ثبت نام

نگه داشتن کاربر توسط گیمیفیکیشن

higher-customer-retention

یکی از مهم ترین دغدغه های افرادی مثل من که در حوزه تولید اپلیکیشن فعالیت می کنند نگه‌داشت کاربران می باشد. وقتی به آمار نگاه می کنیم حدود ۶۰ درصد افراد بعد از ۳ یا ۴ ماه بعد از نصب اپلیکیشن دیگر از آن استفاده نمی کنند. حدود ۲۵ درصد اپلیکیشن ها هم تنها یک یا دوبار باز می شوند و بعد حذف می شوند! اما حتی اینکه یک اپلیکیشن برای دفعه اول بتواند یک کاربر را  چندین ساعت درگیر کند خود به تنهایی یک موضوع پیچیده است، چه برسد به اینکه چندین ماه این کار را انجام دهد! از طرف دیگر وفور اپلیکیشن ها در کافه بازار باعث می شود که کاربر هر روز بی رحم تر شود و سریع تر از قبل اپلیکیشن شما را حذف کند.این بود که خیلی از افراد سعی کردند با تولید محتوای خاص در صفحه توضیحات کافه بازار یا درست کردن موشن گرافی و … کاری کنند که کاربران اپلیکیشن را نصب کنند و تنها کاری که به ذهن خیلی از توسعه دهندگان رسید این بود که با ارسال نوتیفیکیشن کاری کنند که اپلیکیشن صرفا دوباره باز شود!

فاکتورهای مهمی در زمینه نگه‌داشت کاربر در اپلیکیشن وجود دارد اما اگر با خود روراست باشیم هیچ کاربری یک اپلیکیشن خسته کننده را برای مدت زمان زیادی استفاده نمی کند!

در این پست سعی داریم با معرفی گیمیفیکیشن و داستان سرایی، روش های جدیدی را در این زمینه معرفی کنیم.

گیمیفیکیشن چیست؟

 

اگر خیلی کامل می خواهید راجع به این قضیه بدانید این پست را بخوانید. اما برای این پست گیمیفیکیشن را صرفا یک ابزار بازاریابی در نظر بگیرید که می تواند ارزش زیادی به اپلیکیشن ها بدهد.گیمیفیکیشن راجع به گرفتن سکه یا جمع کردن کلکسیونی از نشانه ها نیست. گیمیفیکیشن را اینگونه در نظر بگیرید ابزاری که با الگو برداری از بازی ها (از منچ گرفته تا پیچیده ترین بازی کامپیوتری) سعی می کند درگیری ذهنی که در بازی اتفاق می افتد را در محیط غیر بازی تکرار کند.

گیمیفیکیشن می خواهد کاری کند که فعالیت هایی که خیلی جذاب نیست جذاب شود. برای این کار یک سری المان های مشخص وجود دارد. اگر از شما بپرسم در بازی های ویدیوئی چه المان هایی معمولا تکرار می شود، احتمال زیادی دارد که جواب ها شامل امتیاز، مرحله، نشان و.. باشد (هرچند که بارها گفته ام چیزی که واقعا یک بازی را جذاب می کند چویس Choice است) حال اگر ما الگوهای بیشتری را شناسایی کنیم و تشخیص دهیم این الگوها برای چه کارکردی می توانند مناسب باشند، این امکان هست که بتوانیم بسیاری از کارهای غیر جذاب را به این واسطه جذاب کنیم.

یکی از مزایایی که گیمیفیکیشن دارد (که شاید به آن برچسب عیب هم بتوان زد) این است که تقریبا در هر فعالیتی که نیاز به درگیر بودن مخاطب هست، می توان از آن استفاده کرد. از دانش آموزی که می خواهد درس بخواند تا کسی که می خواهد قبض برقش را پرداخت کند همه مخاطبین گیمیفیکیشن خواهند بود.

گیمیفیکیشن چگونه در نگه‌داشت کاربر مفید می باشد؟

 

اپلیکیشن های موبایل با استفاده از گیمیفیکیشن می توانند کاربران را بر انگیزانند.اما این کار چه فایده ای دارد؟ احتمال زیادی دارد که کسی که درگیری زیادی با اپلیکیشن شما دارد این اپلیکیشن را به دیگران معرفی کند و یا حتی پول بیشتری در اپلیکیشن شما خرج کند.نکته ای که باید به آن توجه داشت این است که وقتی شما می خواهید یک اپلیکیشن مفید داشته باشید، پیدا کردن مخاطب هدف تنها اولین گام است درگیر سازی مخاطب هدف با اپلیکیشن کلید موفقیت شما خواهد بود.

گیمیفیکیشن کاربران جدید جذب می کند.

 

اپلیکیشن شما می تواند از راه های متفاوت کاربر جذب کند. معمولا اتفاقات ساده ای که می تواند این کار را  انجام دهد آفرهای ویژه  مانند برای اولین استفاده (کدهای تخفیف زودفود و ریحون) ،ایجاد پاداش برای معرفی افراد(اسنپ،تپسی) می باشد. البته راه های دیگری نیز وجود دارد. برای مثال ایجاد مسابقاتی که کاربر برای ورود به آن ها نیاز دارد که ثبت نام کند یا حتی ایجاد یک محتوای خوب که برای دانلود آن نیاز به ثبت نام باشد. این ها کارهای معمولی است که برای جذب کاربر جدید اتخاذ می شود اما آیا تا به حال بازی هایی دیده اید که برای اینکه بتوانید مراحل آن را حل کنید با افراد جدیدی دوست شده اید یا از دوستان خود تا کنون خواسته اید که برای حل این مراحل به شما کمک کنند؟

گیمیفیکیشن راهی برای تعلیم کاربران شما

برای افزایش درگیری ذهنی کاربران خود از کاربران بخواهید که حسابشان را باز کنند و به آن ها آفرهای خاص بدهید. شما حتی می توانید با دادن امتیاز به کاربران آن ها را تشویق به ماندن بیشتر در اپلیکیشن کنید. فقط باید مطمئن باشید که پروسه ای که از آن صحبت می کنید ساده باشد و کاربران در نهایت به یک جایزه می رسند.این سطح پایین ترین استفاده از گیمیفیکیشن در این مرحله می باشد. اما آیا تا کنون برای شما پیش آمده است که در حین بازی یک سری نکات را متوجه شده باشید؟برای مثال اگر پندمیک ایبریا (Pandemic Iberia) بازی کرده باشید تا حدودی با نقشه اسپانیا آشنا می شوید، یا اگر تیکت تو راید (Ticket to Ride) بازی کرده باشید با نقشه اروپا و اگر انگری بردز مقادیری با پرتابه !

Pandemic Iberia
Pandemic Iberia
ticket to ride

مسابقه

گیمیفیکیشن گاهی اوقات یک حس رقابت بین کاربران ایجاد می کند و شما به عنوان طراح گیمیفیکیشن نیاز دارید که یک تجربه خوب برای کاربر نهایی خلق کنید که کاربر نتواند آن را فراموش کند. از طرفی امروزه گوشی های موبایل به نوعی عضوی از بدن ما محسوب می شوند و همواره با آن ها سر و کار داریم پس اگر تجربه کاربر از اپلیکیشن خوب نباشد دندان لق کشیده می شود!

گیمیفیکیشن ارزش ایجاد می کند.

اپلیکیشن شما باید برای کاربر ایجاد ارزش کند. شما باید همواره به پرسش هایی نظیر این جواب دهید:

 1.  چرا کاربر باید از اپلیکیشن من استفاده کند؟
 2.  چرا اپلیکیشن من باید در مقایسه با اپلیکیشن رقیب توسط کاربر انتخاب شود؟
 3.  آیا اپلیکیشن من به اندازه کافی برای کاربر ایجاد ارزش می کند؟

اگر جواب های کافی برای سوال های بالا داشته باشید به شما تبریک می گویم. اما آیا گیمیفیکیشن می تواند کاری کند که ارزش ادراکی محصول شما برای کاربر بیشتر شود؟ برای مثال اگر شما یک اپلیکیشن شبکه اجتماعی داشته باشید آیا گیمیفیکیشن می تواند کاری کند که محتوای تولیدی بیشتر شود؟

نتیجه گیری

گیمیفیکیشن یک نقش مهم در نگه‌داشت کاربر ایفا می کند و گاهی حتی بزرگترین دارایی محصول شما می شود. یکی از بدیهی ترین کارها برای درگیر کردن کاربران استفاده از بازی هایی است که به کاربران امتیاز و پاداش می دهد، هرچند گیمیفیکیشن چیزی بیشتر از این موارد است.

اما شما به عنوان یک توسعه دهنده اپلیکیشن نباید فکر کنید که هر استراتژی برای پیاده سازی گیمیفیکیشن جواب می دهد! اتفاقا برعکس، غالب تجارب گیمیفیکیشنی که توسط افراد تازه کار ایجاد می شود اثر منفی ایجاد می کند! تجربه منفی‏‏‌ای که ایجاد می شود، می تواند به برند شما زیان هنگفتی وارد کند پس در هنگام بکارگیری گیمیفیکیشن احتیاط کنید!

1

دیدگاه ها

 • الهام شهریور ۱۱, ۱۳۹۷ :: ۳:۱۹ ب.ظ
  0 0

  مطلب عالی بود ولی نتیجه‌گیری ش همچین دلچسب نبود .

 • negarhtf شهریور ۱۴, ۱۳۹۷ :: ۷:۱۷ ق.ظ
  0 0

  بسیار عالی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *