ثبت نام

۷ تکنیک اعتیادآور در بازی ها:جلوگیری از ضرر

Candy-Crush-Saga-Moves

با سلام کامران حاتمی هستم مدیر تیم آقای گیمیفیکیشن و امروز راجع به جلوگیری از ضرر صحبت می کنیم. یکی از سوالاتی که مکررا از من پرسیده می شود این است که در بازی ها چه تاکتیک های روانشناسی وجود دارد که اینقدر کاربران را معتاد می کند.از طرف دیگر وقتی به بازار بازی های نگاهی می اندازیم متوجه می شویم که قدیم ها بود که می شد صرفا با داشتن یک بازی خوب به پول خوب رسید! با نگاه مختصر به مارکت های اندروید و IOS متوجه می شویم که ۹۰ درصد بازی ها رایگان هستند پس به این نکته می رسیم  که بازی ها برای اینکه بتوانند پول خوبی تولید کنند باید اعتیاد آور(به کلش فکر کنید!)،شکل دهنده یک سری عادت و حتی گاهی باید با رو ح و روان کاربر بازی کنند!

تنها در این حالت است که یک نفر حاضر است برای بازی پول بدهد! و تنها بازی هایی که کاربران خود را به صورت منظم حفظ می کنند می توانند زنده بمانند!

بنابر این ما سعی کردیم که ۷ تکنیک معمول در بازی سازی را معرفی کنیم از این تکنیک ها به دفعات در طراحی گیمیفیکیشن نیز استفاده می شود.

تکنیک اول پیشرفت تأمین شده

 

تکنیک دوم:جلوگیری از ضرر

به عنوان انسان ما معمولا تلاش می کنیم تا از درد جلوگیری کنیم طبق تحقیقات اگر شما بر حسب اتفاق ۱۰ هزار تومان پول خود را از دست دهید باید ۳۷ هزار تومان پول به دست آورید تا رنج از دست دادن پول به باد رفته را فراموش کنید! و این نکته بسیار مهمی است که خیلی از افراد آن را نمی دانند!

احتمال می دهیم رابرت گیالینی را بشناسید نویسنده برجسته کتاب influence وی می گوید این گرایش که انسان ها به جلوگیری از ضرر نسبت به کسب سود حساس تر هستند از مهم ترین و مورد تایید قرار گرفته ترین یافته هایی است که می توان در علوم اجتماعی به آن اشاره کرد.

تولید کنندگان بازی هم از روزهای اول از این تکنیک استفاده کرده اند اگر تا به حال Arcade Game بازی کرده اید حتما این اتفاق برای شما پیش آمده که خدای نکرده در بازی بمیرید و به شما گفته شود که می توانی یکی از امتیازات خود را مصرف کنی تا ادامه دهی.و در نهایت تنفر بازیکنان از باختن سبب می شود تا حتی مقدار اندکی پول برای نباختن و جلوگیری از ضرر بپردازند.۳۰ سال بعد از اینکه بازی پک من از این تکنیک استفاده کرد یک شرکت به اسم king فرمول استفاده از این تکنیک را عوض کرد و توانست یکی از بازی های ماندگار تاریخ را با این تکنیک تجاری کند.بازی که حتما آن را دیده اید و یا بازی کرده اید.

و آن بازی چیزی نیست جز کندی کراش اگر تا به حال این بازی را انجام داده اید چند لحظه فکر کنید که چگونه این بازی از این تکنیک برای پول در آوردن استفاده کرده است.

استفاده همزمان از تکنیک جلوگیری از ضرر و پیشرفت تامین شده باعث شد تا این بازی یک موفقیت خیره کننده داشته باشد.و به میلیون ها دلار پول برسد همه این ها را باید مدیون کاربر هایی باشیم که نخواستند پیشرفتشان در یک مرحله خاص از بین برود و با پرداخت چند دلار ۵ حرکت اضافه خریدند!(البته تکنیک های دیگری نیز در سودآوری این بازی دخیل بوده اند اگر مایل هستید در این باره توضیحات بیشتری بنویسیم تنها کافیست کاری کنید که تعداد بازدید این پست به عدد ۲۰۰ برسد)

جلوگیری از ضرر در کندی کراش
جلوگیری از ضرر در کندی کراش

این تکنیک در بازی های ایرانی به صورت ناقص پیاده سازی شده است مثلا در حال حاضر بازی باقلوا و یا آفتابه تلاش کرده اند از این تکنیک برای ایجاد درآمد استفاده کنند که به نظرم می شد خیلی بهتر از وضعیت فعلی از این تکنیک استفاده کنند.

در مجموع فرمول استفاده از این تکنیک بسیار ساده است تنها لازم است به احتمالات باخت در بازی فکر کنید سپس برای این احتمالات باخت درمان ارائه کنید!

 

9

دیدگاه ها

  • John دی ۲۳, ۱۳۹۶ :: ۹:۰۱ ق.ظ
    1 0

    (البته تکنیک های دیگری نیز در سودآوری این بازی دخیل بوده اند اگر مایل هستید در این باره توضیحات بیشتری بنویسیم تنها کافیست کاری کنید که تعداد بازدید این پست به عدد ۲۰۰ برسد)

    این از کدوم یکی از تکنیکهاتونه؟!!!

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *