نقشه راه گیمیفیکیشن

نقشه راه گیمیفیکیشن؛ از کجا شروع کنم؟

وظیفه ما در آقای گیمیفیکیشن، آشناسازی کاربران فارسی زبان با علمِ گیمیفیکیشن است. در راستای هدف آموزش گیمیفیکیشن، مقالات و نوشته­‌های جسته گریخته زیادی در فضای وب فارسی منتشر شده‌­اند، اما قصد داریم برای اولین بار،  دوره بلندمدت و مفصل آموزش گیمیفیکیشن را به زبان فارسی برگزار کنیم. در این پست، شما تنها نقشه راه گیمیفیکیشن و سرفصل این دروس را می­‌بینید.

چند نکته بسیار مهم راجع به نقشه راه گیمیفیکیشن:

 • شما می‌­توانید اطلاعات زیادی درباره گیمیفیکیشن به دست آورید. اما آقای گیمیفیکیشن جدا توصیه می­‌کند که ترم­‌های مقدماتی و تکمیلی را نیز مطالعه کنید. در ترم مقدماتی، مطالبی درباره روانشناسی رفتارگرا، روانشناسی شناختی، اقتصاد رفتاری، انگیزش و وفاداری مشتری تهیه می‌­شود و در ترم تکمیلی نیز مطالبی پایه درباره تفکر سیستمی و کدنویسی­‌های مربوط به گیمیفیکیشن و البته مطالبی مفصل درباره مدل اکتالیسیس و بازی­های محیطی تهیه خواهیم‌­کرد.
 • نقشه راه گیمیفیکیشن، مدلی کامل است و جزئیات آن تغییر نخواهندکرد.
 • مطالب ابتدایی این دوره رایگان هستند، اما مطالب تخصصی در دوره­‌های گیمیفیکیشن موجود هستند که در تب دوره­‌های آموزشی قابل مشاهده هستند.
 • بسیاری از مطالبی که در نقشه راه گیمیفیکیشن مشاهده می‌­کنید، کم کم به روزرسانی و بازنشر می‌­شوند؛ خیلی از مطالب آموزشی، فعلا مطالبی بسیار خلاصه و کوتاه هستند اما به مرور زمان،  مفصل و تکمیل خواهندشد.
 • تلاش ما این است که مطالب ترم­‌های مقدماتی، تکمیلی و اصلی را در کنار هم و برای مخاطبینی متفاوت پیش ببریم اما جدا پیشنهاد می­‌کنیم که مطالب را به طور موازی مطالعه نکنید و در هنگام مطالعه هر کدام از دروس، صرفا بر روی آن درس تمرکز کنید تا بازده بیشتری از مطالعه داشته‌­باشید.
 • نقشه راه گیمیفیکیشن، برای مطالعه، یادگیری و آموزش فشرده نیست، بلکه باید آن­ها را آهسته و پیوسته بررسی و مطالعه کرد. تاکید می­‌کنیم که اگر در ابتدا این مطالب را بخوانید، سپس کتاب طراحی گیمیفیکیشن را که در تب منابع آموزشی گذاشته شده­‌است بخوانید، تاثیر بسیار زیادی برای یادگیری شما خواهدداشت.
 • در این نقشه راه گیمیفیکیشن شما در وهله اول با چیستی و چرایی گیمیفیکیشن آشنا می‌­شوید سپس با خواندن کتاب­ها و جزوات عمیق­تر می‌­شوید.

نقشه راه گیمیفیکیشن : قدم اول چیستی و چرایی گیمیفیکیشن

 1. گیمیفیکیشن چیست؟
 2. عناصر گیمیفیکیشن
 3. بازی جدی
 4. درگیری ذهنی
 5. مدل SAPS
 6. معرفی اصطلاحات گیمیفیکیشن
 7. انواع بازیکن

نقشه راه گیمیفیکیشن : قدم دوم مطالعه کتاب طراحی گیمیفیکیشن

کتاب طراحی گیمیفیکیشن، طبق هر طبقه­‌بندی گیمیفیکیشن، در بدترین حالت، جزو 3 کتاب برتر این زمینه محسوب می‌­شود وبه نوعی، کتاب مرجع است. مخصوصا اگر علاقه دارید که این تجربه را در اپلیکیشن‌­ها و سایت­های خود داشته‌­باشید، به هیچ عنوان خواندن این کتاب را از دست ندهید. همچنین باید خاطر نشان کرد که این کتاب به صورت رایگان و با ترجمه کامران حاتمی و علی اختری در اختیار شما عزیزان قرار گرفته‌­است.

قدم سوم:مطالعه کتاب الف تا ی گیمیفیکیشن

کتاب الف تا ی گیمیفیکیشن نوشته کامران حاتمی و خاص تجارب وی در طراحی و پیاده سازی گیمیفیکیشن در ایران می‌­باشد. این کتاب به هیچ عنوان یک کتاب مقدماتی نیست و باید قبل از آن، کتاب طراحی گیمیفیکیشن را خوانده باشید.

کتاب الف تا ی گیمیفیکیشن
نقشه راه گیمیفیکیشن : کتاب الف تا ی گیمیفیکیشن

قدم چهارم: مطالعه تمامی دروس موجود در دسته بندی مورد علاقه شما

تا اینجای کار شما چیستی و چرایی گیمیفیکیشن را فرا گرفته‌­اید. با تعداد زیادی از مکانیک­‌های مورد استفاده در گیمیفیکیشن آشنایی دارید و درک صحیحی دارید که از گیمیفیکیشن در چه حوزه‌­ای می‌خواهید استفاده کنید. به همین دلیل شما می‌­توانید در تب دسته­‌ها انتخاب کنید که برای مثال می­‌خواهید در حوزه بازاریابی از گیمیفیکیشن استفاده کنید یا منابع انسانی. فرض کنید شما می­‌خواهید در حوزه بازاریابی از آن استفاده کنید پس به تب بازاریابی بروید و به ترتیب زمانی، از آخرین صفحه شروع کنید و به اولین صفحه برسید.

قدم پنجم: انتخاب دوره مناسب شما

اگر این راه­ها را کاملا رفته‌­اید به شما تبریک می­‌گویم. شما درک صحیحی از گیمیفیکیشن دارید. اگر می‌­خواهید مطالب برای شما جمع‌­بندی شود دوره 14 روزه، اگر به خود بازی­‌ها علاقه دارید و یا شیفته بازاریابی هستید دوره گیمیفیکیشن در بازاریابی را بگذرانید. در غیر این صورت دوره پیشرفته آخرین دوره‌­ای است که باید در آن ثبت‌­نام کنید. هرچند ثبت‌­نام در دوره پیشرفته باعث می‌­شود که دوره­‌های قبلی برای شما باز شود.

 

, , , , , , , , , ,

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست