آموزش سازمانی گیمیفیکیشن

آموزش سازمانی گیمیفیکیشن

یکی از خدماتی که تیم آقای گیمیفیکیشن برای شرکت‌ها انجام می‌دهد بحث آموزش سازمانی گیمیفیکیشن است. آموزش سازمانی گیمیفیکیشن یکی از مباحثی است که شرکت‌ها باید به آن توجه ویژه‌ای داشته باشند، زیرا فواید زیادی دارد و می‌تواند نقطه‌ی شروع خوبی برای ایجاد نوآوری در سازمان باشد. در اینجا تلاش می‌کنیم در ابتدا مزایای آن را بیان کنیم و در انتها پیشنهاداتی برای این موضوع ارائه دهیم.

چرا آموزش سازمانی گیمیفکیشن برای شرکت‌ها مفید است؟

به نظر من دلایل زیادی برای این کار وجود دارد که تلاش می‌کنم به موارد عمده در اینجا بپردازم. قطعا موارد دیگری هم وجود دارد اما این موارد حاصل تجربه‌ی من در سازمان‌های ایرانی است که به دلیل فرهنگ خاص حاکم بر ایران شاید در دیگر کشورها صادق نباشد.

گیمیفیکیشن سازمانی
گیمیفیکیشن سازمانی

بفهمیم چه چیزهایی ممکن است

یه نظر من این مهم‌ترین دلیلی است که باید به آموزش سازمانی گیمیفیکیشن فکر کنیم. اجازه دهید یک مثال خیلی ساده بزنم فرض کنید شما یک معلم هستید و از من می‌خواهید که برای گیمیفیکیشن در تدریس شما برنامه‌ای ارائه دهم. شما سال‌ها در این زمینه تجربه دارید اما وقتی من به شما پیشنهاد می‌کنم که از “رولپلی آموزشی” استفاده کنید یا از شیوه‌ی “مبارزه در دادگاه” استفاده کنید شاید شما قبل از این اصلا نمی‌دانستید که چنین رویکردی وجود دارد!
اگر من را بشناسید می‌دانید که من به طرز عجیبی کتاب می‌خوانم(در سال 1400 حدود 60 کتاب تخصصی گیمیفیکیشن خوانده‌ام تا به اینجای کار) علت اصلی که من کتاب می‌خوانم دقیقا همین مورد است که با کلیدواژه‌ها و مواردی که وجود دارند آگاه شوم. قطعا در سازمان شما هم چنین مواردی وجود دارد(حداقل در تمامی مواردی که آموزش سازمانی داشته‌ایم این مورد صادق بوده) و شما بعد از آموزش متوجه بشوید که می‌توانید رویکردهای جدیدی داشته باشید.

گیمیفیکیشن دیگر برایتان ترسناک نباشد

یکی از مواردی که وجود دارد این است که معمولا وقتی شما نسبت یه موضوعی خیلی اطلاعات دقیقی نداشته باشید از بکارگیری آن ترس دارید ولی وقتی شما برای مثال 8 ساعت در کلاس آموزشی می‌نشینید متوجه می‌شوید که قضیه خیلی زیباتر از چیزی بوده که فکر می‌کردید! و برای بکارگیری گیمیفیکیشن در سازمان خود مشتاق‌تر خواهید بود. یکی از مواردی که من در سال‌های ایران بودنم داشتم این بود که یک پروپوزال می‌نوشتم و غالب این پروپوزال‌ها رد می‌شد!

علت رد شدن پروپوزال‌ها این بود که خیلی‌ها فکر می‌کردند که مدیران بالادستی ممکن است گیمیفیکیشن را بچه‌گانه تلقی کنند یا خیلی کامل متوجه پروپوزال نمی‌شدند! اما بعد از اینکه آموزش سازمانی داشتیم تمامی پروپوزال‌ها به پروژه می‌انجامید. علت چه بود؟ ذهنیت مدیران بالاسری عوض می‌شد و همچنین ترکیب دانش تخصصی افراد در سازمان و الگوهای کلی گیمیفیکیشن ایده‌های جدیدی خلق می‌کرد.

از دخالت زیاد مدیران جلوگیری می‌شود

یکی از موارد ناامیدکننده‌ای که در ایران وجود داشت این بود که مدیران آنقدر در طرح‌ها دست می‌بردند که دیگر طرح ما برای خودمان هم جذاب نبود! اما معمولا وقتی که آموزش سازمانی برگزار می‌شود در دیدگاه مدیران یک اعتماد ایجاد می‌شود که می‌توانند با خیال راحت کل طراحی را به ما بسپارند و نگران چیزی نباشند. هرچه این دخالت‌ها کم‌تر باشد طرح‌ها بهتر و پخته‌تر خواهند بود.

شخصی‌سازی شدن آموزش

برای مثال فرض کنید شما به دنبال ایجاد گیمیفیکیشن در بانکداری هستید اگر آموزش سازمانی گیمیفیکیشن برای بانک شما شخصی‌سازی شود. شما خیلی راحت متوجه خواهید شد که چه مواردی برای شما مناسب است از سوی دیگر با توجه به پیشینه تحصیلی من (نرم افزار و MBA) و تجارب من(از مدیر منابع انسانی تا تحلیل داده) تمامی تلاش من این است که با زبان خود آن سازمان صحبت کنم یعنی آموزش سازمانی که برای اسنپ استفاده شود باید با تپسی فرق کند!

گیمیفیکیشن شخصی سازی شده
گیمیفیکیشن شخصی سازی شده

سرفصل‌های آموزش سازمانی

با توجه به اینکه آموزش سازمانی حساسیت‌های خاص خود را دارد و علاوه بر هزینه‌ای که شرکت برای کارگاه به ما می‌پردازد ممکن است چندصد نفرساعت هزینه کارمندان خود را بپردازد تلاش ما این است که بهینه‌ترین آموزش را ارائه دهیم. به همین دلیل هم صرفا در دو مورد زیر آموزش سازمانی گیمیفیکیشن را برگزاری می‌کنیم:

 1. گیمیفیکیشن در آموزش(از آموزش کارکنان تا ساخت بازی جدی و…)
 2. گیمیفیکیشن در توسعه محصول

روال آموزش ارائه‌ی آموزش سازمانی

با توجه به اینکه تمامی تلاش ما این است که آموزش‌ها مفید باشد در ابتدا یک جلسه با مدیران راجع به نیازهای آموزش آن‌ها و آشنایی با سازمان خواهیم داشت و سپس راجع به سرفصل‌ها به توافق می‌رسیم یکی از مواردی که برای سازمان‌ها بسیار مهم است نحوه‌ی اثربخشی دوره‌‌ی آموزشی است که این موارد را هم دقیق بیان می‌کنیم. در ضمن دوره‌های سازمانی زیر را تاکنون برگزار کرده‌ایم:

 1. شرکت پالایش و پخش ایران(گیمیفیکیشن در آموزش کارکنان)
 2. بیمه‌ی دی(گیمیفیکیشن در آموزش که نتیجه‌‌ی آن را در پست گیمیفیکیشن بیمه‌ی دی می‌توانید ببینید)
 3. ایمیدرو(آشنایی با گیمیفیکیشن)
 4. دکترکرمانی
روال همکاری آموزش سازمانی گیمیفیکیشن
روال همکاری آموزش سازمانی گیمیفیکیشن
, , ,

پست های مرتبط

 • سپیده اهاری
  22/01/1401 12:43

  سلام. آهاری هستم از آموزش شرکت نیرپارس
  در خصوص برگزاری دوره بازی پردازی اگر امکان دارد سرفصل های برگزاری دوره را ایمیل نمایید

  پاسخ
  • سلام با توجه به اینکه توی چه حوزه ای میخواید کاملا متفاوت میشه مثلا گیمیفیکیشن در آموزش
   گیمیفیکیشن در بازاریابی و…
   لطفا واتساپ پیام بدید بیشتر صحبت کنیم
   09120257856

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست