ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

گیمیفیکیشن برای کودکان؛ ۱۰ برنامه برتر برای بهبود اوتیسم(قسمت دوم)

autism

با سلام، کامران حاتمی هستم از تیم آقای گیمیفیکیشن و امروز با یک موضوع بسیار مهم در رابطه با کودکان دارای بیماری اوتیسم در خدمتتون هستم!

اختلال طیف اوتیسم (ASD) یک ناتوانایی رشدی است که می تواند منجر به مشکلات چشم‌گیر اجتماعی، ارتباطی و رفتاری شود. درباره اینکه چه چیزی نگاه  افراد مبتلا به ASD را از دیگران متمایز می کند یافته هایی وجود ندارد، اما افراد مبتلا به ASD ممکن است در ارتباطات، تعاملات ،رفتارها و یادگیری از دیگر افراد متفاوت باشند. به طور تقریبی از هر ۶۸ کودک، یک کودک مبتلا به بیماری اوتیسم می‏‌باشد.

در اینجا ۱۰ برنامه برتر که با استفاده از گیمیفیکیشن و محیط های تعاملی جذاب به درمان و بهبود این بیماری کمک می کند را معرفی می کنیم.در قسمت قبل به معرفی ۵ مورد اول پرداختیم و حالا ۵ مورد بعد را مورد بررسی قرار می دهیم.

۶٫ My PlayHome

علاوه بر زبان، تعاملات اجتماعی و متقابل نیز برای بسیاری از بچه ها در طیف اتیسمی چالش برانگیز است. در گذشته، درمانگران با استفاده از اسباب بازی های ساده تظاهر می کردند و دانش آموزان نیز به طور کاملا پسیو فعالیت می کردند. اما My PlayHome از تمايلات طبيعي استفاده مي کند که بسياري از کودکان طيف اوتيسم به رسانه هاي ديجيتالي کمک مي کنند تا از طريق زمينه هاي ارائه شده در برنامه با ديگران ارتباط برقرار کنند. با کمک بعضی از بزرگسالان، این مهارت ها را می توان به تنظیمات زندگی واقعی تبدیل کرد.

۷٫ Word SLapPs

این برنامه در مورد اقلام خانگی، غذاهای مختلف و حتی بهتر به یاد داشتن دوستان و خانواده کمک می کند. تصاویر را می توان به برنامه وارد کرد و روی انها صدا ضبط کرد که می تواند صدای والدین باشد ولی بهتر است که صدای خود کودک باشد. برنامه را می توان با توجه به نیازهای منحصر به فرد هر کودک سفارشی کرد. این ابزار بسیار عالی برای:
۱٫ کمک به بچه ها برای ایجاد و توسعه مهارت های زبانی
۲٫ توانایی تشخیص افراد در زندگی کودک و استفاده از نام آنها

۸٫ ABA Find IT

ABA stands for Applied Behavioral Analysis.

این یک چارچوب مفهومی است که برای شکل دادن رفتارهای جدید تشکیل شده است که شامل سه جزء است:
۱) antecedent – فعال شدن برای یک رفتار خاص

(۲) رفتار هدفمند

(۳) نتیجه یا پاداش

این چارچوب می تواند در بسیاری از موقعیت های مختلف اعمال شود. با این حال، به طور گسترده ای برای کمک به بچه های مبتلا به اوتیسم در یادگیری واژگان جدید، مفاهیم، و حتی مهارت می تواند استفاده شود .
در جلسات درمان سنتی، فلش کارت و اشیاء سه بعدی استفاده می شود. برای مثال، معلم ممکن است وسیله ای ساده از اسباب بازی های پلاستیکی را در مقابل کودک قرار دهد و از آنها بخواهد “توپ را لمس کند” (antecedent). اگر آنها به طور صحیح (رفتار) پاسخ دهند، به آنها پاداش مناسب داده می شود (نتیجه یا پاداش).
ABA Find It از ویژگی های چند حسی و سطوح پیچیده (از جمله زمینه های واقعی زندگی) برای کمک به بچه ها در یادگیری مهارت های جدید کمک می کند. این برنامه درس های شناسایی را به یک بازی تعاملی واقعی تبدیل می کند.

۹٫ Puppet Pals

با کمک این اپ، والدین و مراقبان کودک می توانند عکس ها را به عنوان ابزارهای آموزشی ارزشمند تبدیل کنند. شرایط اجتماعی زندگی واقعی می تواند برای بچه ها در طیف اوتیستیک گیج کننده باشد. وقایع و حوادث می تواند بسیار سریع رخ دهد. و به دلیل مشکلات زبانی کودک، برای خانواده ها سخت است تا واکنش مناسبی نسبت به فرم های بهتر رفتار یا زبان مورد استفاده کودک نشان دهد و در مورد آنها بحث کند.
استفاده از داستان های سفارشی می تواند یک ابزار آموزشی قدرتمند باشد. با Puppet Pals، عکس های بچه های دیگر، کودک، بزرگسالان و غیره می تواند مورد استفاده قرار گیرد (#درایو۵). از طریق استفاده از قابلیت ضبط، کاربران می توانند صداها را برای Puppet ها ایجاد کنند. فرمت کلی می تواند برای تکرار شرایط و آموزش روش های جایگزین رفتار، برقراری ارتباط و یا تعامل بسیار مؤثر باشد.

۱۰٫ Kid In Story

بسیاری از کودکان اوتیسمی در تشخیص کلمات خوب هستند و با صدای بلند صحبت می کنند. با این حال،در درک مطلب با مشکل روبه رو می باشند. به جای کتاب داستان های معمولی، بهترین راه برای کمک در درک محدوده های بزرگتر، کمک به کودک تا داستان های خود را به عنوان شخصیت اصلی داستان ایجاد کند.
دوربین iPad می تواند برای عکسبرداری از کودک استفاده شود. پس از آن تصویر می تواند به تنظیمات داستان اضافه شود و بزرگسالان می توانند از صدای خود برای گفتن آنچه اتفاق می افتند استفاده کنند. به عنوان یک قدم اضافی، ممکن است مفید باشد که روایت را به صورت نوشتاری ترجمه کنید. این امر می تواند به کودک کمک کند تا در بهبود و پردازش کامل قسمت ها بهتر شود.

3

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *