ثبت نام

نقش گیمیفیکیشن در رسوایی شارلاتان ها

The-ornamental-duck-house-001

بعد از اتفاقات همایش مشاور شو تصمیم گرفتم ایده های متفاوت را حول شناساندن همایش هایی که کاربران ممکن است از آن راضی نباشند جمع آوری کنم سپس با توجه به فیدبک هایی که گرفتم تلاش کردم تا ابعاد قضیه را بزرگ تر کنم به گونه ای که افراد راجع به تمامی کسب و کارهایی که نسبت به آنها معترضند،  اعتراض خود را بیان کنند. در این پست سعی در بررسی یکی از نمونه هایی داریم که در آن گیمیفیکیشن تلاش می کند شارلاتان ها را رسوا کند!

در ۲۴ ژون ۲۰۰۹ بیشتر از ۲۰ هزار بریتانیایی به جمع افراد آنلاینی  پیوستند که تلاش داشتند راجع به یکی از بزرگترین رسوایی های تاریخ پارلمان تحقیق کنند.تحقیقاتی که باعث استعفای نمایندگان زیادی از پارلمان شد و به تبع آن اصلاحات زیادی انجام شد.اما چگونه شهروندان عادی کاری کردند که چنین اتفاقی رخ دهد؟ باید بگوییم این کار با طراحی یک بازی شروع شد!

از هفته ها پیش از شروع بازی، رسوایی مورد نظر در روزنامه ها مورد بررسی قرار گرفته بود.بنابر اسنادی که به بیرون رخنه کرده بود صدها عضو از پارلمان، غالبا لیست هزینه های غیر واقع رد می کردند این افراد از موقعیت شغلی خود سو استفاده می کردند و تلاش می کردند که از بیت المال استفاده شخصی کنند! برای مثال طبق اسنادی که منتشر شد آقای پیتر ویگرز که یک عضو پارلمان بود ۳۲ هزار پوند از بیت المال را برای هزینه های باغبانی منزل خود برداشت کرده بود! و چیزی حدود ۱۵۰۰ پوند از این مبلغ صرف ساخت چیزی شد که در پایین می بینید، مکان استراحت اردک های وی تا اردک ها روی آن استراحت کنند! بعد از این اتفاق خیلی صحبت ها انجام شد مردم به شدت عصبانی شدند و درخواست کردند تا لیست هزینه های کامل همه نمایندگان منتشر شود. در پاسخ به این درخواست حکومت قبول کرد که تمامی اسناد را منتشر کند. و در اقدامی عجیب که احتمالا برای ممانعت از تحقیقات بیشتر انجام شد حکومت این اطلاعات را در بدترین فرمت ممکن منتشر کرد یک کلکسیون که متشکل از بیش از ۱ میلیون سند غیر قابل دسته بندی بود! و رسیدهایی که خیلی بد اسکن شده بود و به هیچ وجه امکان داده پردازی روی آن ها میسر نبود.بسیاری از داده ها پر بود از لکه های سیاهی که باعث می شد خوانایی رسید ها بسیار پایین بیاید.

گیمیفیکیشن شارلاتان بازی نماینده مجلس
گیمیفیکیشن شارلاتان بازی نماینده مجلس

از طرف دیگر روزنامه نگاران در مجله گاردین متوجه بودند که بازبینی تمامی این اطلاعات از عهده تیم آن ها خارج است بنابر این با استفاده از یک بازی این کار را جمع سپاری کردند.(یکی از مسائلی که در آن خیلی اختلاف نظر هست این است که آیا جمع سپاری به ذات گیمیفیکیشن محسوب می شود یا خیر) جمع سپاری به این معناست که شما کاری که می خواهید بکنید را به یک جمعیت زیاد بدهید تا انجام دهند.  این واژه در سال ۲۰۰۶ توسط جف هیو ایجاد شد و برای مثال ویکیپدیا توسط بیش از ۱۰ میلیون نفر در حقیقت جمع سپاری شده است.با استفاده از جمع سپاری ما کارهایی می کنیم که بسیار ارزان تر و سریع تر انجام می شوند نسبت به اینکه خودمان بخواهیم آن کار را انجام دهیم.

با توجه به وجود  بیش از یک میلیون سند غیر قابل پردازش و با مشکلات بسیار زیاد  شناسایی نمایندگان پارلمان،روزنامه گاردین متوجه شد که راهی جز جمع سپاری ندارد بنابر این تصمیم گرفت که نیاز به فکر مردم دارد. البته نه به وسیله درست کردن یک دانشنامه مثل ویکیپدیا بلکه به وسیله درست کردن یک بازی!

برای این کار آن ها از یک مهندس جوان به اسم سایمون ویلسون مشورت گرفتند. وظیفه وی این بود که یک وبسایت ایجاد کند که تمامی این داده ها را در غالب ۴۵۸۸۳۲ عکس به مردم نشان دهد و هرکسی بتواند هرکدام از این اسناد را ببیند و اگر موضوع خاصی در آن سند وجود داشت آن را به اطلاع همه برساند.بعد از تنها یک هفته کار برنامه نویسی و با هزینه ۵۰ پوند برای سرور این وبسایت راه اندازی شد.گاردین  وجود بازی  Investigate Your MP’s Expenses  را اطلاع رسانی کرد که اولین بازی این سبکی محسوب می شود.

اما چگونه این بازی را انجام دهیم؟

برای شروع این بازی کافیست که اسناد را بررسی کنید وظیفه شما این است که تشخیص دهید آیا این سندی که دیدید حاوی مطلب جالب و قابل تفکری هست یا خیر .طبیعتا بعضی از این اسناد حاوی مطالبی است که شما نمی توانید آن ها را تشخیص دهید پس آن ها را رد کنید اما اگر چیزی مثل یک تکه پلاستیک برای آسایش اردک دیدید حتما آن را گزارش دهید! پس مراحل بازی به این صورت است:

قدم اول:یک داکیومنت را پیدا کنید.

قدم دوم:تصمیم بگیرید که این داکیومنت از چه نوعی هست.

قدم سوم:مطالب مهم را رونویسی کنید تا قابل پردازش باشد.

قدم چهارم:کامل مشخص کنید که چرا یک داکیومنت نیازمند توجه بیشتر است.

نکته جالب این است که تنها بعد از ۳ روز  که از بازی گذشته بود مشخص شد که نتایج به شکل غیر قابل باوری خوب است بیشتر از ۲۰ هزار نفر در ۳ روز بیش از ۱۷۰ هزار داکیومنت را بررسی کردند و نکته جالب این بود که این برون سپاری نرخ موفقیت ۵۶ درصد داشت که در نوع خود بی سابقه بود (این رقم برای ویکیپدیا ۴ درصد است)

اما علت موفقیت این چنینی چه بود؟ ویلسون که سایت را توسعه داده بود در این مورد می گوید :”تمام این موفقیت به دلیل شناخت درست نوع پاداش دادن بود، ما تلاش کردیم تا با استفاده از المان هایی که در بازی ها وجود دارد این کار را انجام دهیم”

درسی که از این پروژه می گیریم این است که به قول ویلسون کاری کنید که پروژه نهایی شما “شبیه به بازی باشد”

واسط گرافیکی بازی این امکان را فرآهم می کرد که شما خیلی راحت هدف نهایی را متوجه شوید.در یک پنجره کناری به صورت همزمان نام کاربرانی که وارد می شدند و همچنین اقداماتی که توسط آن ها انجام می شد به نمایش در می آمد. همچنین یک لیست از کسانی که بیشترین مشارکت را داشتند نمایش داده می شد این لیست دو قسمت داشت یکی بیشترین مشارکت در ۴۸ ساعت گذشته و دیگری بیشترین مشارکت در کل سایت.همچنین یک بخش با عنوان بهترین اکتشافات وجود داشت که افراد می توانستند در آن یافته های جالب توجه بقیه کاربران را مشاهده کنند.اما شاید مهم تر از همه بخش ها بخشی بود با این عنوان که ما از یافته های شما چه چیزهایی فراگرفتیم! در این صفحه تلاش های فردی افراد و نتایج این دستاوردها به نمایش گذاشته می شد.

برخی از نتایج این بازی شامل موارد زیر می شود:

 • به طور متوسط هر نماینده ۱۴۰ هزار پوند هزینه(از بیت المال) در سال داشته است که این عدد در مقیاس با ۶۰ هزار پوند حقوق وی قابل ملاحظه است.
 • هر نماینده بین ۴۰ تا ۲۰۰۰ رسید خرید اضافه داشته است!
 • بر اساس نقشه ،مسافتی که نمایندگان واقعا در سفر بودند در مقایسه با هزینه های دریافتی بابت این سفرها تفاوت آشکار داشت!

اما واقعا دستاورد این بازی چه بود؟

۲۸ نماینده مجبور به استعفا شدند و بسیاری از نمایندگان محبور شدند که هزینه های اضافی خود را عودت دهند.قطعا تمامی این دستاوردها منحصر به تلاش بازیکنان سیستم نبوده است اما قطعا آن ها نقش پر رنگی در رسوا کردن شارلاتان ها داشته اند.

 

1

دیدگاه ها

 • رهگذر تیر ۲۵, ۱۳۹۷ :: ۱۰:۰۷ ب.ظ
  0 0

  روش واقعا خوبیه

 • negarhtf تیر ۲۶, ۱۳۹۷ :: ۱۰:۲۰ ب.ظ
  0 0

  عالیه
  یعنی اگر ما هم بتونیم یه‌موج از مردم درست کنیم که این دزدی های مملکت رو بشوره ببره عالیه
  عالی براش کمه باس یه‌کلمه براش بسازیم .

 • negarhtf تیر ۲۶, ۱۳۹۷ :: ۱۰:۳۲ ب.ظ
  0 0

  یه چیزی از اول این‌کار شما ذهنم و درگیر کرده نمیدونم چجوری بیان کنم .
  شاید اونایی که پیاده روی اربعین رفته اند اینو قشنگ‌میفهمند ولی خب اونجا یه اعتبار معنوی وجود داره کسی دزدی نمی کنه . کسی کسی رو اذیت نمیکنه خب اینا برای یه هدف مقدس هست ولی نکته ای که میخوام عرض کنم اینه شما نمی تونی یه‌مقام دولتی بزاری پای اشپزخونه هابرای نظارت چونکه اصلا نیازی به اینکار نیست مردم برای مردم کار میکنن درسته هدف از اینکار خیلی بزرگ هست ولی کار دست خود مردم هست برای مردم و جایی برای یه چنین موردی وجود نداره‌
  توی این مورد هم هدف نهایی منفعت خود مردم هست و اگر ( باید ) به دست خودشون انجام بشه قطعا بهترینه ‌.
  بعد این کار ، این سایت ، این اپلیکیشن یا هر چیز دیگه ای که باشه میشه مرجع رسیدگی و سازمان تعزیرات دولتی که بطور مشخص و واضح دیدم موردی که رشوه گرفته بود و بسیاری دیگه که وجود داره از بین میره و مرجع بشه تشخیص صلاحیت از طریق مردم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *