ثبت نام

۷ تکنیک اعتیادآور در بازی: اثر برخورداری

Endowment-Effect

با سلام کامران حاتمی هستم مدیر تیم آقای گیمیفیکیشن و امروز راجع به تریگرینگ صحبت می کنیم. یکی از سوالاتی که مکررا از من پرسیده می شود این است که در بازی ها چه تاکتیک های روانشناسی وجود دارد که اینقدر کاربران را معتاد می کند.از طرف دیگر وقتی به بازار بازی های نگاهی می اندازیم متوجه می شویم که قدیم ها بود که می شد صرفا با داشتن یک بازی خوب به پول خوب رسید! با نگاه مختصر به مارکت های اندروید و IOS متوجه می شویم که ۹۰ درصد بازی ها رایگان هستند پس به این نکته می رسیم  که بازی ها برای اینکه بتوانند پول خوبی تولید کنند باید اعتیاد آور(به کلش فکر کنید!)،شکل دهنده یک سری عادت و حتی گاهی باید با رو ح و روان کاربر بازی کنند!

تنها در این حالت است که یک نفر حاضر است برای بازی پول بدهد! و تنها بازی هایی که کاربران خود را به صورت منظم حفظ می کنند می توانند زنده بمانند!

بنابر این ما سعی کردیم که ۷ تکنیک معمول در بازی سازی را معرفی کنیم از این تکنیک ها به دفعات در طراحی گیمیفیکیشن نیز استفاده می شود.

تکنیک اول پیشرفت تأمین شده

تکنیک دوم:جلوگیری از ضرر

تکنیک سوم:حسادت

تکنیک چهارم:عمل متقابل

تکنیک پنجم:محدودیت

تکنیک ششم:تریگرینگ

 

تکنیک هفتم: اثر برخورداری

وقتی شما جذب یک بازی می شوید بسیار سخت است که از عادت بازی کردن دست بکشید حتی می توان گفت جدا شدن از آن مثل جدا شدن از همسرتان می ماند بعد از آن همه زمانی که باهم داشتیم؟؟در ipad خود می بینید که آیکون بازی به خود می لرزد و می گوید اقعا می خواهی مرا حذف کنی؟بعد از آن همه پیشرفتی که با هم داشتیم؟

این دقیقا جاییست که اثر برخورداری از خود رونمایی می کند.اثر برخورداری فرضیه ای است که می گوید که ما برای اشیایی که مالکشان هستیم ارزش بیشتری قائل هستیم بعد از سرمایه گذاری کردن روی یک بازی به مدت زیاد و از لحاظ احساسی به آن وابسته بودن کنار کذاشتن بازی به نظر یک ضایعه بزرگ می رسد.کنار گذاشتن آن همه زمانی که گذاشتیم هزینه ای که کردیم همه به خاطر هیچ چیز؟نکته حیرت آور اما این است که به محض اینکه این بازی را حذف کردید(غالبا برای پسرها!) عقلانیت انگار سرجای خود بر می گردد و جادوی سیاه به پایان می رسد و شما به خود می گویید بالاخره آزاد شدم!! بالاخره آزادم هرچیزی را که دوست دارم بخوانم ،بازی کنم و حتی همسرم را بجای این بازی احمقانه دوست داشته باشم.

اثر برخورداری در بازی
اثر برخورداری

برخلاف اعتیاد به مواد مخدر یک اعتیاد فیزیکی نیست ؟یا هست؟نیاز به دوپامین هنوز هم هست و اعتیاد جدید این بار در صفحه ipad شما وجود دارد!

اما چگونه از اثر برخورداری استفاده کنیم؟این ۷ تاکتیک را با دوستان خود به اشتراک بگزارید و بلافاصله حس کنید شما هم در موفقیت این پست ها سهیم هستید!

 

4

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *