ثبت نام

گیمیفیکیشن؛ برای شروع از چه کتاب هایی شروع کنم؟

images

سلام کامران حاتمی هستم از تیم آقای گیمیفیکیشن به دلیل سوالات متعدد دوستان پیرامون کتاب های حوزه گیمیفیکیشن و اینکه چه کتابی را برای شروع باید مطالعه کنند تصمیم به نوشتن این مطلب گرفتم.

اول باید بگویم این موضوع کاملا به زمان شما و حوزه ای که قرار است کار کنید مرتبط است و این دو فاکتور بسیار تاثیر گذار هستند. به عنوان مثال حوزه منابع انسانی، مارکتینگ، تولید محصول، آموزش، یادگیری و حتی زندگی شخصی بخش ­های متفاوتی هستند که در هرکدام کتاب های تخصصی مربوط و مختص خودشان وجود دارد.

در ابتدا اگر شما وقت زیادی برای خواندن گیمیفیکیشن ندارید بهترین کتاب کتاب طراحی گیمیفیکیشن است که تیم ما باین کتاب را ترجمه کرده است و به صورت رایگان در سایت قرار داده است اما اگرشما وقت زیادی برای مطالعه دارید،بعد از خواندن کتاب طراحی گیمیفیکیشن و پیش از خواندن هرکتاب دیگری، کتاب Reality Is Broken نوشته خانم Jane McGonigal به شدت توصیه می­ شود. این کتابی است که در بسیاری از لیست های کتب گیمیفیکیشن در رده اول قرار دارد. در این کتاب از ابتدا تا انتها کلمه Gamification  حتی یک بار به کار نرفته است. ولی کتابی است که درک بسیار قوی از game می دهد و راجع به این موضوع صحبت می کند که چگونه می توان ویژگی های گیم را در دنیای واقعی به کار برد که در واقع این همان  تعریف گیمیفیکشن است.در این کتاب تفاوت های دنیای بازی و دنیای واقعی نوشته شده است و مثال های متعددی را می بینید که از این تفاوت ها در جهت بهتر سات دنیای واقعی استفاده می کنند عنوان این کتاب هم به همین معناست واقعیت شکسته است و ما با استفاده از بازی ها می توانیم این شکستگی را جبران کنیم این خلاصه این کتاب از نظر من مقدس است!این کتاب بسیار جذاب است و تا اخر کتاب شما واقعا شیفته آن می شوید. از آنجایی که همیشه شروع یک مطالعه یا یادگیری از اهمیت بالایی برخوردار است پس توصیه اقای گیمیفیکیشن به شما برای شروع، این کتاب است؛ زیرا هنگام خواندن این کتاب نمی توانید آن را ترک کنید و مانند کتاب هایی مثل هری پاتر معتاد آن می شوید!

بعد از مطالعه این کتاب، در صورتی که حرفه شما روی بخش تولید محصول متمرکز است کتاب Seductive interaction design  قطعا کتاب فوق العاده ای خواهد بود.همچنین کتاب Hookedانتخاب بعدی شما باید باشد.

اگر هدف و فعالیت شما کارکردن در حوزه منابع انسانی است، چندین کتاب اختصاصی نوشته شده است ولی فایل pdf آنها در دسترس نیست و برای تهیه آن باید از سایت های خارجی اقدام کنید، مانند Human Resources Gamification و Gamification at work. ولی در این حوزه کتاب Gamification Revolution کتاب نسبتا خوبی است و مثال های زیادی در این حوزه آورده است البته این کتاب ساختار خوب و قوی ندارد و مانند  کتاب طراحی گیمیفیکیشن جذاب و شیوا نیست(نویسنده هر دو کتاب gabe zicherman است)

در حوزه مارکتینگ اگر فعالیت می کنید، کتاب Game-Base Marketing می تواند مفید باشد.بعد از این کتاب حتما کتاب Methods of persuation را بخوانید. جالب توجه است که سه کتاب Game-Base Marketing، Gamification Revolution و Gamification by Design توسط آقای Gabe Zichermann نوشته شده است و ممکن است در متن با کلمات ثقیلی مواجه شوید که خواندن این کتاب را کمی سخت کند هرچند این شخص(Gabe Zichermann ) یکی از افراد برجسته در این حوزه می باشد.

در حوزه گیمیفیکیشن در آموزش کتاب Gamification of learning کتاب مناسبی است که مثال های تخصص بیشتری در این زمینه دارد.

اگر در زندگی شخصی می خواهید تمرکز کنید، ابتدا کتاب Enterprise Gamification توصیه می شود، ممکن است اندکی مرتبط نباشد ولی برای شروع این کتاب بسیار مفید می باشد. اگر در این حوزه قرار است فعالیت کنید باید کتاب های بسیار زیادی را مطالعه کنید.در ادامه جلدهای این کتاب جلد ۴ ام یا ۵ ام مختص زندگی شخصی می باشد.

اگر به طور کلی فقط قصد دارید یک تک کتاب را مطالعه کنید و دانش نسبتا خوبی را در این حوزه پیدا کرده باشید، توصیه آقای گیمیفیکیشن به شما کتاب طراحی گیمیفیکیشن  می باشد. این کتاب ها بسیار خوب هستند.

کتاب دیگری به نام For The Win وجود دارد، که به نظر بنده این کتاب اندکی خشک است و خیلی جذاب نیست. این کتاب در واقع به رشته تحریر در آمده یک دوره ویدئویی آنلاین از دانشگاه پینسلیوانیا می باشد که می توانید بجای خواندن کتاب کورس ویدیویی را ببینید. نکته دیگر اینکه مطالب این کتاب ممکن است  اندکی قدیمی باشد. ممکن است توصیه بسیاری افراد برای شروع این کتاب باشد، من هم این کتاب را برای مطالعه شروع کردم اما مطالعه آن را با توجه به کتاب های خوب و جدیدی که اکنون داریم به هیچ عنوان توصیه نمی کنم.

در صورتی که قصد کار کردن در حوزه باشگاه مشتریان دارید کتاب Loyalty 3 می تواند مفید باشد این کتاب از نسل ۳ وفاداری صحبت می کند و این موضوع را بیان می کند که وفاداری نسل ۳ با ترکیب گیمیفیکیشن و بیگ دیتا به دست می آید.

در صورتی که در زمینه فروش کار می کنید یا به مباحث نورومارکتینگ علاقه دارید کتاب Pitch anything برای شخص شما نوشته شده است.

و اما خبر خوشحال کننده!

 چکیده تمامی این کتاب ها را می توانید در دوره گیمیفیکیشن وبسایت آقای گیمیفیکیشن مشاهده کنید.

6

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *