ثبت نام

چرا احساس مالکیت در گیمیفیکیشن مهم است؟

مالکیت – گیمیفیکیشن

این جملات چقدر برای شما آشناست؟

” ویلیج من تو کلش آف کلنز خیلی خفنه”

“پیج من تو اینستاگرام رو دنبال کن”

“دنبال یه عکس خوب برای پروفایل فیسبوکم هستم”

“تیم من تو فیفا خیلی قدرتمند شده”

در تمام این جملات یک چیز مشترک دیده می شود و آن هم احساس مالکیت است، حتی با اینکه بازی کلش آف کلنز تحت مالکیت من، شما یا دوستانمان نیست، حتی با اینکه ذره ای از اینستاگرام را مالک نیستیم و هر موقع بخواهند می توانند آن را از ما بگیرند، حتی با اینکه بازی فیفا فقط یک سال آن هم به صورت یکی از میلیون ها نسخه اش در اختیار ما قرار می گیرد و امتیاز محتوای آن تماما با قوانین سخت گیرانه ای در اختیار تولیدکننده است، اما یک حس مالکیت مجازی روی همه  این ها داریم.

مالکیت یکی از اولین و قوی ترین احساساتی است که هرکسی تجربه می کند. هر نوزادی از ۵ ماهگی به بعد دارای حس مالکیت می شود و تا آخرین لحظه ی زندگی این حس را با خود دارد. حس مالکیت در تمام ابعاد زندگی ما جریان دارد، کتاب من، اعتبار من، آبروی من، لباس من، لپ تاپ من، اخلاق من و … که مجموعه اینها کاراکتر هرکدام از ماها را می سازد. طبق نظر کارشناسان مسائل اجتماعی مهم ترین دلیل بیشتر خشونت ها احساس مالکیت زن و مرد به هم و والدین به فرزندان است. هرگونه تعرضی به هر آنچه تحت مالکیت ماست نتیجه ای جز اندوه، خشم و عصبانیت ندارد.

هرچیزی برای ما می تواند عادی باشد ولی کافیست کمی حس مالکیت به آن اضافه شود تا همه چیز عوض شود، دیگر نمی توانیم از آن چیز دور شویم، نمی توانیم بی توجه باشیم، صحت و سلامتش برای ما مهم می شود و این در هر موردی حکم می کند، یک ایده، یک فکر، لباس، یک سایت، یک پروفایل، یک ماشین و … . مالکیت حتی در فوتبال هم دعوا ایجاد می کند فرض کنید دو تیم مساوی کنند، تیمی که بیشتر مالک توپ بوده به خود افتخار می کند در حالی که عملا ذره ای اهمیت ندارد. یک مثال دیگر: فکر می کنید چرا وبسایت ورزشی طرفداری خیلی بهتر از ورزش۳ در ذهن ها نقش بسته؟ چون کاربران ولو به میزان اندک سایت را مال خود می دانند، پروفایل دارند، متن می نویسند، نقد می کنند و … .

حال دلیل اینکه سایتی مثل یوتیوب این رشد ناگهانی را تجربه کرد متوجه می شویم، راز آن یک چیز بود: حس مالکیت، تا قبل از یوتیوب کمتر سایتی به کاربر اجازه چنین دستکاری و مالکیتی  می داد، کاربران وب سایتی را که به آنها حق هیچ دخل و تصرفی ندهد نمی توانند مال خود فرض کنند ولی در نسل جدید وب سایت ها این موضوع تقریبا رفع شده است.

در بین بازی ها چطور؟ بازی هایی که در آن  گیمر مالک چیزی می شود طرفدار بیشتری دارند مثل کلش آف کلنز، فیفا و آلتیمیت تیمش، بخش داستانی اش که شما خود را در قالب یک کاراکتر مالک تمام فضای بازی می بینید، یا در گذشته های نه چندان دور که در بازی قلعه شما مالک یک قلعه می شدید و ساعتها به این ملک خود رسیدگی می کردید. شما به محض اینکه در کلش آف کلنز یک دهکده می سازید دیگر دل کندن از این ملک اصلا راه ساده ای نیست! وقتی در کریرمود پس یک تیم می‌سازید و شروع به خرید و فروش بازیکن می کنید، اصلا رها کردن این تیم برای شما کار ساده ای نیست.

نکته دیگری که در مورد مالکیت در گیمیفیکیشن مهم است این است که مالکیت بیشتر یک حس منفی است تا مثبت، به این معنی که بیشتر یک ترس از دست دادن در مالکیت نهفته است تا حس خوبِ داشتن! برای مثال آیا تاکنون به مغازه هایی که کالاها را با ضمانت بازگشت تا یک ماه میفروشند دقت کرده اید؟ در این موارد فروشنده به شما تضمین می دهد که کالا را استفاده کنید و اگر یک ماه بعد آن را نخواستید می توانید پس دهید. شاید در مواقع زیادی شما با خود بگویید چه خوب، یک ماه استفاده میکنم بعد پس می دهم اما در عمل به ندرت کسی کالا را پس می دهد. چرا؟ چون بعد یک ماه استفاده شما خود را مالک آن می دانید و به این راحتی حاضر به از دست دادنش نیستید! خب چرا ما در کسب و کار خود از این اهرم قدرتمند استفاده نکنیم؟

وقتی بازی هایی مانند پو از این اصل گیمیفیکیشنی نهایت استفاده را می برند چرا ما نتوانیم از این رکن مهم در گیمیفیکیشن استفاده کنیم؟

به زودی مطلب بسیار جالبی در مورد حس مالکیت و آزمایش جالبی که در این باره انجام شده بود می نویسم تا بیشتر با موضوع آشنا شویم و راه هایی برای استفاده از آن در زندگی و کسب و کار خود پیدا کنیم.

آقای گیمیفیکیشن برای اولین بار در ایران، دوره آموزشی بلندمدت و تخصصی گیمیفیکیشن برگزار می کند. برای مشاهده نقشه راه دوره، اینجــــــا کلیک کنید.

2

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *