سودوکو

بررسی بازی سودوکو به مناسبت درگذشت خالق آن

چند روز پیش مکی کاجی، خالق بازی ماندگار سودوکو بر اثر سرطان در ۶۹ سالگی درگذشت. به همین بهانه قصد دارم در این پست به بررسی بازی سودوکو و معروفترین اپلیکشن آن بپردازم همانطور که می‌دانید تنها جایی که ما نمی‌توانیم از گیمیفیکیشن استفاده کنیم خود بازی ها هستند. اما در طراحی گیمیفیکیشن ما از بازی های موجود و روش هایی که مخاطب را درگیر می‌کنند می‌آموزیم.

معرفی و دانلود بازی سودوکو

سودوکو به عنوان یک بازی برای پرورش IQ شناخته می‌شود. در ویکیپدیا راجع به آن نوشته شده است که محققان بر این باورند که بازی کردن آن باعث می‌شود که ذهن شما 10 سال جوان شود. طریقه بازی اما بسیار راحت است باید اعداد را جوری بچینید که در هر ردیف،هر ستون و مربع های 9تایی اعداد 1 تا 9 قرار بگیرد.

اگر اندک شناختی از من داشته باشید متوجه می‌شوید که من عاشق بازی های این سبکی هستم. بعد از شطرنج، سودوکو بیشترین بازی است که من روی گوشی انجام می‌دهم. نسخه ای از بازی که امروز می‌خواهم راجع به آن صحبت کنم را از اینجا می‌توانید دانلود کنید.این برنامه حدود 10 میلیون نصب دارد.

گیمیفیکیشن سودوکو؟

همانطور که گفتم تنها جایی که نمی‌توان از گیمیفیکیشن استفاده کرد بازی ها هستند. یعنی سودوکو گیمیفیکشن ندارد اما روش هایی که می‌تواند بازی سودوکو را جذاب تر کند همان روش هایی است که در گیمیفیکیشن استفاده می‌کنیم. پس لطفا از این به بعد متوجه اصطلاح گیمیفیکیشن سودوکو باشید.

وقتی به سودوکو به عنوان یک بازی نگاه می‌کنید به نظر نمی‌رسد که این بازی، یک بازی خیلی هیجان انگیز برای همه باشد! از طرفی بیشتر از هرچیزی سودوکو بیشتر حس و حال مساله ریاضی حل کردن می‌دهد تا یک بازی! حال سوال این است که اگر شما می‌خواستید کاری کنید که سودوکو جذاب تر شود چه کارهایی انجام می‌دادید؟

چالش روزانه در گیمیفکیشن سودکو

خب در حالت عادی وقتی شما یک اپلیکیشن سودوکو را در کافه بازار یا گوگل پلی دانلود می‌کنید انتظار چه سبک بازی را دارید؟ احتمالا یک بازی که قبل از شروع بازی از شما سطح سختی پازل ها را بپرسد(در حقیقت پازل ها با بازی ها در تعریف تفاوت هایی دارند که در این مقاله برای ما اهمیتی ندارد). در اپلیکیشنی که راجع به آن صحبت می‌کنم علاوه بر این قضیه چالش روزانه نیز وجود دارد.

در چالش روزانه هرروز یک عکس از یک مکان گذاشته می‌شود و شما باید با حل کردن یک سری پازل عکس را به نوعی کامل کنید. اگر در دوره پیشرفته ثبت نام کرده باشید، متوجه خواهید شد که این موضوع ترکیبی از رانه دوم و چهارم و هفتم است.

چالش روزانه در سودوکو

افتخارات در بازی

یکی از مهمترین و حداقلی ترین مسائلی که یک اپلیکیشن باید در این سطح داشته باشد، بحث افتخارات و دستاوردها می‌باشد. یعنی اگر شما پایان نامه گیمیفیکیشن هم انجام دهید مهم ترین موضوعی که روی آن تمرکز می‌کنید همین موضوع است! منظورم این است که اگر شما به بهانه های مختلف به کاربران خود با دادن امتیاز و بج و لول پاداش دهید، شانس نگهداری کاربر برای شما بیشتر است.(رانه دوم)

همانطور که در تصویر مشخص است نوع پاداش دادن در این اپلیکیشن در نوع خود جذاب است! من یک اعتقاد خاص راجع به بازی ها دارم! بازی اگر تم نداشته باشد بیشتر از اینکه یک بازی باشد یک مساله ریاضی است! و شما هرچه بیشتر سعی کنید یک کار تم‌دار ایجاد کنید حس بازی که در کاربر نهایی ایجاد می‌کنید بیشتر است.

اما یک نکته بسیار خاص در تصویر بالا وجود دارد ببینید من زمان زیادی را در این اپلیکیشن گذاشته ام اما فقط یک ردیف بج(نشان) دریافت کرده ایم این به این معناست که خیلی در بعضی از مسائل بازی وارد نشده ام و همین باعث می‌شود که اگر من کسی باشم که به جمع آوری کلکسیون علاقه مند باشم(رانه چهارم) قسمت های بیشتری از بازی را کاوش کنم.

بتل در بازی

بتل(battle) در این بازی به این معناست که من با یک کاربر دیگر به یکدیگر وصل می‌شویم جفت ما یک بازی مشخص را انجام می‌دهیم و اولین نفری که بتواند پازل را حل کند برنده است. من 99 درصد مواقع از این موضوع استفاده می‌کنم و برایم جذاب است! حس بازی و ضرورت اینکه زمان دارد از دست می‌رود و…. برای من بسیار دلچسب است.

در اینجا نکته جالب تر این است که خود طراح می‌داند که این قسمت جذاب ترین قسمت است و مدل درآمدی بازی روی این قسمت تمرکز کرده است.یعنی شما نمی‌توانید همیشه این قسمت را بازی کنید و بعد از اینکه 5 بار بازی کردید باید برای اینکه دوباره بازی کنید یک زمان را یا صبر کنید، یا هم یک تبلیغ ببینید تا 3 بار دیگر بتوانید بازی کنید. البته که می‌توانید پول پرداخت کنید و قضیه راحت تر شود!

بتل ها در سودوکو

جمع بندی کلی

اگر به این اپلیکیشن دقت کنید، متوجه می‌شوید که چقدر خوب توانسته است با اعمال خوب یک سری المان ها،تجربه کاربری بهتری را ایجاد کند. قطعا روش هایی مثل بتل که راجع به آن صحبت کردیم پیچیدگی های نرم افزاری زیادی را به همراه خواهد داشت. اما تصور کنید اگر یک بازی مثل آمیرزا از چنین قابلیتی استفاده می‌کرد موفقتیش چقدر تغییر می‌کرد!

حال از دنیای بازی خارج شویم و به دنیای واقعی ورود کنیم! فرض کنید یک سری سوال را با موضوع فرهنگ سازمان شرکت خودمطرح کرده اید که هیچ کسی رغبتی به جواب دادن به آن ها ندارد! آیا استفاده از چیزی مثل بتل در این بازی نمی‌تواند احتمال پر کردن اطلاعات را بین کارمندان شما افزایش دهد؟(در ذهن خود یک عدد بگویید مثلا بگویید 200 درصد افزایش مشارکت احتمالا)

حال اگر از روش هایی مثل چالش روزانه و یا بج های جالبی که در این بازی استفاده شده است، استفاده کنید به چه میزان احتمال افزایش موفقیت دارید؟(عدد جدید را هم بگویید و با قبلی مقایسه کنید.) نکته مهم اما این وسط چیز دیگریست! همه ما روی گوشی خود چندین بازی ساده داریم. باور کنیم که با استفاده از همین قوانین بازی های ساده می‌توانیم زندگی خود،کار خود و جامعه خود را بهتر کنیم!(شادی روح طیبه مکی کاجی رحم الله من قرا الفاتحه)

, , , , , , , , , , , ,

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست