چرا به عنوان یک طراح بازی آموزشی باید بازی کنیم؟

این نوشته بخشی از کتاب طراحی بازی آموزشی من و اقای حاتمی است که به زودی منتشر می‌گردد. پیشتر در سایت مطلبی تحت عنوان چطور مثل یک طراح گیمیفیکیشن بازی کنیم منتشر شده است که خواندن آن مطلب نیز خالی از لطف نیست. در این مطلب راجع به این صحبت می‌کنیم که چرا به عنوان یک طراح بازی آموزشی باید بازی کنیم.

در فصل یک، ادبیات و اصطلاحات ویژه‌ بازی‌ها معرفی شدند. در این فصل با فرایند طراحی بازی آشنا می‌شوید. همچنین در مورد نحوه اجرای مرحله اول فرآیند بیشتر آشنا می‌شوید: زیاد بازی کنید! طراحی بازی آموزشی، کمی شبیه به نوشتن کتاب است؛ اغلب نویسندگان قبل از شروع به نوشتن کتاب، صدها یا حتی هزاران کتاب می‌خوانند. آن‌ها، قبل از این‌که نویسندگان خوبی شوند، خواننده‌های فوق‌العاده‌ای بوده‌‌اند!

    به این‌ترتیب، یک طراح بازی آموزشی موثر، باید با انجام بازی و ارزیابی بازی‌های مختلف شروع خود را تقویت کند. انجام این کار به شما کمک می‌کند که:

  • مشخص کنید چه چیزی بازی‌ها را برای مخاطبِ هدف سرگرم‌کننده می‌کند یا برعکس. برای افزایش تجربه یادگیری خود در این مرحله، دو نوع بازی انجام دهید نخست بازی‌هایی را انجام دهید که شما مخاطب هدف آن‌ها هستید و سپس بازی‌هایی را تجربه کنید که  مخاطب هدفشان نیستید. این نکته مهم را در نظر داشته باشید که شما  اغلب خودتان مخاطب هدف بازی که طراحی می‌کنید، نیستید. بنابراین بازی‌هایی را طراحی کنید که برای طیف گسترده‌ای از شخصیت‌ها و علایق جذاب باشد.
  • ادبیات بازی‌ها را بیاموزید. طراح بازی آموزشی باید ادبیات بازی ها را بیاموزد که شامل نحوه استفاده از عناصر مختلف طراحی بازی برای درگیر نگه داشتن بازیکنان می‌شود.
  • درباره عناصر بازی، قوانین و دینامیک اصلی ایده بگیرید. انجام بازی‌ها منجر به ایده‌پردازی خواهد شد؛ اینکه چگونه می‌توانید از مفاهیم آن‌  بازیها در یک بازی آموزشی استفاده کنید. به همین دلیل هم بازی‌های سبک jeopardy[1] بسیار متداول است! اغلب افراد این سبک بازی‌ها‌‌ را در تلویزیون دیده‌‌اند و از آن لذت برده‌‌اند به همین دلیل نیز از این سبک بازی در بازی‌های آموزشی استفاده می‌شود. شما می‌توانید با انجام بازی‌های بیشتر به مفاهیم بسیار بهتری از این سبک بازی برسید!
  • بیاموزید چه چیزی امکان‌پذیر است. با انجام بازی‌ها، می‌توانید فرمت‌ها و انواع مختلف بازی مانند بازی‌های رومیزی، بازی‌های کارتی، بازی‌های مبتنی بر تاس، بازی‌های رایانه ای، بازی‌های کنسول، بازی‌های موبایلی، بازی‌های نقش‌آفرینی، بازی‌های شانسی و بازی‌های استراتژی را بشناسید. دنیای بازی‌ها گسترده است. آشنایی با طیف گسترده‌ای از انواع بازی‌ها توانایی شما را به‌طور چشمگیری در تولید ایده‌های بِکر افزایش داده و موجب خلاقیت در طراحی‌ می‌شود.

طراح بازی آموزشی چه نوع بازی‌هایی را بازی می‌کند؟

در مورد این‌که چه‌نوع بازی‌هایی را انجام دهید، گزینه‌های بسیاری دارید. توصیه می‌کنیم بازی‌هایی را انجام دهید که بخشی از این دو دسته‌ وسیع هستند: دیجیتال و رومیزی . با بازی هر دو نوع، می‌توانید جوانب مثبت و منفی هر یک را ارزیابی کرده و از توانایی‌های خود برای تولید هر نوع بازی مطلع شوید. به‌علاوه، در می‌یابید که  در هر دسته نحوه توضیح قوانین، ترکیب داستان و عناصر زیبایی‌شناسانه و مدیریت امتیازدهی و پیچیدگی بازی، متفاوت از دسته دیگر است. اکنون، ارزیابی کنید طراحان بازی چگونه درباره این ابعاد تصمیم‌گیری می‌کنند.[1] این سبک بازی‌ها به این شکل هستند که یک سوال پرسیده می‌شود و شرکت‌کنندگان باید یک دکمه را زودتر از بقیه فشار دهند تا جواب را بگویند؛ مسابقه هفته مرحوم نوذری از اولین تجربه‌های‌ ایرانیان با این سبک بازی بوده است.

, , , , , , ,

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست