ثبت نام

برنامه ریزی منابع سازمانی در سال ۲۰۱۷:اینترنت اشیا ، گیمیفیکیشن وکارکرد اختصاصی در صنعت

m_85118adf-8003-49b6-adce-b48a7851501d

با سلام هورام صادقی هستم از تیم آقای گیمیفیکیشن.برای اکثر شرکت ها،برنامه ریزی منابع سازمانی از سیستم های نسبتا بزرگ به سمت سیستم های چابک در حال تغییر هستند. این سیستم های مبتنی بر  تکنولوژی ابری برخلاف سیستم های قدیمی که در آنها سازمان خود را با این سیستم ها تطبیق می داد این توانایی را دارند که خود را با سازمان تطبیق دهند. این روند رشد با خود ،آینده ای مملو از یکپارچگی با فناوری اینترنت اشیا، افزوده شدن گیمیفیکیشن و سفارشی سازی اختصاصی هر صنعت را برای سیستم های برنامه ریزی منابع سازمانی به همراه دارد که  نشانه های بیشتری از این روند را در سال ۲۰۱۷ خواهید دید.

اینترنت اشیا

پذیرش اینترنت اشیا در اکوسیستم کسب و کار روندی خزنده وبه شکل نمایشی کم رونق روی داده است. اما انتظار میرود این روند تغیر یافته و تبدیل به پذیرش فراگیر در بازه زمانی میان سه ماه اول سال های ۲۰۱۷ و ۲۰۲۲ شود. تحلیلگران صنعتی پیش بینی کرده اند که تا سال ۲۰۲۰، ۵۰% از کسب و کار های جهانی از سیستم های برنامه ریزی منابع سازمانی مجهز به اینترنت اشیا استفاده خواهند کرد وفرصت بازار[۱] برای این دسته از سیستم های برنامه ریزی منابع سازمانی  به ۵۰ میلیارد دلار خواهد رسید.

این روند افزایشی ۵ ساله در سیستم های برنامه ریزی سازمانی به این علت روی داده است که هرروز تعداد بیشتری از کسب و کارها اینترنت اشیا را جزیی از استراتژی خود انتخاب می کنند. به طور مثال، در ابتدای سال ۲۰۱۷، کمپانی سپ[۲]، از کوپایلوت[۳] رونمایی کرد. این محصول نوعی دستیار دیجیتال مانند سیری[۴] است که دارای رابط کاربری محاوره ای است. کوپایلوت این توانمندی را دارد که به صحبت های غیر رسمی و بدون ساختار زبانی فرد پاسخ دهد. به این ترتیب کوپایلوت کارهای فاقد احساسات انسانی را می تواندشخصی کند، چیزی که در سیستم های قدیمی یافت  نمی شود.

اینترنت صنعتی، دستگاههای مجهز به سنسور وشبکه ۵G هماهنگ با انیترنت اشایا موجب بهبود تولید، زنجیره های تامین، مدیریت ارتباط با مشتری[۵] و راندمان طراحی می شوند. به طور مثال کسب و کارهای فعال در قسمت خدمات رفاهی شروع به استفاده از دوربین ها، ربات های کوچک وسنسورها برای مانیتور فشار، نرخ جریان و سطح دما برای ارزیابی عملکرد دارایی ها توسط دستگاهای موبایل و در مکان های خارج از محل قرارگیری آنها کرده اند. این سیستم ها امکان ارسال نوتیفیکیشن زمان واقعی را فراهم می کنند که موجب بهبود عملیات و بهره وری ماشین ها و تجهیزات با توان عملیاتی بالا می شود.

گیمیفیکیشن ERP
گیمیفیکیشن ERP

گیمیفیکیشن

هر فرد از پاداش لذت می برد. اما در نگاه اول، به نظر نمی آید که گیمیفیکیشن بتواند سیستم های برنامه ریزی سازمانی کنونی را بهبود دهد. به طور قطع بازیکاری در حوزه هایی که رقابت وجود  دارد-مانند فروش و پشتیبانی مشتریان- تاثیر گذاری خود را نشان داده است، اما آیا در ماژول های برنامه ریزی سازمانی مانند حساب داری و موجودی انبار هم موثر است؟ بله.

کمپانی وست جت[۶] با همکاری  شرکت اوراکل[۷] و شرکت بازیکاری تجاری بجویل[۸]، مطالعه آزمایشی را در مورد گزارش هزینه ها برای تعیین ارزش سیستم های برنامه ریزی سازمانی مجهز به اینترنت اشیا انجام داده است. یافته های این تحقیق نشان داده اند که در زمان ترکیب گیمیفیکیشن با سیستم های اوراکل-وست جت، کاربران سریع ترتشویق به ثبت وتایید به موقع گزارشات هزینه، رسیدهاو استفاده از کارت شرکت در مقایسه با زمانی که فقط از سیستم اوارکل-وست جت به تنهایی استفاده کرده اند، شده اند.

کاربرد بازیکاری در سیستم های پشتیبان مشتری در زمینه های جریان کاری،همکاری یکپارچه،چابکی کسب و کار و جریان های فعالیت اجتماعی است.به طور مثال در زمینه چابکی کسب و کار، بازیکاری این توانایی افزودنی را دارد که از داده های سیستم های برنامه ریزی سازمانی قدیمی برای پرسنل غیر فنی تغییر سیستم مطابق نیاز آنها را ساده کند. در نهایت، این انتظار می رود که بازیکاری (و رابط کاربری ساده آن) استخراج، ویرایش و بهبود داده هاو تهییه گزارش ساده از آنها را راحت تر کرده و به وارد کردن اطلاعات کمک کند. یکپارچه سازی بازیکاری  نیازمند درجه ای از سفارشی سازی سیستم های برنامه ریزی سازمانی است که یکی دیگر از روندهای مورد انتظاردرسال ۲۰۱۷ است.

سفارشی سازی

شرکت های کوچک و متوسط سیستم های برنامه ریزی سازمانی مبتنی بر تکنولوژی ابری را مشتاقانه پذیرفته اند زیرا این سیستم ها هزینه اولیه و نگهداری پایینی دارند، امنیت بالایی دارند وبه راحتی به روز رسانی می شوند. این ویژگی ها ،این سیستم ها را گزینه ی مطلوب کسب و کارهای بزرگ کرده اند. اما نیاز راه حل های نو به تطبیق خودبا نیازهای مشتری، موجب کمک به رشد سفارشی سازی سیستم های برنامه ریزی سازمانی وقابلیت های خاص صنایع شده اند.

اریک کیمبرلینگ[۹]،شریک مدیریت شرکت مشاوران راه حل پانوراما[۱۰]معتقد است که ” بهترین راه حل های برنامه ریزی منابع سازمانی مبتنی بر سفارشی سازی به برتری پیداکردن برراه حل های برنامه ریزی منابع سازمانی سنتی و تک سیستمی ادامه می دهند.” امکان پذیری سیستم های یک پارچه برنامه ریزی  منابع سازمانی  حداقل برای کسب  و کارهایی که حوزه فعالیت جهانی ندارند و تعداد پرسنل آنها ۱۰۰۰۰ نفر و یا کمتر است کاهش یافته و بازار برای سیستم های سفارشی سازی شده توسط داده های مدیریت مشتری، هوش تجاری ومدیریت

[۱] market opportunity

[۲] SAP

[۳] CoPilot

[۴] Siri

[۵] CRM

[۶]West Jet

[۷] Oracle

[۸] Badgeville

[۹]Eric Kimberling

[۱۰] Panorama Consulting Solutions’

3

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *