ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

گیمیفیکیشن در تجارت الکترونیک؛ ۱۰ نمونه موفق قسمت دوم

zao

با سلام هورام صادقی هستم از تیم آقای گیمیفیکیشن.از زمانی که خرید به شکل آنلاین صورت گرفته است، بخش قابل توجهی از تجربه، تفریح و تعاملات خرید از بین رفته اند. اما نوع جدیدی از تفریحات و فعالیت ها امکان پذیر شده اند که می توانند حتی این فرآیند را بیش ازپیش جذاب کنند، با این تفاوت که من می توانم آن را در خانه خودم تجربه کنم و بیشتر به موفقیت دست یابم.
اینجا محلی است که بازیکاری تجارت الکترونیک وارد کار می شود. بسیاری از نمونه های بازیکاری تجارت الکترونیک فروش را بعضا دو یا سه برابر کرده اند و بعضی از آنهابه سایت های تجارت الکترونیک کمک کرده اند تا تبدیل به بیزینس های میلیارد دلاری شوند.

در قسمت قبل به مرور  ۵ مورد برتر از وب سایت های تجارت الکترونک مبتنی بر گیمیفیکیشن پرداختیم و حال قصد داریم به مرور بقیه موارد بپردازیم.

شماره ۶: خدمات مشتریان و فرهنگ بازیکاری شده زاپو
در شرکت زاپو، بزرگترین مغازه فروش آنلاین کفش در دنیا، این اعتقاد وجود دارد که فرهنگ و ارزش های اصلی شرکت ، دلیل اصلی موفقیت فوق العاده آن است. مدیر عامل شرکت، تونی هسیه اظهارنظر معروفی دارد” اگر فرهنگ را درست کنیم، همه چیزمان سرجای خودش قرار می گیرد.”. مکمل این فلسفه این باور است که افردی که در حین انجام شغلشان بهشان خوش می گذرد خلاق تر هستند و بازدهی بالاتری دارند.همچنین، بازی و کار باهم در آمیخته اند. بر پایه این اعتقادات، فعالیت هایی که به نظر با کارمرتبط نیستند، در واقع روابط شغلی عالی را ایجاد می کنند.
این ” فرهنگ بازی” در شرکت زاپو توانسته در متحد کردن مردم و همگام کردنشان در دنبال کردن هدفی مشترک، خصوصا زمانی که آنها تشویق به خندیدن و رفتن به ورای کارهای روزانه موفق عمل کند. چون کارمندان به فرهنگ زاپو اعتقاد دارند و احساس می کنند که رشد کرده اند، خواهان موفقیت جامعه خود هستند. در نتیجه مشتریان هم خواهان پیوستن به این بازی هستند.
مشتریان زاپو شادابی و تفریح موجود در فرهنگ شرکت را حس می کنند و برای آن ها خرید جنس و یا استفاده از خدمات مشتریان نوعی عملیات لذت بخش می شود. با این توضیحات اصلا نباید ازینکه این شرکت مانند کمپانی ووت با ارزشی بیش از یک میلیارد دلار به آمازون فروخته شد تعجب کرد.

گیمیفیکیشن در وب سایت زاپو
گیمیفیکیشن در وب سایت زاپو

شماره ۷: سیستم شکارچی بونوباس
شرکت پوشاک لوکس بونوباس در سال ۲۰۱۱، از بازیکاری در سه عدد از کمپین های شبکه های اجتماعی خود استفاده کرد. دریکی از این موارد، با همکاری شبکه طراحی ناتکت دات ارگ و با استفاده از هشتگ توییتری کد مخفی ، کمپین تخم مرغی را به مناسبت ایستر برگذار کرد. در این کمپین تصاویری از مدلها در حالی که شلوارهایی با امضای بونوباس را به پا کرده اند در سایت های نات کت و ونات کوتور پنهان شده بود.
مراجعه کنندگان تنها می توانستند سایت را بگردند و روی تصاویرکلیک کنند. به ۵۰  نفر اول که در هر روز می توانستند تصاویر را پیدا کنند ۲۵ دلار اعتبار بونوباس به اضافه معافیت از هزینه حمل و نقل تعلق می گرفت. به عنوان امتیاز اضافی، کسانی که می توانستند فردی که شلوار پیسلی را به پا کرده ببینند، کدی به ارزش ۱۰۰ دلار خرید از محصولات بونوباس را دریافت می کردند.
با استفاده از بازیکاری و برانگیختگی اجتماعی انجام شده روی مشتریان مرد، بونوباس مردانی که خرید آنلاین انجام می دادند را به خود جذب می کند. این قشر ازمردان معمولا تمایل دارند عالی به نظر برسند اما لزوما نمی خواهند در مورد تمایلات خود صحبت کنند. بدین ترتیب بوبنوباس تجربه خرید را از یک فرآیند تجاری تبدیل به فرآیندی اجتماعی می کند.
شماره ۸: تابلو اینستاگرامی آلدو
زمانی که گروه شرکت های آلدو مجموعه عطر ” آ مثل آلدو” را به بازار ارائه کرد، با تهیه اپلیکیشن فیسبوکی برای مشتریانش روش بازاریابی خلاقانه ای را در پیش گرفت. براساس تجربیاتی که از مغازه های کفش و بدلیجات خود داشت، شرکت متوجه شده بود که مشتریانش جذب تجربیات همه جانبه واحتمالا فرصت های منحصر به فرد شبکه های اجتماعی می شوند. آلدو سایت کوچکی برای مجموعه عطر “آ مثل آلدو” زنانه و مردانه راه اندازی کرد. هر مجموعه عطر هماهنگ با رنگی بود که بیانگر شخصیتی منحصر به فرد بود-“رنگ ها مانند شخصیت ها هستند”.
برای زنان، سه مجموعه تهیه شد: قرمز برای “احساساتی و پرشور”،زرد برای “شیک و بازیگوش ” و آبی برای ” جذاب،فریبنده و اغواکننده”. و برای مردان دو مجموعه تییه شد: قرمز برای “کلاسیک مدرن” و زرد برای “غیر رسمی ورزشی”.
سایت طراحی شده مشتریان را تتشویق می کرد که مود خود را با انجام بازی در فیسبوک شناسایی کنند. سپس کاربرانی که به فیسبوک مراجعه می کردند، با تعداد زیادی از تصاویر اینستاگرامی روبه رو می شدند که بیانگر مودهای مختلف بود. بعد از انتخاب ۹ عکس ، کاربران “تابلو مودی ” خود را می دیدند که شامل توصیف کاملی از شخصیت آنها را شامل می شد. این تابلو قابلیت به اشتراک گذاری در فیسبوک و سایر شبکه های اجتماعی را داشت. در این آزمون هر مود با یک مجموعه عطر بخصوص مرتبط شده و لینک مربوط به خرید آن مجموعه در سایت “آ مثل آلدو” قرار داده شده بود.
تابلو ایسنتاگرامی آلدو مثال جالبی از محرک اصلی شماره ۱- معنای حماسی (این حس که فرد با توجه به شخصیتش رنگ بخصوص خود را دارد)، محرک شماره ۴-مالکیت و دارایی (این من هستم. این رنگ من است) و محرک شماره ۷- عدم قطعیت و کنجکاوی (برای من سوال است که کدام رنگ را می گیرم) است.
شماره ۹: برنامه وفاداری گیلت نوار گروه گیلت
گروه گیلت سایت خرید اختصاصی و مبتنی بر کاربر است که تمرکز خود را روی پوشاک و بدلیجات گذاشته است. این شرکت برنامه حراج کوتاه مدت برای کاربرانی که عضو بودند برگزار می کرد. این حراج ها شامل محصولاتی از تعدادی برند متفاوت بودند.
در اواخر سال ۲۰۰۹، سایت دسته اختصاصی گیلت نوار را برای وفادارترین مشتریانش راه اندازی کرد. براساس ارزش کلی خریدهای مشتریان در گذشته و مدت زمان عضویت ، اعضای سایت که جز ۱% بالای خریداران سایت هستند جز این دسته قرار گرفتند. هرعضو یک عدد شمع معطر ، کارت عضویت به اضافه ی دسترسی زودهنگام به محصولات حراج ها را دریافت می کرد. ( بعلاوه آنها به حراج های مخصوصی دسترسی داشتند که سایر اعضا به آنها دسترسی نداشتند.)
با وجود این که اعضای گیلت نمیتوانستند القام حراج ها را زودترخریداری کنند، اما حق دسترسی زودهنگام به آنها اجازه می داد ۱۵ دقیقه زودتر محصولات را ببینند. این ویژگی به آنها این امکان را می داد که زودتر محصولات مورد علاقه خود را پیدا کنند و برای خریدن آنها در حراج استراتژی مناسب را اتخاذ کنند.
اعضا نوار هیچگونه تخفیف اضافی دریافت نمی کردند وهزینه ای مشابه با باقی اعضا پرداخت می کردند. این نکته بیانگر اهمیت و ارزش دیدن زودتر محصولات است. زمانی که اعضا این امتیاز را کسب کنند تمایلی به از دست دادن آنها ندارند.

شماره ۱۰: پلتفرم سرگرمی تلفورا
شرکت خدمات سیم کشی تلفورا با ارائه سیستم وفاداری در تمامی مغازه های خود از بازیکاری استفاده کرده است. در این سیستم، اعمال کاربر مثل نظرات، کامنتها و پاسخ ها به سوالات کاربران دیگر و پست های فیسبوکشان را امتیاز دهی می کند. اگر فردی اولین نظر درمورد یک محصول و یا اولین پاسخ به یک سوال را بدهد، امتیاز اضافی دریافت خواهد کرد.اگریک کاربر به جمع آوری امتیازات ادامه می دهد، به نشان ها و عناوین بالاتری مثل “تاثیرگذار” دست می یابد. کسانی که بالاترین عملکرد را دارند در تابلو نتایج تلفورا نتایجشان ثبت می شود.
نتایج حاصله ازین پلتفرم بسیار تاثیرگذار بود. از جمله افزایش ۱۰۵% ارجاعات فیسبوک، افزایش ۱۰ برابری تعدادعکس و ویدیوآپلودشوده و افزایش ۹۲% نرخ تبدیل. در کل، این پلتفرم مثال خوبی از بازی کاری در تجارت الکترونیک است.

شما چه نمونه هایی از گیمیفیکیشن در وب سایت های تجارت الکترونیک دیده اید ؟
1

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *