ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

گیمیفیکیشن برای کودکان؛ ۱۰ برنامه برتر برای بهبود اوتیسم(قسمت اول)

autism

با سلام، کامران حاتمی هستم از تیم آقای گیمیفیکیشن و امروز با یک موضوع بسیار مهم در رابطه با کودکان دارای بیماری اوتیسم در خدمتتون هستم!

اختلال طیف اوتیسم (ASD) یک ناتوانایی رشدی است که می تواند منجر به مشکلات چشم‌گیر اجتماعی، ارتباطی و رفتاری شود. درباره اینکه چه چیزی نگاه  افراد مبتلا به ASD را از دیگران متمایز می کند یافته هایی وجود ندارد، اما افراد مبتلا به ASD ممکن است در ارتباطات، تعاملات ،رفتارها و یادگیری از دیگر افراد متفاوت باشند. به طور تقریبی از هر ۶۸ کودک، یک کودک مبتلا به بیماری اوتیسم می‏‌باشد.

در اینجا ۱۰ برنامه برتر که با استفاده از گیمیفیکیشن و محیط های تعاملی جذاب به درمان و بهبود این بیماری کمک می کند را معرفی می کنیم.

۱٫ Book Creator

با کمک یک بزرگسال، این اپلیکیشن به کودکان اوتیسمی شانس درک ارتباط عمیق و معنی داری از طریق تبدیل عکس، موسیقی، ضبط صدا، فیلم و متن به یک کتاب واقعی را می دهد. در واقع کودک با ابزارهای مختلف می تواند کتاب بسازد.
این کتاب می تواند در مورد موضوعات مختلف در زندگی شخصی، مدرسه، خانواده، زمان غذا خوردن، مهمان و مراقبت از حیوان خانگی و هر موضوع دیگری باشد. همچنین فرآیند ایجاد کتاب و کاوش در محتوا باعث می شود کودک حس بیشتری نسبت به توانایی درک محیط اطراف خود داشته باشد.

۲٫ AutisMate

کودکان اوتیسمی نیاز دارند انواع مختلفی از تعاملات را آموزش ببینند، که می تواند شامل فعالیت های ساده مانند مسواک زدن، ظرف شستن و امثال آن نیز باشد. یک کودک با درک ضعیف و مهارت های ارتباطی پایین می تواند در انجام بعضی فعالیت ها نا امید شود. بسیاری از این کودکان از دیدن تصاویر و نقاشی ها لذت می برند. بنابراین می توان با استفاده از رسانه های پویا مانند AutisMate که در آن کودکان می توانند سناریوها و تنظیمات مختلف را کشف کنند که به آنها حس کنترل بر یادگیری خود را می دهد. این می تواند یک تمرین خوب برای تمرین مهارت های جدید قبل از ورود به زندگی واقعی نیز باشد.
ویژگی های اضافی در برنامه عبارتند از :
۱٫ یک برنامه زمان بندی بصری برای درک توالی خطی مراحل و فعالیت ها
۲٫ یک بخش برای ساخت جملات برای کمک به کودکان تا بتوانند ارتباط برقرار کنند.

۳٫ Proloquo2Go

ارتباطات و برقراری ارتباط با دیگران یک چالش اصلی برای کودکان اوتیسمی می باشد. بنابراین Proloquo2Go یک کتابخانه کامل از اسامی، افعال، فعالیت ها، جملات و بخش های دیگر صحبت کردن ارائه می دهد. بیش از ۱۴هزار اجزای زبان وجود دارد. هریک از این موارد را می توان به یک مجموعه شخصی اختصاص داد که به یک موضوع خاص مرتبط است. به عنوان مثال والدین می توانند کتابخانه خود را با اسامی مرتبط با غذا و رفتن به فروشگاه های مواد غذایی ایجاد کنند. در فروشگاه مواد غذایی، کودک می تواند این کلید ها را روی صفحه نمایش بصری اپلیکیشن خود انتخاب کند. هر کدام از این کلید ها برای جملات مختلف شامل صوت و بیان ان جمله است، بنابراین کودک می تواند تلفظ و صدای آن را نیز یاد بگیرد. این کودکان می توانند جملات خود را نیز بسازند و به جای احساس ناراحتی و پرتاب کردن وسایل به راحتی با والدین خود ارتباط برقرار کنند.

۴٫ Choiceworks

بسیاری از کودکان اوتیسمی از به کاربردن ساختارهای پیچیده تر و بهتر لذت می برند. از انجایی که این کودکان زبان و درک مطلب را با تاخیر یادگرفته اند بنابراین هنگامی که از یک فعالیت به فعالیت دیگر توسط بزرگسالان هدایت می شوند ممکن است منبع دشواری و سختی باشد. تغییرات ناگهانی درانجام تکالیف، مانند رفتن به فروشگاه و نشستن برای شام ممکن است کودکان حجم زیادی از استرس را داشته باشند به این دلیل که آنها کاملا واقف نیستند از اینکه چه چیزی در حال انجام است.
بنابراین بهتراست به صورت بصری مجموعه ای از فعالیت ها به همان ترتیبی که آنها انتظار دارند نمایش داده شود.
Choiceworks همچین قابلیتی را ارائه می دهد تا والدین و مراقبان کودک اوتیسمی برنامه قابل پیش بینی را در طول روز داشته باشند. این اپلیکیشن از طریق درایو چهارم مالکیت باعث بهبود کودک می‌شود. همچنین این فرمت نسبت به ابزارهای سنتی مانند کارت ها وابزارهای سنتی هیئت مدیره بسیار جذابتر است. قابل ذکر است که این برنامه برای مراحل بالاتر درمان قابل استفاده است.

۵٫ Pictello

رویکرد چند‌رسانه ای یک راه عالی برای ارائه اطلاعات به بچه های اوتیستیک است. Pictello ابزار دیگری است که از اشکال مختلف رسانه ای برای کمک به والدین و کودکان طیف اوتیسم برای موقعیت های جدید، از جمله مشاغل اجتماعی، استفاده می کند.
کاربران توانایی ایجاد کتاب و « آلبوم های عکس» را دارند. این در واقع مرجع بصری را ارائه می دهد که به شدت به درک زبانی کمک می کند و صدای شبیه سازی شده باعث می شود تا آنها بتوانند چگونگی تلفظ کلمات را بدانند. هدف این برنامه، حمایت از کودکان در توسعه سطوح بالاتری از صحبت کردن است.
والدین و مربیان می توانند از Pictello به عنوان ابزاری برای آموزش انتظارات رفتاری نیز استفاده کنند. با Pictello فعالیت های جدید لازم نیست منبع نگرانی و استرس برای کودکان و والدین باشد. در عوض انها می توانند به فرصت های یادگیری ارزشمند تبدیل شوند. #درایو۲

در قسمت بعد به معرفی ۵ مورد بعد می پردازیم.

4

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *