ثبت نام

آیا درباره گیمیفیکیشن باورهای غلطی دارید؟

immmmage

گیمیفیکیشن مفهومی است که به واسطه  جذابیت آن سریعا درحال همه‌گیر شدن است و در این بین گاهی افراد برداشت‌های نادرستی از مفهوم گیمیفیکیشن دارند و آن را بیش از حد موثر یا بیش از حد بی تاثیر عنوان می‌کنند. دلیل این برداشت‌ها ادراک نادرست و مطالعه ناکافی است. آقای گیمیفیکیشن به شما پیشنهاد می‌کند برای کار کردن با مفهوم گیمیفیکیشن در بیزینس خودتان به یادگیری تکنیک‌ها و کلیات بسنده نکنید. درباره مفهوم زیربنایی و مطالعات علمی گیمیفیکیشن اطلاعات به روز کسب کنید تا بتوانید آنچه که مورد نیاز شماست را خلق کنید. گیمیفیکیشن یک شیوه آموزش جدید است که با برانگیختن انگیزش افراد یادگیری را تسهیل می‌بخشد. این برانگیختن به‌واسطه استفاد کردن از المان‌ها و مکانیک‌های بازی و تفکر بر پایه بازی انجام می‌گیرد. باید در نظر داشت در طراحی هر سیستمی مواردی وجود دارند که نمی‌توانند از سیستم طراحی شده استفاده کنند. نباید نسبت به گیمیفیکیشن دید جادویی پیدا کنید و تصور کنید با اضافه کردن ابزار گیمیفیکیشن به سیستمتان تمام کاربران را جذب می‌کنید.

اولین باور غلط:گیمیفیکیشن همان بازی است.

در آموزش مبتنی بر بازی از یک بازی برای آموزش دانش و مهارت استفاده می‌شود. افراد از اینکه در محیط مربوط به بازی قرار دارند آگاه هستند و در نهایت تعریف مشخصی از برد یا باخت نیز وجود دارد. اما در گیمیفیکیشن ما از المان‌های بازی استفاده می‌کنیم و افراد در حال بازی کردن نیستند بلکه در حال انجام فعالیتی هستند که بازی نیست اما از همیشه جذاب‌تر است. برای خواندن بیشتر درمورد این موضوع کلیک کنید.

دومین باور غلط: گیمیفیکیشن برای افرادی با سن کم مفید است و در سنین میانسالی و بزرگسالی موثر عمل نمی‌کند.

این باور به واسطه کلیشه‌ای شکل گرفته است که تصور می‌شود بازی برای کودکان جذابیت دارد و این درحالی است که امروزه درصد بالایی از بازیکنان بازی‌های ویدیویی را بزرگسالان بالای ۳۰ سال تشکیل می‌دهند. برای به‌کار بردن گیمیفیکیشن محدودیتی وجود ندارد. برای تازه کارها و سابقه دارها در هر سنی می‌توان از گیمیفیکیشن بهره جست.

سومین باور غلط: گیمیفیکیشن مجموعه ‌ای از امتیازات و مدال‌ها و رتبه‌بندی‌هاست.

افراد بازی را فقط به‌دلیل دریافت امتیاز بازی نمی‌کنند. در روند بازی کردن احساس تسلط بر یک چالش مطلوب نقطه کلیدی گیمیفیکیشن است. بازی درواقع کاری است که ما مجبور به انجام آن نیستیم و از انجام آن دستاوردی واقعی، دستاوردی درونی و دستاوردی در اجتماع پیدا می‌کنیم. نمونه‌های موفق گیمیفیکیشن همواره از جنبه‌های مختلف گیمیفیکیشن استفاده کرده‌اند. امتیاز بندی و رتبه بندی شاید واضح‌ترین جلوه از بازیوارسازی باشد و به همین دلیل تبدیل به کلیشه‌ شده است. برای داشتن درک بهتر از تمام جنبه‌های گیمیفیکیشن مطالب قبلی را بخوانید.

1

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *