ثبت نام

گیمیفیکیشن در دیجیتال مارکتینگ

doodle-gamification-strategy-concept-digital-social-m-media-marketing-ilustration-eps-69046283

گیمیفیکیشن در دیجیتال مارکتینگ به معنای به کاربرد مکانیک های بازی، تکنیک های طراحی بازی در یک روشی که متناسب با معیارها، بازگشت سرمایه (ROI) و اهداف دیجیتال مارکتینگ شما است. که می تواند با اپلیکیشن ها، ابزارها یا در طول فرایندهای ساده ترکیب و استفاده شود.
عناصر گیمفیکیشنی وقتی به طور مناسبی با اهداف شما ترکیب شوند، می تواند باعث تقویت برند شوند و حتی موجب افزایش بازگشت سرمایه واقعی (ROI) می شود. همچنین باعث می شود کاربران نهایی به معنای واقعی در سایت شما انگیج شوند. یکی از مثال های این مورد یک شرکت آمریکایی است که با استفاده از گیمیفیکیشن توانست پاخور یک رستوران را در کمتر از یک ماه بیشتر از ۲۳ درصد افزایش دهد و انگیجمنتی را به میزان ۴۵ درصد افزایش داد.

کاربردهای استفاده از تکنیک های گیمیفیکیشن در دیجیتال مارکتینگ
• افزایش ROI، ارائه درآمد واقعی و نتایج کسب و کار
• دادن مزایای رقابت جمعی (massive competitive) و انگیجمنت واقعی به برند شما
• افزایش وفاداری مشتری و برند
• افزایش تعامل در شبکه های اجتماعی مرتبط با برند شما
• افزایش خرید، دانلود محصول، بازدید از سایت یا فروشگاه، و مهمتر از همه باعث می شود مشتری از صمیم قلب برای زمان، پول و تلاش خود ارزش قائل شود.
گیمیفیکیشن می تواند به راحتی باعث افزایش زمان حضور مخاطب در وب سایت شما شود و این پارامتر خوبی برای صاحبان وب سایت‌ها است. همچنین میتواند ورود مستقیم و مدت زمان سپری شده در وب سایت شما را افزایش دهد.

به عنوان یک راه نوآورانه کاربرد گیمیفیکیشن در فروشگاه های آنلاین می توان گفت: هردفعه که یک کاربر خرید می کند، می توان به وی در قالب امتیازات وفاداری انگیزه داد یا وقتی وی تجربه خرید خود را با تگ کردن محصول به صورت آنلاین به اشتراک می گذارد، پاداش هایی به صورت خودکار به کارت اعتباری وی داده شود.
گیمیفیکیشن هم اکنون در بسیاری از محیط های دیجیتال مارکتینگ استفاده می شود. طبق نظرسنجی گارتنر که در سال ۲۰۱۳ با بررسی ۲۰۰۰ کمپانی انجام داد، نشان می دهد بیش از ۷۰ درصد از پاسخ دهندگان در حال برنامه ریزی برای استفاده از گیمیفیکیشن برای اهداف بازاریابی یا حفظ مشتری هستند.
بررسی مثال های موردی:
۱٫ کمپانی لباس Moosejaw
این کمپانی لباس با پیاده سازی یک سیستم گیمیفای شده بسیار خوب باعث ۷۶درصد افزایش درآمد شد که ناشی از تاثیر ۲۴۰ هزار نفر از شبکه های اجتماعی بود که در نهایت منجر به بازگشت سرمایه ۵۶۰ درصدی از هزینه های بازاریابی اولیه شد.
۲٫ Samsung Nation
Samsung Nation یک برنامه وفاداری اجتماعی است که به کاربران اجازه می دهد برای فعالیت هایشان مانند تماشای ویدئو، نوشتن بررسی ها و حتی رقابت برای جایزه ها، نشان (Badge) بگیرند. این برنامه از یک سیستم گیمیفای شده دقیق استفاده کرد که منجر به افزایش ۵۰۰ درصدی بررسی محصول توسط مشتری و همچنین افزایش بازدید از سایت به میزان ۶۶ درصد شد.
۳٫ Allkpop
این یک سایت آنلاین برای موزیک پاپ کشور کره می باشد. شما می‌توانید برای فعالیت های مختلف نظیر کامنت گذاشتن، لایک کردن، کامنت تایید شده توسط دیگران و اشتراک محتوا امتیاز می گیرید. همچنین این سایت برای تعداد مشخص از هر فعالیت نیز بج مخصوص آن را به شما می دهد. در طول یک هفته اجرای عناصر بازی به این وبسایت، ۱۰۴ درصد افزایش اشتراک گذاری، ۳۶ درصد افزایش کامنت، ۲۴ درصد افزایش بازدید را به دنبال داشت.

2

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *