ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

گیمیفیکیشن در غذا

Featured

با سلام باسط رستمی هستم از تیم آقای گیمیفیکیشن.

تغییرات گسترده رفتار مصرف کننده و افزایش رقابت در صنایع مختلف باعث ایجاد روندها و دگرگونی‌های زیادی در ساختار کسب وکارها شده است. بنابراین صاحبان صنایع و مشاغل باید ابزارها، تکنیک‌ها و روش‌هایی را به کار بگیرند که در این بارش عظیم اطلاعات و فشردگی رقابت بتوانند نظر مساعد و مثبت مشتریان را به سمت خود جلب کنند. اقیانوس قرمز رقابتی باعث شده که مدیران کسب وکار اهمیت و ارزش وجود مشتری وفادار و تکرار خرید را بدانند.

در سال‌های اخیر گیمیفیکیشن به یکی از پر طرفدارترین روش های کارآمد در دنیای تجارت تبدیل شده و برندهای مختلف از صنایع متفاوت اقدام به پیاده سازی و گیمیفای کردن محصولات خود کرده‌اند. به دلیل هوشمندی مصرف‌کنندگان امروزی، رفتارهای ساده و دم دستی مانند تخفیف ۲۰درصد، دوتا بخر سه تا ببر و امثال آن دیگر برای آنها نه جذابیت دارد و نه آنها را  وادار به انجام عمل خرید می‌کند. نسل امروز به عنوان مصرف‌کنندگان دنیای تجارت یک قانون مهم دارند: “مرا سرگرم کن یا ازت متنفرم” زیرا نسلی هستند که به گزارش گارتنر تا قبل از ۲۱سالگی حدود ۱۰ هزار ساعت بازی انجام داده‌اند. برای این چنین نسل و جامعه‌ای رفتارهای کسل‌کننده، یکنواخت و پیچیده نه تنها محرک نیست بلکه منزجرکننده است.

امروزه، صنعت غذا یکی از صنایعی است که در دهه‌های اخیر به شدت رقابتی‌تر شده و وفاداری مشتری‌ها به دلیل تعدد انتخاب‌های موجود پایین آمده است. در واقع کسب وکارهای منشعب از این صنعت گسترده و متنوع شده است؛ غذاهای آماده، رستوران‌های زنجیره‌ای، سفارش غذای آنلاین، غذا سنتی و… تنها بخش کوچکی از این صنعت رقابتی است و این تعدد باعث افزایش رقابت و پیچیدگی رفتار  مصرف کننده به دلیل افزایش تعدد انتخاب‌ها و رشد روز افزون اطلاعات جهت تصمیم‌گیری شده است.

در صنایع غذایی به دلیل تعدد پلتفرم‌های آنلاین سفارش غذا، غذاهای آماده، رستوران وکافی شاپ‌ها و کافه کتاب‌های متعدد و خلق بازاری به شدت رقابتی نیاز به گیمیفکیشن الزامی،حیاتی و حرکتی خردمندانه است.

در ادامه آقای گیمیفکشن به صورت تخصصی به بررسی گیمیفیکیشن در صنعت غذا می‌پردازد تا بیشتر با این پدیده آشنا شویم.

در صنعت غذا ایجاد یک فرهنگ غذایی و ترویج آن، فرصت تجربه غذاهای متعدد و گرایش جوانان به این رفتار، بوها و طعم‌های مختلف در مکان‌های متفاوت، به روش‌های گوناگون و انتخاب برندهای مختلف از مهم‌ترین چالش‌هایی است که می‌توان امروزه بر سر راه مدیران صنایع غذایی باشد .

اما سوال اینجاست که از گیمیفکیشن در چه قسمت و بخش‌هایی از صنعت غذا می‌توان استفاده کرد و چه نمونه موفق خارجی می‌توان مشاهد کرد؟

با طراحی و  پیاده سازی گیمیفیکیشن در صنعت غذا و استفاده از آن در جهت برقراری و تعامل با مشتری می توان نتایج مثبت گرفت. در واقع گیمیفکشن در صناع غذا می تواند:

  • برای پلتفرم های آنلاین کاربر جدید وفادار جذاب کند .
  • باعث افزایش وفاداری مشتریان و تکرار قصد خرید مجدد در آن ها می شود .
  • کاربران را درگیر کند و نرخ در گیری کاربر را افزایش دهد .
  • تبدیل امتیاز ها به ترافیکی که منجر به خرید می شود .
  • آگاهی از نام تجاری افزایش می یابد و کاربران مبلغ و مروج نام تجاری می شوند .
  • عملکرد کارکنان مشغول به کار را در رستوران،کافه و.. افزایش می دهد.

این دستاورد ها تنها قسمت کوچکی از پیاده سازی گیمیفکیشن در صنعت غذا است که می تواند در نهایت منجر به فروش بیشتر،برندسازی قوی تر و خلق واحد بازاریابی قوی تر شود .

در ادامه با ما همراه باشید تا به بررسی چند نمونه ایرانی و خارجی گیمیفیکیشن در صنعت غذا بپردازیم.


آقای گیمیفیکیشن برای اولین بار در ایران، دوره آموزشی بلندمدت و تخصصی گیمیفیکیشن برگزار می کند. برای مشاهده نقشه راه دوره، اینجــــــا کلیک کنید.

 

 

2

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *