ثبت نام

۷ تکنیک اعتیادآور در بازی ها:عمل متقابل

candy-crush-extra-life

با سلام کامران حاتمی هستم مدیر تیم آقای گیمیفیکیشن و امروز راجع به عمل متقابل صحبت می کنیم. یکی از سوالاتی که مکررا از من پرسیده می شود این است که در بازی ها چه تاکتیک های روانشناسی وجود دارد که اینقدر کاربران را معتاد می کند.از طرف دیگر وقتی به بازار بازی های نگاهی می اندازیم متوجه می شویم که قدیم ها بود که می شد صرفا با داشتن یک بازی خوب به پول خوب رسید! با نگاه مختصر به مارکت های اندروید و IOS متوجه می شویم که ۹۰ درصد بازی ها رایگان هستند پس به این نکته می رسیم  که بازی ها برای اینکه بتوانند پول خوبی تولید کنند باید اعتیاد آور(به کلش فکر کنید!)،شکل دهنده یک سری عادت و حتی گاهی باید با رو ح و روان کاربر بازی کنند!

تنها در این حالت است که یک نفر حاضر است برای بازی پول بدهد! و تنها بازی هایی که کاربران خود را به صورت منظم حفظ می کنند می توانند زنده بمانند!

بنابر این ما سعی کردیم که ۷ تکنیک معمول در بازی سازی را معرفی کنیم از این تکنیک ها به دفعات در طراحی گیمیفیکیشن نیز استفاده می شود.

تکنیک اول پیشرفت تأمین شده

تکنیک دوم:جلوگیری از ضرر

تکنیک سوم:حسادت

تکنیک چهارم:عمل متقابل

عمل متقابل در اینجا به این معناست که یک کار مثبت را با یک کار مثبت دیگر جوا دهیم وقتی کسی به شما یک هدیه می دهد ما به نوعی مدیون وی می شویم و می خواهیم چیزی در ازای آن به دوست خود بدهیم این یک نرم اجتماعی غالب در اکثر فرهنگ ها به خصوص فرهنگ های شرقی می باشد در فرهنگ های شرقی هدیه چیزی با ارزش تر از فرهنگ غربی معنا دارد.عمل متقابل در بازی های free to play نقش اساسی دارد اگر تا بحال کندی کراش بازی کرده اید احتمال زیاد تصویر زیر را دیده اید:

عمل متقابل در کندی کراش
عمل متقابل در کندی کراش

دوستان در این بازی هدایایی برای یکدیگر می فرستند مخصوصا وقتی که شما از لحاظ انرژی و “جان” در مضیقه هستید این هدایا می توانند منجی باشند!فرض کنید شما در بازی نیاز به یک جان اضافی دارید و اعلام نیاز می کنید من به عنوان دوست شما برای شما یک جان می فرستم سپس زمانی که من به یک جان نیاز داشتم من به شما اعلام نیاز می کنم شما از خودتان می پرسید چرا که نه کارمان به من یک بار کمک کرده است پس من هم به وی کمک می کنم.

طریقه استفاده از این تکنیک برای بازی شما بسیار ساده است اگر یک اپلیکیشن اجتماعی دارید بسیار عالی است تنها اجازه دهید تا کاربران بتوانند برای هم هدیه بفرستند.

2

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *