ثبت نام

۷ تکنیک اعتیادآور در بازی: محدودیت

۱۳۰۰۳۰۵۶۵۰۶۴۷۹۸۹۱۳۶

با سلام کامران حاتمی هستم مدیر تیم آقای گیمیفیکیشن و امروز راجع به محدودیت صحبت می کنیم. یکی از سوالاتی که مکررا از من پرسیده می شود این است که در بازی ها چه تاکتیک های روانشناسی وجود دارد که اینقدر کاربران را معتاد می کند.از طرف دیگر وقتی به بازار بازی های نگاهی می اندازیم متوجه می شویم که قدیم ها بود که می شد صرفا با داشتن یک بازی خوب به پول خوب رسید! با نگاه مختصر به مارکت های اندروید و IOS متوجه می شویم که ۹۰ درصد بازی ها رایگان هستند پس به این نکته می رسیم  که بازی ها برای اینکه بتوانند پول خوبی تولید کنند باید اعتیاد آور(به کلش فکر کنید!)،شکل دهنده یک سری عادت و حتی گاهی باید با رو ح و روان کاربر بازی کنند!

تنها در این حالت است که یک نفر حاضر است برای بازی پول بدهد! و تنها بازی هایی که کاربران خود را به صورت منظم حفظ می کنند می توانند زنده بمانند!

بنابر این ما سعی کردیم که ۷ تکنیک معمول در بازی سازی را معرفی کنیم از این تکنیک ها به دفعات در طراحی گیمیفیکیشن نیز استفاده می شود.

تکنیک اول پیشرفت تأمین شده

تکنیک دوم:جلوگیری از ضرر

تکنیک سوم:حسادت

تکنیک چهارم:عمل متقابل

تکنیک پنجم:محدودیت

محدودیت یک تکنیک شناخته شده است ما معمولا برای اشیایی که کمیاب و یا خیلی منحصر به فرد هستند ارزش بیشتری قائل هستیم.خیلی از بازی های free to play دقیقا از این تکنیک استفاده می کنند تا کاری کنند افراد به صورت دیوانه وار از آنها خرید کنند در تصویر زید مشاهده می کنید که کاربر به یک تخفیف ویژه رسیده است و این تخفیف تنها ۶۰ دقیقه پایدار خواهد بود.

محدودیت در گیمیفیکیشن
محدودیت در گیمیفیکیشن

بسیاری از بازی ها از این تکنیک در قوانین خود استفاده می کنند. به طور مثال Fallout Shelter که یک بازی مدیریت منابع می باشد که در آن جعبه هایی از کارت ها با حداقل یک کارت کمیاب را می فروشد. این در حالیست که بازی Infinity Blade 3 دقیقا همین کار را می کند با این تفاوت که به کاربر اعلام می کند که ممکن است تاجری که این جعبه ها را می فروشد دیگر نیاید!و شما را به نوعی مجبور می کند تا حتما آیتمی را خریداری کنید.

محدودیت در بازی
محدودیت در بازی

در خیلی از محصولات شما می بینید که مثلا در یک لپ لپ یک عدد کارت شماره یک هست در لپ لپ بعدی مثلا کارت شماره دو و اگر شما ۱۰ شماره را بتوانید جمع کنید یک جایزه خوب می گیرید تکنیکی که واحد فروش به کار می برد این است که در هر ۱۰۰ واحد لپ لپی که درست می کند تنها یک عدد از شماره مثلا ۷ را قرار می دهد تا این شماره کمیاب شود و افراد برای بدست آوردن آن لپ لپ های بیشتری بخرند.همچنین یک خاصیت جالب دیگری که محدودیت دارد لاف زنی است یعنی مثلا در مثال بالا من توانسته ام شماره هفت را داشته باشم و می دانم که این شماره کمیاب است پس شروع به فخرفروشی می کنم!

 

3

دیدگاه ها

  • negarhtf شهریور ۲۴, ۱۳۹۷ :: ۴:۱۶ ب.ظ
    0 0

    عالی بود سپاااااااااااااااااااااااس

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *