ثبت نام

چرا باید به گیمیفیکیشن اهمیت دهیم؟

گیمیفیکیشن – بازی رومیزی

گیمیفیکیشن یا بازی انگاری واژه ایست که اخیرا به طور مکرر شنیده می شود. اینکه گیمیفیکیشن چیست، به تفصیل در آقای گیمیفیکیشن مورد بررسی قرار گرفته است.اما اینکه چرا باید به بازی انگاری اهمیت بدهیم، موضوعیست که در این نوشتار سعی در بررسی آن داریم. به عقیده من ۳ دلیل عمده برای این موضوع می توان در نظر گرفت:

۱-گیمیفیکیشن واقعا کار می‌کند!

وقتی به آمار گیمیفیکیشن نگاه می کنیم و محصولاتی را می بینیم که از گیمیفیکیشن استفاده کرده اند و قبل و بعد از آنها را بررسی می کنیم، حقیقت لخت و غیر قابل انکار این است که بازی انگاری قطعا در افزایش درگیری ذهنی که نهایتا منجر به خرید بیشتر و یا وفاداری بیشتر است تاثیر دارد کافیست در همین سایت نگاهی به مثال‌های گیمیفیکیشن بیاندازید. تنها کافی است نگاهی به رشد بازار گیمیفیکیشن بیاندازیم

sss

۲- نسل بازیکنان

به افرادی که از سال ۱۹۹۸ به بعد به دنیا آمده اند نسل بازی یا generation g می گویند این افراد از کودکی درگیری شدیدی با بازی های کامپیوتری داشته اند که معنای این کلمه این جمله این است که این افراد به ازای تک تک فعالیت هایی که داشته اند سکه و نشان گرفته ایند این افراد معتاد انگیجمنت شده اند و وقتی به سن کار برسند کارمند یا مشتری شما خواهند بود در صورتی که کارمند شما باشند در حین کار کردن برخلاف عادت گذشته که بخاطر کوچترین مورد ممکن امتیاز میگرفتند دیگر امتیازی نمیگیرند دیگر کسی به آنها فیدبک نمیدهد دیگر جدول برندگانی نیست دیگر تاثیر کار خود را روی فرآیند کلی نمی بینند و به همین دلیل دل‌سرد شده و بدرستی کاری انجام نمیدهند.

در صورتی که این افراد مشتری شما شوند و محصول شما آنها را درگیر نکند به همان دلیل قبل بازهم محصول شما برایشان جذاب نخواهد بود و بنابر این آنها محصول شما را کنار خواهند گذاشت.شعار این نسل این است یا مرا سرگرم کن یا از تو متنفر خواهم بود.

.Engage me or enrage me

۳-مطالعات وایت هال

بررسی دقیق مطالعات وایت هال را میتوانید از اینجا ببینید شاید این نکته جذاب ترین دلیلی باشد که باید گیمیفیکیشن بدانید!

در مجموع  می توان گفت که گیمیفیکیشن باعث ایجاد درگیری ذهنی با مشتری می شود .درگیری ذهنی که در صنایع مختلف معانی مختلقی خواهد داشت این درگیری ذهنی در نهایت منجر به وفاداری میشود و وفاداری می تواند منجر به خرید بیشتر شود . اما اگر بخواهیم دقیق تر بحث کنیم باید تاثیر گیمیفیکیشن را در هر ۴ حوزه آن بررسی کنیم.

حوزه  اول طراحی محصول است در این حوزه همانطور که پیشتر اشاره شد نیاز به درگیری ذهنی کاربر برای بوجود آمدن وفاداری هستیم.

حوزه  دوم محیط کار است طبق تحقیقات ۲۴ درصد اراد یک شرکت نه تنها نسبت به کار خود درگیری ذهنی ندارند بلکه اجازه نمی دهند دیگران هم درگیری ذهنی داشته باشند این یعنی یک غده سرطانی! اگر بتوان این ۲۴ درصد افراد را نسبت به کار درگیر کرد طبق آمار حدود ۵۰ درصد درآمد شرکت افزایش پیدا می کند یعنی بدون ایجاد محصول جدید بدون ایجاد استراتژی جدید شما ۵۰ درصد افزایش درآمد خواهید داشت به نظر ایده آل می‌رسد اما وقتی این پیشنهاد به اکثر شرکت‌ها داده می شود آنها مایل به استفاده از گیمیفیکیشن نیستند، می دانید چرا؟ آنها نمی‌خواهند کارکنانشان به جای کار، بازی کنند!

حوزه  سوم گیمیفییشن در بازاریابی هست در این حوزه همانطور که در این وبسایت مثالهای زیادی وجود دارد باید این حقیقت را درک کرد که کاربران باهوش شده اند دیگر کاربران کاربران قدیمی نیستند که ۱ را به شماره فلان بفرستند تا هرروز اخبار تکنولوژی را از طریق پیامک ببینند یا وقتی به آنها میگویی تبریک شما برنده یک ساعت مچی شده ای دیگر کسی باور نمیکند گیمیفیکیشن در تبلیغات ابزار مهمی است که قطعا توجه به آن برای شرکتها مفید خواهد ب,د.

حوزه آخر زندگی شخصی است همه  ما دچار اهمال کاری شده ایم همه ما اهداف بزرگی در سر داشته ایم که می خاستیم از فردا شروع به تغییر بزرگی کنیم از پیدا کردن شغل جدید تا عادت مسواک زدن همه  این مسایل وقتی درگیر با گیمیفیکیشن شوند احتمال رسیدن به اهداف چندین برابر خواهد شد.


آقای گیمیفیکیشن برای اولین بار در ایران، دوره آموزشی بلندمدت و تخصصی گیمیفیکیشن برگزار می کند. برای مشاهده نقشه راه دوره، اینجــــــا کلیک کنید.

7

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *