ثبت نام

کاریفیکیشن؛ تکنیکی برای بهبود رابط کاربری

کاریفیکیشن – گیمیفیکیشن

با سلام کامران حاتمی هستم مدیر سایت آقای گیمیفیکیشن و امروز راجع به کاریفیکیشن (carification) صحبت می کنیم نوشته زیر توسط آندره مارچوسکی نوشته شده است:

با سلام من آندره هستم من یک سخن گو و مشاور در زمینه کاریفیکیشن هستم خب مطمین هستم اکثر شما می دانید کاریفیکیشن چیست اما برای شروع بد نیست یک تعریف دوباره از کاریفیکیشن ارائه دهیم.

خیلی تعاریف متفاوتی وجود دارد اما تعریف مورد علاقه من این هست:

“استفاده از اجزای ماشین روی چیز هایی که ماشین نیستند را کاریفیکیشن می گوییم این کار باعث بهبود تجربه کاربری می شود”

این لغت اولین بار در سال ۲۰۰۲ باب شد کاریفیکیشن به تلاش برای شبیه ماشین کردن چیزهایی اطلاق می شد که ماشین نیستند!آیا شما تصویر زیر را فراموش کرده اید؟

سوفای ماشینی
سوفای ماشینی

بعد از این قضیه کاریفایر ها(کسانی که کار کاریفیکیشن انجام می دهند) یک کار جالب کردند آن ها به جای اینکه اشیا را تبدیل به ماشین کنند قطعاتی از ماشین را بر می داشتند و روی چیزهای دیگر می گذاشتند.اندکی بعد بزرگان کاریفیکیشن ظهور کردند بلاگرها سال ها روی این موضوع کار کردند  شرکت ها پلتفرم های آماده کاریفیکیشن فروختند.اکثر ماشین های لباسشویی شبیه ماشین شدند شرکت ها یک افزایش فروش خوب را مشاهده کردند.این آمار مخصوصا در صنعت لوازم الکتریکی بزرگ بهتر بود.

اوضاع به حدی خوب بود که گارتنر پیش بینی کرد تا سال ۲۰۱۴ ۸۰ درصد کمپانی های بزرگ از این موضوع استفاده کنند همچنین این هشدار داده شد که ۸۰ درصد از طراحی ها منجر به شکست می شود.

تا سال ۲۰۱۲ خیلی از افراد دیگر رغبتی به استفاده از این موضوع نداشتند و آن را یک چیز سطحی می دانستند در این هنگام خیلی ها از این صحبت کردند که خیلی از فعالان بازار اصلا کاریفیکیشن را نفهمیده اند کم کم مردم فهمیدند که دلیلی ندارد که یک ماشین لباسشویی کاریفاید شده را بخرند.

اما در این نقطه یک اتفاق مهم افتاد بعضی ها حس کردند این موضوع در صنعت لوازم الکترونیکی بزرگ هنوز جواب می دهد آن ها تلاش کردند که بفهمند چه چیزی در این صنعت مشکل دارد و کاریفیکیشن چگونه می تواند به آن کمک کند بعدها این افراد امثال موتورهای تسلا را ساختند چیزی که از تفکر ماشینی یا car thinking به وجود آمد.

در سال ۲۰۱۵ دیگر کسی چیزی از کاریفیکیشن نمی گوید اما سوال این است که اگر شما به گذشته برگردید به متخصصان کاریفیکیشن  چه می گویید؟

اگر من باشم از آن ها دو چیز می خواهم اول اینکه بیشتر تلاش کنند تا کاری که می کنند خیلی واضح و ساده به نظر نرسد و سوال دوم این است که از خود مدام این سوال را بپرسید که چرا از این موضوع استفاده می کنید؟اگر به طور مثال  فکر می کنید فریز جدیدتان به این دلیل به کاریفیکیشن نیاز دارد که کاربران به درستی از فریز بدون کاریفیکیشن استفاده نمی کنند دوباره از خود سوال بپرسید که چرا! سریع به کاریفیکیشن روی نیاورید.

نظر شما خواننده محترم چیست چه درس هایی از کاریفیکیشن می توان گرفت که در گیمیفیکیشن به کار بیایند؟

2

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *