ثبت نام

شکارِ توجه!‌ رسانه های گروهی چگونه اخبار را گیمیفای می کنند؟

harvest

با سلام آیدین تقی زاده هستم از تیم آقای گیمیفیکیشن و امروز در خصوص گیمیفای کردن اخبار صحبت می کنیم. بازی های ویدئویی در حال ورود به دنیای خبر و خبرخوانی هستند. انتشار اخبار به صورت متنی راهی است که بسیاری از رسانه های خبری دنبال می کنند؛ اما برخی به دنبال افزودن دزی از تعامل به خبرهایشان هستند تا خوانندگان بیشتری جذب کرده و بیشتر بتوانند نگه شان دارند.

شبکه الجزیره در سال ۲۰۱۴، بازی آنلاین Pirate Fishing را منتشر نمود که در آن بازیکن نقش یک روزنامه نگار تازه کار را دارد و به تحقیق درباره تجارت ماهیگیری غیرقانونی می پردازد. خبرنگار تازه کار با مشاهده ویدئوها و بایگانی آنها در دفترش کسب امتیاز می کند. با این کار عناوین گزارشگر مجرب و نشان های حرفه ای را بدست می آورد. این بازی بر اساس ویدئوهایی است که الجزیره در سال ۲۰۱۲ منتشر نموده است.

گیمیفای خبر
گیمیفای خبر

گزارشگر الجزیره Juliana Ruhfus که هدایت این پروژه را بر عهده داشت می گوید که هدف بازی این است که نگاه عمیق تری از فرآیند تحقیق در خصوص داستان های بزرگ ، که اغلب سخت و فریبنده است، به بازیکنان بدهد. با این که الجزیره می توانست ماجرای تجارت ماهیگیری غیرقانونی را در قالب یک ویدئو یا به شکل متنی بگوید، اما گنجاندن آن در قالب بازی امکان تعامل و درگیر شدنی برای کاربر را ممکن می سازد که سایر شکل های داستان نمی توانند با آن برابری کنند.

او می گوید: احساس کردیم که فرایند جمع آوری شواهد و مدارک برای کاربران جالب بوده و آنها را در داستان عمیق تر می سازد.

البته شبکه الجزیره در این راه تنها نیست، Des Moines Register با مالکیت Gannett نیز به بحث تعامل وارد شده است. آنها نیز در ۲۰۱۴ از Harvest of Change رونمایی کردند. بازی تعاملی که از فرمت ۳۶۰ درجه برای بیان داستانِ نحوه رویارویی کشاورزان Iowa با تغییرات دموگرافیک، اقتصادی و محیطی استفاده می کند. تیم پروژه، این بازی را با هدست واقعیت مجازی Oculus Rift سازگار ساخته است، که فیس بوک آن را به قیمت ۲ میلیارد دلار خریده است.

Anthony DeBarros، مدیر اپلیکیشن های تعاملی Gannett Digital می گوید: برای ما و روزنامه نگاران مان مهم است که تمامی رسانه های در حال توسعه  را کشف و شناسایی کنیم. مهم است که بخشی از رسانه در حال ظهور باشیم. همچنین می گوید که هدف بعدی Gannett این است که بخش هایی از بازی Harvest of Change را به گونه ای تغییر دهند که بتوان این فرایند را برای پروژه های دیگر تکرار و از آن استفاده نمود.

گیمیفیکیشن در اخبار
گیمیفیکیشن در اخبار

امروزه، در دنیای وب تقاضا برای تعامل در حال افزایش است. موسسات خبری و برندها هم سعی دارند بفهمند که چگونه می توان توجه کاربران وب را جلب کرد و این توجه جلب شده را حفظ نمود. خصوصا کاربرانی که تشنه تعامل با رسانه ها هستند،‌ نه آنهایی که فقط اخبار را می خوانند یا تماشا می کنند. برای موسسات خبری که از چاپ کاغذی به نشر الکترونیکی روی آورده اند وضعیت بسیار جدی است. طبق داده های سال ۲۰۱۴ Mary Meeker تحلیل گر Kleiner Perkins، تنها ۶ درصد از مصرف رسانه ای مردم صرف رسانه های چاپی می شود.

با جایگزینی نمایش عادی صفحه ها در وب با حقه های بازی گونه ای چون نمایش اسلایدی، نمایش صفحه به صفحه و طعمه کلیک، با اشکال جدیدی از روش های مبتنی بر توجه روبرو هستیم. اگر اینچنین گذاری اتفاق بیفتد، حفظ بازدیدکنندگان مهم تر خواهد بود.

در برنامه Buzzfeed، هدف این است که از سوق دادن کاربران به سمت بازی فراتر رویم. این سایت در سپتامبر ۲۰۱۴ برنامه اش برای تشکیل تیم توسعه بازی را اعلام نمود. Chris Johanesen معاون محصول Buzzfeed، به TechCrunch گفت که برنامه این تیم، بیشتر ایجاد چیزی شبیه کوییزهای Buzzfeed است تا عناوین بسیار موفق گران و هزینه بر. وی گفت: می خواهیم چیزی بسازیم که مردم بیشتر با آن بازی کنند تا اینکه بخواهند مصرف کننده آن باشند.

هرچند بنظر نمیرسد که این پروژه ها قابلیت بزرگتر شدن داشته باشند. Ruhfus می گوید که برای انتشار بازی Pirate Fishing یک تیم هشت نفره و یکسال زمان برده است. همچنین Harvest of Change نیز در فرایند تولیدش ۲۰ نفر را درگیر کرده بود.

با این وجود،‌ Ruhfus می گوید که سازمان های خبری اگر می خواهند مخاطبان جوان تر را جذب کنند& بایستی به شکلی مستمر، مرزهای تعامل را به پیش ببرند. خوانندگان امروز علاقمندند که مشارکت کنند، نمی خواهند فقط کسی برایشان حرف بزند.

3

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *