ثبت نام

آواتار و گیمیفیکیشن؛ قسمت اول (آشنایی با مفهوم آواتار)

آواتار – گیمیفیکیشن – پروفایل

با سلام من ارغوان سعیدان هستم عضو تیم آقای گیمیفیکیشن و امروز راجع به آواتار صحبت می کنیم اگر هنوز نمی دانیدگیمیفیکیشن چیست و یا چرا باید به گیمیفیکیشن اهمیت دهیم پست های مربوط را بخوانید.آواتار به تصاویر گرافیکی که کاربران در اینترنت و به خصوص در تالار گفتگو برای خود استفاد می‌کنند گفته می‌شود.  به‌طور عمومی آواتار تجسم یک انسان یا یک عقیده( شامل آرزوها، نیازها و آرمان‌ها) است. آواتار ابزاری برای بهره‌برداری از المان‌های بازی در محیط‌های مختلف است. هرچند در دنیای تکنولوژی آواتار در نگاه اول بیان کننده یک کاربر آنلاین است. آواتار می‌تواند دو بعدی(بیشتر در تالارهای گفت و گو یا جوامع مجازی آنلاین) یا سه بعدی(بیشتر در بازی‌های ویدیویی و دنیاهای مجازی) ساخته شود. آواتار به طور گسترده در بازی‌های کامپیوتری، انجمن‌های آنلاین و تالارهای گفت و گوی وب سایت‌ها استفاده می‌شود. سیستم سنتی آواتار که در بسیاری از فروم‌ها نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد یک فضای کوچک ۸۰ در ۸۰ پیکسلی است که در کنار پست‌هایی که فرد می‌نویسد قرار می‌گیرد و بدین وسیله کاربران دیگر به راحتی می‌فهمند چه کسی چه کامنتی نوشته است. ارتباط برقرار کردن با تصاویر بعنوان شناسه افراد بهتر از ارتباط برقرار کردن با نام کاربری افراد است. در بعضی از سیستم‌ها کاربر آواتار را به‌صورت شخصی می‌سازد و در بعضی سیستم‌ها ازبین گزینه‌های موجود انتخاب می‌کند. بعضی آواتارها به‌صورت انیمیشنی هستند. یعنی تعداد تصاویر متحرکی دارند که به‌صورت های مختلف تکرار می‌شوند. در بعضی از سیستم‌های آواتارسازی یک نمای پیکسل شده از چهره شخص یا هر موجود دیگری برای شروع در پروفایل قرار می‌گیرد که به تدریج با توجه به اشتیاق فردی تغییر می‌کند.

در بازی‌های ویدیویی یکی از شخصیت‌های بازی بعنوان آواتار کاربر در صفحه پروفایل او ظاهر می‌شود و معمولا با پیشرفت کاربر در بازی شکل آواتار تغییر می‌کند به‌طوریکه کاربران دیگر با نگاه کردن به آواتار شخص می‌توانند در یک نگاه بفهمند این بازیکن تا چه مرحله‌ای در بازی پیش رفته و چه چیزهایی از فضای بازی را می‌داند.

در اجتماع های آنلاین آواتار نقش هویت فرد در آن اجتماع را دارد همان‌طور که در دنیای واقعی ما با چهره و نام خود شناخته می‌شویم در دنیای مجازی نیز با نام و مشخصه آواتارمان شناخته می‌شویم. این آواتارها معمولا به‌صورت منحصر به‌فرد و برای کاربر طراحی می‌شوند تا بتوانند بیانگر فردیت هر کاربر باشند به‌طوریکه کاربر با ساختن یک آواتار و حضور در آن اجتماع آنلاین احساس می‌کند یک فعالیت اجتماعی انجام می‌دهد. کاربران به‌واسطه آواتار خود می‌توانند با دیگر کاربران تعامل داشته باشند. بسیاری ار افراد زندگی مجازی را زندگی دوم بشر توصیف می‌کنند که آواتارها به آن جان می‌بخشند. با این مقدمه درباره آواتار به سراغ استفاده‌های مختلف آن در دنیای آموزش و سلامت می‌رویم تا ببینیم با استفاده از آواتار چگونه می‌توانیم از المان‌های بازی در پروژه‌های مختلف استفاده کنیم.

 

3

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *