ثبت نام

نظریه هدیه و نقش آن در بازی ها

download

هدیه یک کتاب کوتاه توسط مارسل موس، جامعه شناس فرانسوی است که در این کتاب به تبیین نظریه هدیه می پردازد وی در این نظریه به بررسی هدیه دادن و تفاوت آن با داد و ستد های معمول تجارت می پردازد و با نظریه اش کاری می کند که مناسبات اجتماعی را در بازی ها با عینک بهتری نگاه کنیم.

  • هدیه دادن از نگاه موس
  • فرآیند هدیه
  • معانی هدیه
  • تکالیف هدیه از دیدگاه موس
  • بازی هایی که از هدیه دادن استفاده می کنند

هدیه دادن از نگاه موس

موس در کتاب خود موسوم به “رساله ای درباره هدیه” به تعریف و توضیح نظریه هدیه می‌پردازد.او در مطالعه هدیه دو نوع نظام مبادله را در جهان تفکیک می کند، یکی نظام مبادله بر قواعد داد و ستدی یا به قولی عرضه و تقاضا، و دیگری نظام مبتنی بر هدیه.
به اعتقاد وی هدیه فاقد هرگونه منطق رسمی و حقوقی است و یک نظام اجتماعی کلان محسوب می گردد. موس نشان می دهد رسم پوتلاچ و کولا در بین سرخ‌پوستان و قبائل گینه نو، یک رسم مبتنی بر گردش هدایا برای توزیع قدرت سیاسی اجتماعی است. همچنین مردم در زندگی روزمره از طریق تقدیم هدایا و به تعبیر دقیق‌تر معاوضه هدایا به نیازهای مختلف مادی و معنوی خود را پاسخ می‌دهند. در نظام اجتماعی هدیه، پول وجود ندارد و چیزی اندازه گیری و کمیت پذیر نمی شود. البته این به معنای آن نیست که حساب و کتابی در کار نیست.

مارسل موس نظریه هدیه
مارسل موس

فرآیند هدیه

موس پس از تبیین نظریه هدیه معتقد است که در فرایند هدیه، دادن هدیه، گرفتن آن و جبران کردن هدیه توسط گیرنده اموری از نظر اجتماعی اجباری است. البته توضیح این نکته لازم می آید، اینکه این اجبار اجتماعی ناشی از این واقعیت است که هدیه، با تمام ابعاد جامعه (دین، اقتصاد و…) در ارتباط است. باید گفت که هنوز هم در نظام اقتصادی جوامع سنتی هدیه اساس زندگی اقتصادی و اجتماعی است. در جامعه مدرن و امروزی هم هدیه اهمیت دارد و با کلیت جامعه در پیوند است. هدیه در کل و خصوصاً در بستر فرهنگ مدرن یک شیء نمادین است و صرفاً ارزش نمادین دارد. بهرحال، از نظر تاریخی هرچه به جلوتر و امروز می‌آییم نظام اجتماعی مبتنی بر هدیه به نظام مبتنی بر مبادله تحول پیدا می‌کند و مفهوم هدیه به مجموعه محدودی از روابط نمادین و آیینی محدود می‌شود.

نظریه هدیه
نظریه هدیه

معانی هدیه

در نظریه هدیه موس معانی زیر را برای هدیه در نظر می گیرد:

۱.اعلام احترام یا عدم تخاصم از سوی همسایه
۲.الزام به بازپس دادن چیزی لااقل معادل آنچه در یافت شده است
۳.مصرف یک کالا برای ایجاد احترام
۴.ضرورت ایجاد ارتباط با گروه‌های دیگر و…

معانی هدیه دادن در نظریه هدیه
معانی هدیه دادن

تکالیف هدیه از دیدگاه موس

هدیه حاوی ۳ تکلیف است: دادن، پذیرفتن و جبران. کارکرد نظم اجتماعی به رعایت این تکالیف بستگی دارد. جوامع گوناگونی هستند که دارای “اقتصاد و اخلاق هدیه‌اند” در این‌گونه جوامع، بخشش عملی داوطلبانه است که با مبادله اقتصادی یکسان نیست و هدیه ابزاری در خدمت حفظ و رعایت مناسبات اجتماعی، برقراری ارتباط و علاقه شرکت‌کنندگان به نشان دادن بی‌علاقگی به مال دنیاست.آن‌ها ازاین طریق احترام اجتماعی کسب می‌کنند. هدیه محدود به هدایای اقتصادی نیست بلکه شمال: تعارفات، مهمانی‌ها، رسوم، خدمات نظامی، زنان، کودکان، رقص‌ها و جشن‌ها می‌شود. هدیه خدمت و خدمت متقابلی است که تعهد به پاسخ‌گویی آن در خود هدیه است.

تکالیف هدیه
تکالیف هدیه

بازی هایی که از هدیه دادن استفاده می کنند

بازی های زیادی هستند که در آن از هدیه دادن استفاده می کنند که بازی های زیر مجموعه ای از آن ها به حساب می آیند.

۱٫White Elephant
۲٫Cheer Exchange
۳٫Hot potato
۴٫Secret Santa
۵٫Gift Auction
۶٫Left or Right Dice Exchange
۷٫The Numbers Game Whose Gift
۸٫Trivia
۹٫Cobweb Gift Exchange Game
۱۰٫Lucky Last Line Gift
۱۱٫A Left Right Poem Gift Exchange Game
۱۲٫Switch Steal Unwrap
۱۳٫Heads or Tails Gift
۱۴٫musical Chairs
۱۵٫Pack A Gift. Any Gift
۱۶٫۱۲Days Of Christmas

1

دیدگاه ها

  • الهام خرداد ۱۹, ۱۳۹۷ :: ۱۰:۵۴ ق.ظ
    0 0

    اووو یس واقعا خوب بود چه نکات و شباهت هایی میشه دریافت از این مطلب در زندگی …ازتون ممنونم

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *