ثبت نام

۷ تکنیک اعتیادآور در بازی ها:حسادت

حسادت در بازی

با سلام کامران حاتمی هستم مدیر تیم آقای گیمیفیکیشن و امروز راجع به حسادت صحبت می کنیم. یکی از سوالاتی که مکررا از من پرسیده می شود این است که در بازی ها چه تاکتیک های روانشناسی وجود دارد که اینقدر کاربران را معتاد می کند.از طرف دیگر وقتی به بازار بازی های نگاهی می اندازیم متوجه می شویم که قدیم ها بود که می شد صرفا با داشتن یک بازی خوب به پول خوب رسید! با نگاه مختصر به مارکت های اندروید و IOS متوجه می شویم که ۹۰ درصد بازی ها رایگان هستند پس به این نکته می رسیم  که بازی ها برای اینکه بتوانند پول خوبی تولید کنند باید اعتیاد آور(به کلش فکر کنید!)،شکل دهنده یک سری عادت و حتی گاهی باید با رو ح و روان کاربر بازی کنند!

تنها در این حالت است که یک نفر حاضر است برای بازی پول بدهد! و تنها بازی هایی که کاربران خود را به صورت منظم حفظ می کنند می توانند زنده بمانند!

بنابر این ما سعی کردیم که ۷ تکنیک معمول در بازی سازی را معرفی کنیم از این تکنیک ها به دفعات در طراحی گیمیفیکیشن نیز استفاده می شود.

تکنیک اول پیشرفت تأمین شده

تکنیک دوم:جلوگیری از ضرر

تکنیک سوم:حسادت

بنا بر تعریف ویکیپدیا حسادت وقتی اتفاق می افتد که یک فرد کیفیت،دستاورد یا مالکیت برتر فرد دیگری را نداشته باشد و آرزو کند که ای کاش وی به جای فرد دیگر این توانایی را می داشت!حسادت کاملا مرتبط به مقایسه است ما ممکن است کاملا سبت به خقوق خود حس خوبی داشته باشیم تا زمانی که متوجه شویم همردیف ما حقوق بیشتری نسبت به ما می گیرد.

در کتاب ماندگار نابخردی های پیش بینی پذیر دن اریلی بزرگ نشان می دهد که ما حلقه هایی را کنرل می کنیم که در آن افرادی هستند که ما خودمان را با آن ها می سنجیم.بنابر این وقتی بعد از سال ها همکلاسان دانشگاهتان جمع می شوند شما شاید از شرکت در جمعی که حقوق بیشتری از شما می گیرند اجتناب کنید.

اما بازی ها عملا دقیقا برعکس این کار را انجام میدهند!در بازی ها شما باید حسادت بورزید این ویژگی در بازی هایی که شما در آن ها یک مجموعه یا بهتر بگوییم یک جهان را می سازید خیلی زیاد دیده می شود.در بازی Simpsons ،که در این بازی افراد بازی را از ابتدا می سازند بازیکنان در ابتدا می توانند ببینند که شهرشان در نهایت به چه شکلی ممکن است در بیاید.حتی در بین بازی بازیکنان دائما تشویق می شوند تا شهر همسایه های خود را ببینند و تشویق شوند که مانند آن ها یک اثر هنری خلق کنند!

اگر به صورت خلاصه بخواهیم صحبت کنیم باید بگوییم که این یک ویژگی اجتماعی است بنابر این در این جا باید سعی کنیم کاربران به حس دستاورد برسند و حس کنند که چیزی که دارند لیاقت پز دادن دارد!سپس وقتی بتوانند در جای مناسب به فرد مناسب دستاورد خود را نشان دهند خود به خود حس حسادت به وجود می آید شاید برای همین هم هست که در خیلی از بازی ها رفتار کاربران برتر برای سایر افراد مشخص است

البته نکته بسیار مهم این است که کاربر باید بداند راه رسیدن به وضعیت ایده آلش چیست برای مثال اگر من ندانم که چگونه در بازی مثلا pou می توانم لباس های خوبی برای کودکم داشته باشم دیگر حس حسادت مثبتی اتفاق نخواهد افتاد!

در طراحی گیمیفیکیشنی هم این حس بسیار به کمک ما می آید مخصوصا در گیمیفیکیشن منابع انسانی!احتمالا می دانید چرا!

حسادت در بازی
حسادت در بازی

 

2

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *