم. نکته‌ی مهم برای ما اما این نیست که به بازگو کردن چنین موضوعی از دید پدوگوژی بپردازیم. بلکه تلاش ما این است که با نگاه گیمیفیکیشن به این موضوع نگاه کنیم.پس در ابتدا نگاهی به هرم یادگیری ادگار دیل داریم و در هر مرحله بیان می‌کنیم که گیمیفیکیشن در آموزش چه چیزهایی برای گفتن دارد.

هرم یادگیری ادگار دیل

خب شکل امروزی هرم 7 مرحله دارد که بیان می‌کند که ما چند درصد در هر کدام از روش‌ها یاد می‌گیریم. نکته‌ی ناراحت‌کننده این است که معمولا افراد بعد از دیدن این اعداد حسرت می‌خورند که چقدر دیر این موضوع را یاد گرفته‌اند! اما ناراحت نباشید این اعداد فیک هستند و خود دیل هیچ عددی را نگفته است! دیل حتی ارتباط این هرم را با یادگیری نگفته است به شکل زیر دقت کنید این واقعا نظر دیل نیست!

هرم یادگیری
هرم یادگیری فیک

چیزی که دیل می‌خواسته بگوید این است که شما هرچه به بالا بروید با مفاهیم مجردی رو برو هستید و هرچه پایین‌تر بروید مفاهیم عینی‌تر می‌شوند! فقط همین! حتی دیل صحبتی راجع به اینکه کدام یکی از این روش‌ها بهتر است انجام نداده است! اما وقتی دروغی اینقدر زیاد گفته می‌شود تبدیل به واقعیت می‌شود و ما روی مدل فیک صحبت خواهیم کرد و به بررسی 7 مورد می‌پردازیم.

سخنرانی

سخنرانی کم اثربخش‌ترین روش یادگیری و حفظ اطلاعات است. سخنرانی یادگیری غیر فعال است. در پست گیمیفیکیشن و تکنولوژی آموزشی به صورت کامل راجع به این موضوع صحبت کردیم که چه نظریاتی از یادگیری فعال و چه نظریاتی از یادگیری غیر فعال پشتیبانی می‌کنند. اما نکته‌ی مهم این است که در خود سخنرانی ما می‌توانیم از روش‌هایی استفاده کنیم که اثربخشی را افزایش دهیم. گیمیفیکیشن در تدریس تلاشی برای این قضیه است. سمینارهای سقراطی شاید موضوعی باشد که باید در اینجا بیشتر راجع به آن بدانیم!

مطالعه

مطالعه کردن هم اثربخشی خاصی ندارد! اما مگر می‌شود از فراگیر بخواهیم که چیزی را مطالعه نکند؟! در اینجا چیزی که به نظرم مشخص است، این است که هرچند که مطالعه و سخنرانی اثربخشی زیادی از دید هرم یادگیری ندارد اما بودنش الزامی است! در اینجا هم روش‌هایی وجود دارد که تلاش می‌کند که خواندن جذاب‌تر شود برای مثال کتاب‌هایی که به سبک تعاملی نوشته شده‌اند در این دسته قرار می‌گیرند.

دیداری و شنیداری

در این قسمت از ابزازهایی مثل پادکست،فیلم و نمودار استفاده می‌شود. اینجا همان جایی است که دیل و شرکت کوداک را به یاد ما می‌آورد! نکته‌ی جالب توجه برای من اینجا این است که یکی از نکاتی که بعد سال‌ها تجربه در زمینه‌ی گیمیفیکیشن و گیم داشتم فهمیدم که مهم‌ترین نکته‌ای که افراد از تجارب این‌چنینی می‌خواهند “حس بازی” است و این حس خیلی خوب با مسائل دیداری و شنیداری همراه است. یعنی این مسائل علاوه بر اینکه در یادگیری مهم هستند در ایجاد حس بازی هم مفید هستند.

تصویرسازی

این یک روش یادگیری فعال است و در آن از فراگیر می‌خواهیم تا چیزی را رسم کند. در دنیای بازی هم بازی‌هایی مثل pictionary را داریم که برای کاربردهای آموزشی هم از آن استفاده می‌شود.

بحث گروهی

اگر بخواهیم خیلی ساده نگاه کنیم در بازی‌ها دو عنصر مهم معمولا وجود دارد که در دنیای آموزش کمتر دیده می‌شوند اولین مورد جمعی بودن است و دومین مورد فان بودن. بحث گروهی به مورد اول بیشتر اشاره دارد و خب بازی‌هایی مثل مافیا و… عنصر دوم را نیز دارند. اما آیا می‌توان به کاربردهای آموزشی آن فکر کرد؟ به نظرم با توجه به جایگاه این موضوع در هرم یادگیری جواب یک بله قاطع است.

تمرین عملی

عملی کردن نقش پررنگی در انتقال دانش از حافظه کوتاه‌مدت به بلند مدت دارد. در اینجا با دادن فیدبک که از الزامات گیمیفیکیشن است فراگیر را تشویق می‌کنیم که دانش انتزاعی خود را به نوعی بسازد اینجا جایی است که نظریه‌ی ساختن‌گرایی مطرح است که به نظر من همان گیمیفکیشن است به زبان یک پدوگوژیست!

آموزش به دیگران

تاثیرگذارترین روش در هرم یادگیری آموزش به دیگران می باشد. اما من این روش را مثل مرحله‌ی آخر بازی که در پست فازهای متفاوت بازی مطرح کردیم می‌دانیم! در اینجا با این کار مطمئن شده‌ایم که فراگیر آماده است تا به مرحله‌ی بعدی برود.

نتیجه گیری

اگر 50 قطعه لگو را به بچه‌ها بدهید و از آن‌ها بخواهید که یک خانه بسازند 50 خانه‌ی متفاوت می‌سازند! یکی از نکات جالب بازی‌ها همین است که روش‌های متفاوتی برای بردن در آن وجود دارد در دنیای آموزش هم چون افراد متفاوتی داریم پس روش‌های یادگیری متفاوتی وجود دارد! پس همانطور که در بازی‌ها باید روش اختصاصی برد خود را پیدا کنید در دنیای یادگیری هم باید روش یادگیری منحصر به فرد خود را بیابید. اعدادی که در هرم نوشته شده است ممکن است برای شما بسیار متفاوت باشد! اما نکته‌ی مهم این است که روش‌های مختلف را تست کنید تا بهینه‌ترین روش را برای خود پیدا کنید.

 

, , , , ,

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست