ثبت نام

امکان عضویت غیر فعال است

آیا گیمیفیکیشن می تواند رضایت شغلی را افزایش دهد؟

full_36244

در بحث انگیجمنتی کارکنان، بعضی از مدیران آرزوی افزایش انگیجمنتی یا به عبارتی بیشتر درگیر شدن کارمندان خود با محیط کاری را دارند. اما اندازه گیری میزان رضایت شغلی هر شخص ساده نیست. از یک سو، شرایط کاری، سمت شغلی و وظایفی که دارید و از سوی دیگر مهارت ها و توانایی های شخصی، آرزوها و سایر اتفاقاتی که در زندگی می افتد تعیین کننده این میزان رضایت است. اما اینکه تا چه اندازه می توان این معیارها را کنترل کرد، سوال برانگیز است! طبیعتا، به عنوان یک کارمند یا کارفرما، هرچقدر بخش های بیشتری را کنترل کنید، می توانید به رضایت شغلی بیشتری برسید.

اول از همه، محیط کاری، نگاه کنید ببینید چه کارهای ساده ای می توانید انجام دهید تا یک محیط کاری عالی داشته باشید، که شامل زیباسازی محیط اطراف تا به کاربردن ابزارها و وسایلی که دوستشان دارید می شود. حتی به کاربردن گل و گیاه یا یک قاب عکس خانوادگی می تواند بسیار تاثیر گذار باشد.

عنصر دیگری که رضایت شغلی را افزایش می دهد، فرهنگ سازمانی است. ارزش ها، باورهای مشترک و انتظارات سازمان چیست ؟ و یا اینکه ارتباطات به چه شکلی صورت می گیرد؟  گیمیفای کردن این بخش از سازمان ممکن است کمک زیادی به اهدافتان کند. مثال های استفاده از عناصر بازی در بخش های مختلفی از جمله فرآیند استخدام برای پیدا کردن فرد مناسب، انجام وظایف و ماموریت ها از طریق بازی و بخش های دیگر وجود دارد. برای بررسی یک مثال از گیمفای کردن فرایند استخدام کلیک کنید.

رسیدن به اهداف شغلی یکی دیگر از فاکتورهای رضایت شغلی محسوب می شود. با کمک همکاران و افراد یک سازمان می توان فرصت ها و توانایی ها را برای رسیدن به اهداف افزایش داد. در هر پروژه، رعایت تعادل بین افراد، بودجه و زمان، ارتباطات شفاف و دسترسی به منابع نقش بسیار مهمی را برای اکثریت ایفا می کنند. در این زمینه، استفاده از عناصر گیمیفیکیشنی مانند مکانیسم های ردیابی، نوارهای پیشرفت و سایر عناصر می تواند در فرستادن هشدارهای به موقع کمک کند به خصوص در مواقعی که شرایط خوب پیش نمی رود.

حجم کار نیز یک عامل مهم را ایجاد می کند و اغلب کارکنان بهتر، حجم کار بیشتری دارند. از این رو یک مدیر باید بتواند منابع را به صورت یکنواخت تخصیص دهد یا به افرادی که به کمک نیاز دارند، کمک کند که همه اینها می تواند با عناصر بازی سازی جذاب ترکیب شود و بهره وری کارکنان افزایش یابد.

اگر ما فرض کنیم شرایط کاری بسیار خوب و عالی شده باشد، بنابراین یک شرکت یا سازمان بسیار موثر و خوب خواهیم داشت که همه افراد در آن درگیر هستند و هرشخصی مهارت های متناسب با موقعیت شغلی خود خواهد داشت در نتیجه رضایت از کار به شدت در سازمان افزایش خواهد یافت که به مراتب باعث پیشرفت سازمان می شود.

در نهایت، گیمیفیکیشن می تواند در فرایندهایی که روی آن کنترل دارید مانند شرایط کاری، فرهنگ سازمانی، فرایند استخدام و عملکرد تاثیر بگذارد و باعث افزایش میزان رضایت شغلی خواهد شد.

1

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *