ثبت نام

ده نمونه موفق از گیمیفیکیشن در سلامت

گیمیفیکیشن در سلامت

در دنیای امروز تکنولوژی در حال تغییر دادن عادت های سلامتی است و زمینه های پزشکی به سمت اقدامات پیشگیرانه می روند و در مراجعه به پزشک در زمان بروز مشکل خلاصه نمی شوند. اقدامات پیشگیرانه رفاه عمومی را بهبود می بخشند و می توانند جان انسانها را با تشخیص زودهنگام بیماری‌ها نجات دهند. دراین بین گیمیفیکیشن به واسطه بازیهای حوزه سلامت دسترسی سرویسها را آسان تر و تاثیرگذارتر و جذابتر می کند. به طور مشخص تغییر عادات روزانه می تواند به پیشگیری بیماری‌ها و اختلالات کمک کند. خوردن غذاهای سالم داشتن یک رویه منظم برای ورزش و کامل سپری کردن دوره های دارویی می تواند باعث طول عمر و بهبود سلامتی شود. اما واقعیت این است که اکثر ما این عادات را رعایت نمی کنیم اما به واسطه بازی و پلتفرم های گیمیفای شده این فعالیت ها می توانند سرگرم کننده شوند و حفظ این عادات راحت تر شود. در ادامه مطلب به معرفی ۱۰ شرکت در حوزه سلامت می پردازیم که در سدد تغییر سبکهای زندگی بواسطه بازی هستند.

۱٫ Ayoga

افرادی که دچار بیماری های مزمن هستند باید نسبت به حفظ سلامت خود فعال باشند و مواردی وجود دارد که پزشکان و مراقبین می توانند انجام دهند. این کمپانی نرم افزاری بنام  Empower طراحی کرده است که به این افراد کمک می کند عادات جدید مخصوص وضعیتشان را بهبود بخشند. این نرم افزار با پیشنهادات روزانه به آنها یادآوری می کند که نیاز دارند هر روز رفتار خود را ضبط کنند و با بازی و بررسیهای ارائه شده و پاداش هایی که برای تغییرات مثبت ارائه می دهد به بیماران کمک می کند در حفظ سلامت خود کنترل بهتری داشته باشند. با این ابزارها این رفتارها به مرور زمان تبدیل به عادات زندگی می شوند.

۲٫ Mango health

یک نرم افزار طراحی کرده است که در  LA times, Self و CNN خبرساز شده است. با این نرم افزار بیماران می‌توانند به ازای مصرف داروهای‌شان پاداش مالی دریافت کنند. به یاد سپردن زمان مصرف داروها با وجود درگیری‌های روزمره و کار و مدرسه و قرارهای ملاقات کار سختی است. در این نرم افزار بیماران هر زمان که داروهایشان را مصرف می کنند امتیاز دریافت می کنند و اگر طبق برنامه پیش بروند پاداش های بزرگتری مثل کارت هدیه ۵تا۱۰ دلاری دریافت می کنند. یک نوع دیگر ازپاداش شامل کمک مالی به موسسات خیریه است. تصور کنید با مصرف داروهایمان به حیوانی که محتاج کمک هست کمک کنیم!

۳٫ Reflexion health

در سدد بازسازی تجربه فیزیوتراپی است. موسس این شرکت آن را اینگونه معرفی می کند: به عنوان یک پزشک مشکلات زیادی در درمان های سنتی می بینیم از جمله اینکه بیمار در انجام تمرینات نقش فعالی ندارد و این نرم افزار یک پلتفرم آموزش مجازی برای حل این مشکل است. بیمار در فضای خانه خود یک مدل مربی انیمیشنی با ورزشهای مشخص را انتخاب می کند و تصاویر را بر روی تلویزیون یا صفحه کامپیوتر خود دارد. بیمار حرکات مربی را دنبال می کند و تکنولوژی هدایت حرکتی قادر است حرکات بیمار را با نمونه مقایسه کند و به تنظیمات مورد نیاز اشاره می کند. پزشکان می توانند حرکات بیماران را در طول این ورزشها دنبال کنند و پیشرفتشان را ببینند و مشکلاتی که وجود دارد می توانند به تدریج حل شود.

۴٫ Respond well

این تکنولوژی برای کمک به بیماران برای انجام روند تمرینات توانبخشی است. مثل مورد قبلی از فناوری حسگر حرکتی استفاده می کند. این برنامه از Microsoft kinetic استفاده می کند. و رنج وسیعی از ویژگیهای مختلف را برای درگیرنگه داشتن بیماران و مطلع کردن پزشکان از پیشرفت آنها را داراست. بیماران می توانند مربی مجازی متحرک و موزیک و محیط سه بعدی خود را انتخاب کنند و برای حرکات مناسب امتیاز دریافت می کنند و می توانند چالش هایی تعریف کنند و از دوستان و خانواده خود برای شرکت در آن دعوت کنند. این نرم افزار نه تنها حرکات را مانیتور می کند بلکه تعداد تکرار فعالیتها را نیز می شمارد و اطلاعات را در سیستم کلود ذخیزه می کند و در تحلیلات بعدی از آن استفاده می کند.

۵٫ Cohere health

فراموش کردن دارو برای نوجوانان مبتلا به آسم می تواند بسیار خطرناک باشد. این نرم افزار به این افراد کمک می کندطبق یک برنامه عمل کنند. این اپ بوسیله بولوتوث به یک دستگاه تنفس متصل است. این واحد با نرم افزار موبایل ارتباط دارد و زمان مصرف دارو و شیوه درست استفاده از آن را نظاره می کند. بیماران یا والدین آنها می توانند موارد زیر را مشخص کنند.

تعداد زمانهایی که از دستگاه تنفس  استفاده می شود.

تعداد فوت  هایی که مورد نیاز است.

یادآورها با توجه به این موارد تنظیم می شوند. “قهرمان آسم” به بیماران اجازه می دهد یک شخصیت قهرمان تعیین کنند و برای طرفداری طبق جدول درمانی امتیازاتی بعنوان پاداش دریافت می کنند. اطلاعات تمام موارد استفاده شده در سرور ذخیره می شوند و پزشک می تواند در جریان اطلاعات جزئی مرتبط با نحوه استفاده بیمار از دارو قرار بگیرد.

۶٫ Pact

این اپ توسط فاندر “قهرمان گیتار” سرمایه گذاری شده است. کاربران با خودشان عهد می کنند تا همواره ورزش کنند و غذای سالم بخورند و برای این کار دلارهای واقعی دریافت می کنند. نیروی انگیزه دهنده در این بازی این است که اگر بازیکنان از مسیر انجام اهداف دور شوند پول از دست می دهند و از دست دادن پول ترسناک و متقاعدکننده است. بازیکنان مشخص می کنند که تمایل دارند چه می زان پول برای هر روزیکه از دست می دهند کسر شود و این پول به افرادی تعلق می گیرد که هدف های روزانه شان را اجرا کردند. اما متاسفانه این بازی در موردی طراحی شده است که می زان از دست دادنها بیشتر از بدست آوردن هاست. بازیکنان می توانند در هر بار بین ۵ تا ۱۰ دلار از دست بدهند. درحالیکه رسیدن اهداف ۰٫ ۳ دلار در طول ۵هفته برای بازیکن دارد. با این وجود همی ن هم کافی است تا از یک وعده اضافه استارباکس صرفه نظر کنید!

۷٫ Hubhub

این نرم افزار به شرکتها کمک می کند تا سلامت کارکنانشان را بهبود ببخشند که نهایتا باعث افزایش بهره وری کلی شرکت خواهد بود چراکه سلامتی برابر است با فکر کردن بهتر و انرژی بیشتر. اما این موضوع معمولا تحت تاثیر شیوه زندگی زندگی اداری قرار می گیرد و افراد بیشتر ساعات روز در حالت نشسته هستند. Hubhub ادعا می کند برای این مشکل راه حلی ارائه کرده است و یک پیشنهاد نوآورانه در زمی نه بازیهای مربوط به بهداشت و سلامت ارائه کرده اند که انعطاف پذیر و سرگرم کننده است. کاربران علاوه بر بازی با همکارانشان می توانند دوستان و اعضای خانواده خود را نیز دعوت به بازی کنند. این موضوع یک محیط اجتماعی را فراهم می کند که بازیکنان یکدیگر را تشویق می کنند و موفقیت هایشان را در محیط مجازی جشن می گیرند. چالش ها می توانند انتخاب و یا ابداع شوند. مثال هایی از آنها عبارتند از:

خوردن یک چیز نارنجی!

راه رفتن ۸۰۰۰ قدم با یک دوست!

هر نتیجه کوچکی ثبت می شود و به تدریج بازیکنان امتیاز و نشان دریافت می کنند.

۸٫  Cog cubed

این کمپانی بازی های بهداشتی برای متخصصین بالینی و محققین تولید می کند و نرم افزارهایی را توسعه می دهد که طیف وسیعی از فرایندهای شناختی را هدف قرار می دهد  وتاکید ویژه آن بر عملکرد اجرایی است و این کار بواسطه رفتار هدفمند انجام می شود که در بیماران مبتلا به آلزایمر و ضایعات مغزی اوتیسم اضطراب و ADHD مختل شده است. محصول اخیر این کمپانی Groundskeeper است. این محصول شامل چند مکعب دستی با سطوح گرافیکی دیجیتال است. این تکنولوژی منحصر به فرد توسط آزمایشگاه MIT ساخته شده است. بازیکنان درحالیکه مکعب ها را دستکاری می کنند مشکلاتی را حل می کنند. این محصول سرگرم کننده است و کاربر را درگیر نگه می دارد و هدف اصلی آن ارزیابی افراد مبتلا به ADHD است. داده های بدست آمده از عملکرد مربوط به تمرکز حواس و توجه جمع آوری می شوند و با افرادیکه مبتلا به ADHD هستند و مهارت های اجرایی عادی مقایسه می شوند.

۹٫ Akili

یک بازی ارزیابی بنام Evo طراحی کرده است که مشابه groundskeeper است. Evo جهت تشخیص آلزایمر طراحی شده است. تشخیص این بیماری نیازمند دستگاه PET است تا پلاک های آمی لوئید را درمغز شناسایی کند که روند پر هزینه ای دارددر این بازی محققین اطلاعات اجرایی بازی را در دسته های استاندارد شده گردآوری کرده اند که شامل عملکرد افراد عادی در مقابل افراد مبتلا به آلزایمر است. در این بازی مشخص می شود افراد تا چه می زان با مداخلات شناختی (حواس پرتی ها)برخورد می کنند. حواس پرتی در زندگی روزمره افرد نقش مهمی دارد به خصوص زمانیکه بحث مراقبت از خود و ایمنی مطرح باشد. در طی این بازی بازیکنان Ipadیا Iphoneرا با حرکت به طرفین هدایت می کنند و باید یک آدم فضایی را در مسیر رودخانه حرکت دهند درین بین عوامل حواس پرتی مثل ماهی یا پرنده روی صفحه ظاهر می شوند و هربار که این عوامل را مشاهده می کند بازیکن روی صفحه کلیک می کند. اطلاعات مربوط به این عملکردها اندازه گیری شده و جمع آوری می شوند و با استانداردهای ازقبل برنامه ریزی شده مقایسه می شوند.

۱۰٫ Synan dus

یک تکنولوژی یادگیری شبیه سازی برای دانش آموزان و بیماران ارائه می دهد. یکی از نرم افزاران آنها برای بیماران COPDاست(بیماری مزمن انسدادی ریه که یک بیماری پیش رونده است و به تدریج تنفس دشوار می شود)یک سری تصاویرپویا روی مناطقی از بدن قرار می گیرد و کاربران می توانند تغییرات فیزیولوژیک بدنشان را با هر فعالیت فیزیکی و هر انتخابی که می کنند در برخورد با فاکتورهای محیطی متفاوت ببینند. این تکنولوژی نوآورانه نه تنها برای بیماران واقعی مفید است بلکه برای دانش آموزان علوم زیستی هم می تواند مفید باشد.

7

دیدگاه ها

 • ELHAM خرداد ۴, ۱۳۹۷ :: ۸:۲۷ ق.ظ
  0 0

  سلام.وقتتون بخیر.مطالبتون عااالیه.یه سوال دارم،تفاوت بین گیمیفیکیشن و آموزش میکرو چی هست؟ممنون میشم پاسخ بدین

  • کامران حاتمی خرداد ۴, ۱۳۹۷ :: ۲:۲۲ ب.ظ
   0 0

   سلام ببین چون ما داریم راجع به خوزه منابع انسانی صحبت می کنیم خیلی از رشته ها میان و یه نظر یکسان میدن کسایی که توی بحث آموزش کار می کنن و تکنولوژی آموزشی می خونن و … بعد مدت ها مستقلا به این نتیجه رسیدن که اگه بیایم یه محتوای آموزشی رو به قسمت های کوچیک تر تقسیم کنیم و افراد این تیکه ها رو یاد بگیرن نتیجه بهتری می گیریم کسایی هم که توی صنعت بازی بودن برای هیجانی تر کردن بازیشون باز هم مستقلا اومدن داستان بازی رو به قسمت های کوچیک تقسیم کردن و … خیلی از مباخث اینجوری هستن مثلا یکی دیگه از مباحث که توی بحث آموزش هست و توی بحث گیمیفیکیشن هم هست بحث اداپتیو لرنینگ هست نکته مهم اینه که اینو بدونیم که این افراد مستقلا به هم رسیدن و بعد ینفر که جفت اینا رو داشته میخونده به شباهت این موضوعات پی برده یکی از این افراد مثلا کارل کپ هست که یه وبینار خیلی خوب هم توی این زمینه داره که پیشنهاد میکنم اگه توی بحث گیمیفیکیش آموزش مطالعه می کنید این وبینار رو ببینید.البته خودمون به زودی میزاریمش

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *